C# ile Combobox'a Veri Çekmek (Access)

StarTÜRK

Kıdemli Üye
22 Eki 2009
3,765
0
\windows\sys
Öncelikle merhaba,

İlk olan bu dersimde sizlere Access veritabanından combobox'a nasıl verileri listeletebileceğini anlatacağım.

Veritabanım:
Access 2003
Tablomun adı: iller
Tablodaki alanların adları: id ile il
Veritabanımın yolu ve adı: c:vt.mdb

Formumuza 1 tane combobox, bağlantı cümlesini global bir değişken olarak tanımlaynız. Yani:

Kod:
"public partial class combobox : Form     {"

satırının altına yazalım.
Kod:
imgesini kullanıyorsanız bu tür tanımlamalarda .Net te 2 kez "" yazmalısınız.
ağlantı cümlemizi yazdıktan sonra formun loadına:
Kod:
            OleDbConnection bag = new OleDbConnection(bagcum);  // burada gerekli tanımlamaları yapıyorum             OleDbDataAdapter da = new OleDbDataAdapter("SELECT * FROM iller", bag);             DataTable dt = new DataTable();             bag.Open();             da.Fill(dt);             ComboBox1.DataSource = dt;             ComboBox1.ValueMember = "id";    // burada combobox ın value memberını yani değer parametresini veritabanındaki id alanından almasını istedim.             ComboBox1.DisplayMember = "il"; // burada comboboxta gösterilcek olan veriyi veritabanındaki il alanından almasını istedim.             bag.Close();

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.