Discord Botu Nasıl Yapılır?

oBugraReis

Moderatör
12 Ocak 2021
2,242
1,387
(nowhere) in
a3b2jeo.png

Bir önceki konumda discord botu nedir, ne işe yarar bunları ele almıştım biraz düşündüm ve neden kolay bir bot yapımı göstermeyeyim dedim ve sizlere discord botu nasıl yapılır bunu göstermeye karar verdim, umarım konu hoşunuza gider ve işinize yarar.
İyi Okumalar Dilerim.

47m78xq.gif

Discord botu nasıl yapılır?

Adımlarımı takip edin;

İlk öncelikle discord developer'a giriş yapmamız gerekmektedir. ilk öncelikle discord developer nedir ondan bahsedeyim:
Discord developer, discord kullanıcıların bot gibi programlar yazması için oluşturdukları bir yerdir burada botunuzu oluşturuyorsunuz ve kodlarını bir kod yazma uygulaması olur veya böyle bir site olur.

Peki
nereden giriş yaparız ve nasıl hesap oluştururuz?
Giriş yapmak için tarayıcınıza "
Discord Developer Portal" yazarak girebilirsiniz veya buraya tıklayarak gidebilirsiniz.
Hesap oluşturmanıza gerek yok discord hesabınız ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Siteye girdikten ve giriş yaptıktan sonra alttaki görselde bulunan
Applications bölümüne gidelim.

zm5yla7.png

Ardından sağ tarafta bulunan New Application seçeneğine tıklıyoruz.

rd0tz5k.png

Çıkan yerde uygulamamızın (botumuzun) ismini yazıp
Create seçeneğine tıklıyoruz.

is53ag8.png

Bunları yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan Bot seçeneğine tıklıyoruz ve ardından Build-A-Bot yazan kısmın ilerisindeki Add Bot seçeneğine tıklıyoruz.

fbx46vv.png

5aE7rL.png

Evet dostlarım botumuzu oluşturmuş bulunmaktayız peki bu bot oluşturduk sunucumuza nasıl ekleriz diye haklı bir şekilde soranlar olacaktır elbet, bu sorunuzun cevabını da hemen vereyim dikkatli izleyin zaten kolaylıkla yapabilirsiniz.

Öncelikle sağ tarafta bulunan OAuth2 ye tıklıyoruz açılan yerde 2 farklı şey olacak General ve URL Generator orada ise URL Generator'e gidiyoruz ve karşımıza çıkan tabloda Bot seçeneğini seçiyoruz , seçtikten sonra alta bir tablo daha gelecektir orada da botunuz sunucuya eklenirken verilmesini istediğiniz yetkileri seçmeniz gerekmektedir.
Ben Adminstrator seçeneğini seçiyorum (Adminstrator'u seçtiğimiz zaman hepsi seçilmiş oluyor.)
Tüm bunları yaptıktan sonra en aşağıda karşımıza
GENERATED URL diye bir yerde link çıkıyor o bizim botumuzun davet linki onu alıp tarayıcınıza yapıştırıyorsunuz ve çıkan sekmede botunuzu eklemek istediğiniz sunucuyu seçiyorsunuz ardından Devam Et seçeneğine tıklıyorsunuz ve gelen yerde Yetkilendir seçeneğine basıyorsunuz ardından gelen robot kontrolünü yapıyoruz ve burada bitiyor botumuz sunucumuza ekleniyor girip bakabilirsiniz.

og564pn.png

5aE7rL.png

Evet Botumuzu sunucumuza da ekledik peki bu bota nasıl komut yazacağız bunu da anlatayım hemen;
Bunun için bota kod yazmamız gerekmektedir peki bunu nasıl yaparız? bunun için Discord.js dilini bilmeniz gerekmektedir ben size basitten sadece aktifleştirmeniz için birkaç kod göstereceğim ve ilerleyen derslerimizde diğer kodlarını da göstermeye çalışacağım.
Ben kodlarımı VSC (Virtual Studio Code) uygulamasını kullanarak yazıyorum fakat şimdi kurulumunu göstererek sizleri uğraştırmamak adına
Glitch adlı siteden yaparak göstereceğim;
Öncelikle tarayıcımıza glitch yazıyoruz ve gidiyoruz, gittikten sonra sağ üstte bulunan hesap yerinden kayıt oluyoruz hesabı olanlar giriş yapabilir.
Girdikten sonra yine orada bulunan
New Project'e tıklıyoruz ve gelen yerden glitch-hello-node seçeneğine tıklıyoruz ve kod yerimiz açılıyor.

nyyxw2m.png

Açtıktan sonra bazı klasörler ve sayfalar açılıyor onların bazılarını siliyoruz, alttaki fotoğrafa bakarak kalması gereken dosyalara bakabilirsiniz.

i8vyzo5.png

Burada
package.json a gidiyoruz orta üst tarafta yazan ADD PACKAGE seçeneğine tıklıyoruz ve discord.js yazarak en üste çıkan discord.js ekine tıklıyoruz.

7990qsa.png

Discord.js ekini eklediğimize göre artık botumuzu kodları algılaması için buraya ekleyebiliriz.
Bunun için Files yerinin karşısında bulunan + ya basıyoruz ve çıkan yere
ayarlar.json yazarak Add This File seçeneğine basıyoruz.

bhvs6ct.png

Ardından aşağıda vereceğim kodları oraya kopyalayarak yapıştırabilirsiniz.
JavaScript:
{
  "prefix": "PREFİXİNİZ", //Botunuzun prefixini yazın.
  "sahip": "İD NİZ", //discord kendi ID nizi yazın.
  "token": "KENDİ BOT TOKENİNİZ" //Botunuzun tokenini yazın (Nasıl alınacağını göstereceğim.)
}

Orada tokeniniz istenmiş peki
Token nasıl alnır:
Discord developer da botumuza gidiyoruz botumuzun isminin altında token yazıyor onu kopyalıyoruz.

r1c4qtu.png

Ve botumuz artık tamamdır, kod paylaşımlarını ileride yapacağım

47m78xq.gif

Umarım bu konu işinize yaramıştır.
İyi Forumlar Dilerim.

jyo2qm.png
ovca0xc.gif

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,459
Shibuya
Ellerine sağlık. Dediğin gibi bot için kodları falan da vermelisin. Senin de bildiğin gibi Discord hakkında çok bir bilgim yok ama meselâ müzik botları, kelime oyunu için kullanılan botlarıda anlatsan daha iyi olur. (Nasıl yapılıyor, nasıl çalışıyor, kodları vs.)

Tekrardan ellerine sağlık. Görsellerle adım adım anlatman iyi olmuş 😊

oBugraReis

Moderatör
12 Ocak 2021
2,242
1,387
(nowhere) in
Teşekkürler.
Ellerine sağlık. Dediğin gibi bot için kodları falan da vermelisin. Senin de bildiğin gibi Discord hakkında çok bir bilgim yok ama meselâ müzik botları, kelime oyunu için kullanılan botlarıda anlatsan daha iyi olur. (Nasıl yapılıyor, nasıl çalışıyor, kodları vs.)

Tekrardan ellerine sağlık. Görsellerle adım adım anlatman iyi olmuş 😊
Teşekkürler hocam haklısınız fakat müzik botu aşırı karmaşık bir şey ben şu anlık göstermek amaçlı yazmıştım kodlarını VSC ile yazacağım glitch den değil de onu ne zaman bilemiyorum ama botu yazacağım bir konu hazırlayıp öyle göstermek daha uygun olacak diye düşünmüştüm, fikirleriniz için çok teşekkürler ☺️

hacker11548

Uzman üye
24 Haz 2015
1,131
23
İstanbul
Hocam konu yarım olmamış mı ? Bot her şey okey. Şimdi selam yazdığımda as yazsın istiyom ? bunun kodlamasını anlatmamışsınız hani :D

MuhammedTr768

Kıdemli Üye
7 Kas 2021
2,932
1,815
31
MyKrallife
a3b2jeo.png

Bir önceki konumda discord botu nedir, ne işe yarar bunları ele almıştım biraz düşündüm ve neden kolay bir bot yapımı göstermeyeyim dedim ve sizlere discord botu nasıl yapılır bunu göstermeye karar verdim, umarım konu hoşunuza gider ve işinize yarar.
İyi Okumalar Dilerim.

47m78xq.gif

Discord botu nasıl yapılır?

Adımlarımı takip edin;

İlk öncelikle discord developer'a giriş yapmamız gerekmektedir. ilk öncelikle discord developer nedir ondan bahsedeyim:
Discord developer, discord kullanıcıların bot gibi programlar yazması için oluşturdukları bir yerdir burada botunuzu oluşturuyorsunuz ve kodlarını bir kod yazma uygulaması olur veya böyle bir site olur.

Peki
nereden giriş yaparız ve nasıl hesap oluştururuz?
Giriş yapmak için tarayıcınıza "
Discord Developer Portal" yazarak girebilirsiniz veya buraya tıklayarak gidebilirsiniz.
Hesap oluşturmanıza gerek yok discord hesabınız ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Siteye girdikten ve giriş yaptıktan sonra alttaki görselde bulunan
Applications bölümüne gidelim.

zm5yla7.png

Ardından sağ tarafta bulunan New Application seçeneğine tıklıyoruz.

rd0tz5k.png

Çıkan yerde uygulamamızın (botumuzun) ismini yazıp
Create seçeneğine tıklıyoruz.

is53ag8.png

Bunları yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan Bot seçeneğine tıklıyoruz ve ardından Build-A-Bot yazan kısmın ilerisindeki Add Bot seçeneğine tıklıyoruz.

fbx46vv.png

5aE7rL.png

Evet dostlarım botumuzu oluşturmuş bulunmaktayız peki bu bot oluşturduk sunucumuza nasıl ekleriz diye haklı bir şekilde soranlar olacaktır elbet, bu sorunuzun cevabını da hemen vereyim dikkatli izleyin zaten kolaylıkla yapabilirsiniz.

Öncelikle sağ tarafta bulunan OAuth2 ye tıklıyoruz açılan yerde 2 farklı şey olacak General ve URL Generator orada ise URL Generator'e gidiyoruz ve karşımıza çıkan tabloda Bot seçeneğini seçiyoruz , seçtikten sonra alta bir tablo daha gelecektir orada da botunuz sunucuya eklenirken verilmesini istediğiniz yetkileri seçmeniz gerekmektedir.
Ben Adminstrator seçeneğini seçiyorum (Adminstrator'u seçtiğimiz zaman hepsi seçilmiş oluyor.)
Tüm bunları yaptıktan sonra en aşağıda karşımıza
GENERATED URL diye bir yerde link çıkıyor o bizim botumuzun davet linki onu alıp tarayıcınıza yapıştırıyorsunuz ve çıkan sekmede botunuzu eklemek istediğiniz sunucuyu seçiyorsunuz ardından Devam Et seçeneğine tıklıyorsunuz ve gelen yerde Yetkilendir seçeneğine basıyorsunuz ardından gelen robot kontrolünü yapıyoruz ve burada bitiyor botumuz sunucumuza ekleniyor girip bakabilirsiniz.

og564pn.png

5aE7rL.png

Evet Botumuzu sunucumuza da ekledik peki bu bota nasıl komut yazacağız bunu da anlatayım hemen;
Bunun için bota kod yazmamız gerekmektedir peki bunu nasıl yaparız? bunun için Discord.js dilini bilmeniz gerekmektedir ben size basitten sadece aktifleştirmeniz için birkaç kod göstereceğim ve ilerleyen derslerimizde diğer kodlarını da göstermeye çalışacağım.
Ben kodlarımı VSC (Virtual Studio Code) uygulamasını kullanarak yazıyorum fakat şimdi kurulumunu göstererek sizleri uğraştırmamak adına
Glitch adlı siteden yaparak göstereceğim;
Öncelikle tarayıcımıza glitch yazıyoruz ve gidiyoruz, gittikten sonra sağ üstte bulunan hesap yerinden kayıt oluyoruz hesabı olanlar giriş yapabilir.
Girdikten sonra yine orada bulunan
New Project'e tıklıyoruz ve gelen yerden glitch-hello-node seçeneğine tıklıyoruz ve kod yerimiz açılıyor.

nyyxw2m.png

Açtıktan sonra bazı klasörler ve sayfalar açılıyor onların bazılarını siliyoruz, alttaki fotoğrafa bakarak kalması gereken dosyalara bakabilirsiniz.

i8vyzo5.png

Burada
package.json a gidiyoruz orta üst tarafta yazan ADD PACKAGE seçeneğine tıklıyoruz ve discord.js yazarak en üste çıkan discord.js ekine tıklıyoruz.

7990qsa.png

Discord.js ekini eklediğimize göre artık botumuzu kodları algılaması için buraya ekleyebiliriz.
Bunun için Files yerinin karşısında bulunan + ya basıyoruz ve çıkan yere
ayarlar.json yazarak Add This File seçeneğine basıyoruz.

bhvs6ct.png

Ardından aşağıda vereceğim kodları oraya kopyalayarak yapıştırabilirsiniz.
JavaScript:
{
  "prefix": "PREFİXİNİZ", //Botunuzun prefixini yazın.
  "sahip": "İD NİZ", //discord kendi ID nizi yazın.
  "token": "KENDİ BOT TOKENİNİZ" //Botunuzun tokenini yazın (Nasıl alınacağını göstereceğim.)
}

Orada tokeniniz istenmiş peki
Token nasıl alnır:
Discord developer da botumuza gidiyoruz botumuzun isminin altında token yazıyor onu kopyalıyoruz.

r1c4qtu.png

Ve botumuz artık tamamdır, kod paylaşımlarını ileride yapacağım

47m78xq.gif

Umarım bu konu işinize yaramıştır.
İyi Forumlar Dilerim.

jyo2qm.png
ovca0xc.gif
Eline sağlık

oBugraReis

Moderatör
12 Ocak 2021
2,242
1,387
(nowhere) in
Teşekkürler.
Hocam konu yarım olmamış mı ? Bot her şey okey. Şimdi selam yazdığımda as yazsın istiyom ? bunun kodlamasını anlatmamışsınız hani :D
Glitch yenilendiği için premium olmadan dosyayı kilitleyemiyoruz ve kodlarını yazdırma gereği duymadım şimdilik, botları VSC kullanarak kendi bilgisayarım üzerinden yazmayı düşünüyorum onu da şimdi anlatımı uzun sürer diye yeni bir konuda anlatmayı planlıyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.