Cpanel Kurulu Sunucularda Aynı Anda Php4 ve Php5 Çalıştırmak

Andrei Rublev

Kadim Üye
30 Ocak 2006
5,057
1

Sunucunuz kuvvetle muhtemel php4'dür, php5 olanlar php4'e çevirp ve ardından aşağıda anlatılan şekilde php5 kurulumuna geçebilirler.

İşletim Sistemi : FreeBSD 6.1
Cpanel/WHM Version : 11

Önbilgi : Az sonra aşağıda php5 configure komutunun ardında bazı değişkenler göreceksiniz. Ben standart /scripps/easysapache scripti nin 5 numaralı opsiyonu ile kuruyorum. Eğer sizin bu şekilde değil ise. Lütfen php infonuza bakıp ordan apache configure değişkenlerini alıp aşağıdaki ile değiştiriniz.

Kod:

Kod:
#/scripts/checkccompiler
#rm -rf /home/cpphpbuild
#mkdir /home/cpphpbuild
#cd /home/cpphpbuild
#wget http://layer1.cpanel.net/buildapache/1/php-5.2.3.tar.gz
#tar xfzv php-5.2.3.tar.gz
#cd php-5.2.3
#echo "#define HAVE_SENDMAIL 1" >> /home/cpphpbuild/php-5.2.3/main/php_config.h
#wget http://choon.net/opensource/php/php-5.2.3-mail-header.patch
#patch -p1 < /home/cpphpbuild/php-5.2.3/php-5.2.3-mail-header.patch

Önbilgiye göre eğer configure satırını php.infodan aldıysanız "--with-apxs=/usr/local/apache/bin/apxs --prefix=/usr/local" yazan kısmı "–prefix=/usr/local/php5 –exec-prefix=/usr/local/php5 –program-suffix=5" ile değiştiriniz. En sonuna da "–enable-force-cgi-redirect –enable-discard-path" ekleyiniz.

Kod:
#./configure --prefix=/usr/local/php5 --exec-prefix=/usr/local/php5 --program-suffix=5 --with-xml --with-libxml-dir=/usr/bin --enable-bcmath --enable-calendar --with-curl --enable-ftp --with-xpm-dir=/usr/X11R6 --enable-mbstring --with-mbstring=all --enable-mbstr-enc-trans --enable-mbregex --with-mcrypt --enable-magic-quotes --with-mysqli --with-mysql=/usr/local --with-pear --enable-sockets --with-ttf --with-freetype-dir=/usr/local --enable-gd-native-ttf --with-zlib --enable-force-cgi-redirect --enable-discard-path

Kod:
#make

Kod:
#make install

Kod:
#/scripts/findphpversion

Kod:
#cp -f /usr/local/php5/bin/php5 /usr/local/cpanel/cgi-sys/php5

Kod:
#chown root:wheel /usr/local/cpanel/cgi-sys/php5

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.