Ehliyet Hakkında Herşey.(Tek Konu)

djcapkin

Özel Üye
18 Ağu 2008
8,219
57
Türkiye
* Sınavda toplam kaç soru sorulur?
Trafik 50 , Motor 40 ve İlkyardım 30 olmak üzere toplam 120 sorulur.

* Sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?

Etkilemez, yanlış doğruyu ***ürmüyor.

* Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?

Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.

* Sınav süresi toplam kaç saattir?

Toplam 2.5 saattir.

* Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?

Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.

* Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?

Sadece başarısız olunan derslerden tekrar sınava girilir.

* Yazılı ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor?

Ankara Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün belirlediği okullarda yazılı sınav , direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır.

* Sürücü olur raporu nerelerden alınabilir?

Uzman ve Pratisyen doktorlardan alınabilir.

* Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur?

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

* Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor?

Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu? Kurs başlangıç tarihinden itibaren 12 ay süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde bütün evrakların yenilenmesi gerekir.

*ilkokul mezunları '' 5.sınıfa kadar okuyanlar'' sürücü belgesi alamazlar.

* Sınav başarı puan barajı kaçtır?

Başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir

* Kurs kaç ay sürer?

3 ay sürer,İlk 1 ay teorik sınav için hazırlanırsın 1.ayın sonunda sınava girmek için hak kazanırsınız,yazılı sınavı kazandıkdan sonra direksiyon dersi için 1 ay süreciniz vardır pratik yapmak için,kurslar 4saat direksiyon dersi verir bunu iyi bir şekilde değerlendirmeniz lazım.

*
B sınıfı ehliyetim var, A2, E, D ehliyeti almak istiyorum, hangi derslerden sorumluyum?
A2 için motordan 20 soru, E, D için motordan 40 soru yazılıya gireceksiniz. Geçerseniz A2 için motosiklet, E için otobüs, D içinde çekici (TIR) ile direksiyon sınavına gireceksiniz.

*
Ehliyet sınavı için başarı puan barajı kaçtır?
Ehliyet Sınavı başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir.
Trafik dersi için 50 soruda 35 doğru olmak zorundadır.
Motor dersi için 40 soruda 28 doğru olmak zorundadır.
İlkyardım dersi için 30 soruda 21 doğru olmak zorundadır.

*
Ehliyet Sınavına girdim. Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?
Her sınav sonucu, sınav tarihinden itibaren yaklaşık 2 yada 3 hafta sonra açıklanır.

GEREKLİ BELGELER;

KURS BAŞVURUSUNDA GEREKEN BELGELER.

*- 12 Adet Vesikalık Fotoğraf
*- Diploma Fotokopisi Noter Tasdikli veya Öğrenci Belgesi
(öğrenci belgesini bulunduğunuz ilçedeki milli eğitimden alabilirsiniz).
*- Sabıka Sicil Kaydı (Adliyeden 5 T.L'dir).
*- Sağlık Raporu (20tl kursların anlaşmalı olduğu polikliniklerden tedarik edebilirsiniz.)
*- Evli Bayanlardan Evlilik Cüzdanı Fotokopisi
*- Kan Grubu Kartı (5 ila 10 tl arasında değişmektedir.)

NEREYE NE KADAR PARA YATIRILACAK.

Kurs Fiyatları; Alınacak Sürücü Belgesi,Kursun bulunduğu il,ilçe'ye göre değişmektedir.Genelde B sınıfı çoğunlukla alındığı için B sınıfı için yazacağım.

KURS: ücreti İl,İlçeye Göre değiştiği için en az 200 en fazla 400 tl arasında değişmektedir.

Harçlar;

*SÜRÜCÜ BELGESİ KART BEDELİ : 73 TL
*B sınıfı HARÇ BEDELİ :290.10TL
*Yazılı sınav harcı 45TL
*Direksiyon sınav harcı 70TL.

Hepsini Tek tek açıklıyayım;

1-Yazılı sınav harcı;
yazılı sınav harcını kursun 1.ay'ın sonunda Kurs görevlileri size yatırmanızı veya Kursdaki görevliye vermenizi isteyecekdir.Eğer Kurs Görevlisine vermeyip kendiniz yatırmak istiyorsanız,''Ziraat Banka''sına gidip ehliyet sınavı harcını yatırmak istiyorum dediğinizde size yardımcı olacaklardır,Banka Dekontunu kursa vermeyi ihmal etmeyiniz.

2-Direksiyon Sınav harcı;
yine aynı şekilde ziraat bankasına gidip direksiyon sınav harcını yatırmak istediğinizi söylüyeceksiniz ve aldığınız dekonto kurs görevlisine teslim edeceksiniz.

3-B sınıfı Harç Bedeli;
Direksiyon sınavınıda Başarıyla tamamlarsanız bulunduğunuz ''İLÇE''deki vergi dairesine gidip veznedara b sınıfı harç bedelini yatırmak istiyorum dediğinizde size yardımcı olacakdır,Ve burdan aldığınız dekonto çok önemlidir SAKIN kurs görevlisine vermeyi ihmal etmeyin.

4-SÜRÜCÜ Kart Bedeli;
ilçe emniyetten almış olduğunuz randevuda sizden isteyeceklerdir.

Herşeyim tamam Kursdan dosyamı aldım ehliyetimi nasıl çıkaracağım diyorsunuz,Bulunduğunuz ''İLÇE''deki ilçe emniyet müdürlüğünden randevu alacaksınız.

Örnek olarak size bir tane göstereyim.bulunduğunuz ilçenin emniyet müdürlüğünü googledan yazarsanız aynı şekilde randevuyu alabilirsiniz.

Bkz;Sağ tarafda yuvar içinde alınmış ''E-RANDEVU'' tıklayın.

wol_error.gif
Aşağıdaki resim küçültülmüştür. Buraya tıklayarak büyütebilirsiniz. Resmin orijinal boyutları 800x500.
48379803.jpg

Sürücü Belgesi işlemlerini seçin.
wol_error.gif
Aşağıdaki resim küçültülmüştür. Buraya tıklayarak büyütebilirsiniz. Resmin orijinal boyutları 1440x900.
68183188.jpg

wol_error.gif
Aşağıdaki resim küçültülmüştür. Buraya tıklayarak büyütebilirsiniz. Resmin orijinal boyutları 1440x900.
29887978.jpg

wol_error.gif
49430927.jpg

Buraya kadar tamamdır heralde.randevular dolu olduğu zaman HER CUMA SAAT 16:30DAN SONRA AÇILIR ve genelde 1saat içinde hepsi dolmuş olur.Size Tavsiyem arkadaşlar Ehliyet için acele panik yapan arkadaşlar için söylüyorum hemen alayım hemen yapayım derseniz Salı gününe alın randevunuzu almanızdır.DOSYANIZIN İÇİNE FİŞ KOYMAYI UNUTMAYINIZ Bkz Örnek;

wol_error.gif
Aşağıdaki resim küçültülmüştür. Buraya tıklayarak büyütebilirsiniz. Resmin orijinal boyutları 961x696.
71013083.jpg

üstteki resimin yazıcıdan çıktısını SAKIN UNUTMAYIN.çıktıda sıra numaranız yazacak.Saatinden önce orda olun 10 15 dakika gibi sizi çağaracaklar ilk önce PARMAK İZİ vereceksiniz.Eskisi gibi değil makinayla alıyorlar parmak izini bunuda belirteyim
smile.gif
.

Umarım Beğenmişsinizdir Arkadaşlar SORULARINIZI BU KONU ALTINDAN cevaplıyabilirim.eksik kalan birşeyler olmuştur mağzur görün.

Alıntıdır

http://www.frmtr.com/register.php

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.