Chip Tuning-Arabanızın doktoru olun\\GhostSecurity

Ghostsecurity

Katılımcı Üye
21 Ağu 2016
362
0
Merheba arkadaşlar forumda araçlar için kullanılan teknolojiler ile ilgili pek fazla konuya rastlamadım..Bende bir başlangıç olsun diye Size Chip tuning teknolojisi olan obd2 den bahsetmek istedim...

Nedir bu OBD2 ?
sku_142679_1.jpg

OBD2

Aracınız üzerinde bulunan OBD2 soketi üzerinden bir arıza tespit cihazı vasıtası ile kolayca aracınız üzerindeki arızaları tespit edebilirsiniz.Arıza tespit işlemi OBD soketi üzerinden sinyaller vasıtası ile bilgisayarınıza aktarılır.Bilgisayar yada telefon(tablet) üzerinde araçtan okunan değerlerin karşılığı çevrilir ve arıza tespiti bu şekilde yapılabilir.

Araç üzerindeki OBD soketi üzerine uygun olan cihazı bağladıktan sonra araç ile iletişim kurduktan sonra araç üzerinde desteklenen motor, abs, airbag, konfor sistemleri vb modüllerde arıza tespiti yapabilir anlık yakıt tüketimi, yakut tasarrufu spormod etkisi gibi bir çok özelliği elinizin altında olacak..
Başlıca Özellikleri:

*Araç arıza tespiti
*Yakıt tasarrufu ve anlık tüketim
*Araçtaki arıza ışıklarının söndürülebilmesi
*Performans artırma
*Yol bilgisayarı olmayan araçlar için yol bilgisyarı olarak kullanım
*Araçtaki torq,beygir ,anlık sıcaklık gibi bilgileri öğrenme

OBD2 Nasıl Kullanılır?
Kullanımı oldukça basittir aracınız ile en uyumlu obd2 donamını temin ettikten sonra cihaz araca bağlanır..Bluetooht veya kablolu bağlantı aracılığı ile araçtan veri akışı sağlanır...
Tüm işletim sistemleri ile uyumlu modeller vardır..
*Android :
muo-android-obd2-dashcommand1.jpg

Bu ve buna benzer uygulamalara PlayStore üzerinde rahatlıkla
ulaşabilirsiniz.

*Windows Arayüzü :
MainScreen.png

Aklınıza takılan her türlü konuyu sorabilirsiniz...Okuduğunuz için teşşekkürler...
Sürekli ek ve güncel bilgiler gelicektir..

Son düzenleme:

Ghostsecurity

Katılımcı Üye
21 Ağu 2016
362
0
Türkçe versiyon var fakat maalesef araç arıza tespitlerinde kodları İngilizce olarak veriyor dostum bu nedenle Google üzerinden arıza hakkında bilgi alınabiliyor...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.