[grp] AH'de zengin olmanın yolları

Saint Thanatos

Kıdemli Üye
1 Şub 2007
2,833
37
Kıbrıs
Sanırım inanmazsınız ama şu günlük heroic dungeon ve günlük gold farm questleri çıktığından beri birine bile katılmadım. Bir şekilde parayı denkleştirip 500 gp'nin altında tutmamaya çalışıyorum. Bazen AH'ye koyduğum ucuza satılan ama bol bulunabilen eşyalar sayesinde günlük rızkımı çıkarıyorum
smile.gif

Eğer AH'yi iyi takip ederseniz hiç farm yapmanıza gerek kalmaz. Bunun iki yolu mevcut biri yeteneğinize göre yaptığınız eşyaların ana malzemelerinin fiyatlarını takip etmek. Çok asılmasamda Rogue'm ile oynuyorum ve kendisi LW& Skinner... Geçenlerde AH'de 90 silver'a 20 adet en basit (kusura bakmayın ismini unuttum) deri buldum (hani 5 tanesinden 1 tane Knothide Leather çıkıyor o işte) Bunları topladım ve Knothide Armor Kit yaptım tanesini de 8GP'den koyup 3 tane sattım. Kısaca:

75 tane ufak deri parçasından 15 tane Knothide çıkarttım maliyeti yaklaşık: 3 Gold 15 Silver'a denk geliyor. Benim Armor Kitler 24 gp kazandırdı benim net karım ise 21 gp oldu. Ve bu benim sadece 5 dakikamı aldı
smile.gif
Her zaman bu kadar ucuza hammadde bulacaksınız diye bir kural yok fakat buldunuz mu kaçırmamanız da fayda var. AH'yi kotnrol etmek en fazla 15 dakikanızı alır, bence buna değer. Sizin de böyle ticari fikirleriniz varsa burada paylaşın lütfen.

AH'yi sömürmenin başka bir yolu ise AH'deki mavi ve epik eşyaların fiyatlarını kontrol etmek. Bazen eşyalar değerinden çok düşük fiyatlara gidiyor (kaldı ki Honorla set yapmaya başladıktan sonra world drop eşyaların ve silahların satılması neredeyse imkansız hale geldi) işte bu sırada biz devreye gidiriyoz. Diyelim değerinden düşük zırh parçaları buldunuz. Kim giyer diye bakın mesela Paladin. Who'den bütün Paladinleri aratın. Seçeceğiniz kişiler kesinlikle AH olan şehirlerde bulunmamalı ve gene oyunun dinamiği gereği (level 70 adamlar muhtemelen PvP gear kasacağı için bu eşyaların yüzüne bile bakmayacaklardır) level 70 altı ve bu çok önemli Outlands'te takılan ve guildi tanınmış bir guild olmayan oyuncular arayın. Kurbanınızı bulduğunuz zaman ona whisper atın ben genelde, "Şimdi şu itemi düşürdüm satmak istiyorum. Para gerektiği için makul bir fiyat ile ilgilenir misin?" diye sorunca genelde ne kadar diye soruyorlar.Böylece asıl değeri 80 gp ama AH'de 40 gp'ye duran eşyamızı elemana linkliyoruz ve yanıtını bekliyoruz. Evet derse eşyayı AH'den satın alıp ve alıcıya bir şekilde ***ürün. ÇünKü CoD'larsanız lale bir şekilde uyanabilir ve itemi almayabilir ya da bir ay boyunca mail boxunda bekletebilir. Mage karakteriniz varsa teleport olarak kargoculuk işlemini yapmanız kolaylaşacaktır. Ben ilk başlarda şöyle bir hata yaptım; ucuza bulduğumu düşündüğüm bir eşyayı alıcı bulmadan satın alıyordum. Nasıl olsa satılır diye... Ama takip edemediğiniz nedenlerden ötürü bazen eşyaların değerleri uzun süre yükselmemek üzere düşüyor. Bu da bizi zarara sokuyor (21 Primal Mana'nın elimde patladığını hatırlıyorum). Yukarı yöntem doğrudan AH'yi akıllıca sömürmekle ilgili. O yüzden AH olmayan şehirlerde ve 70'in altında karakterler arıyoruz (biliyoruz ki level 70 olana kadar ceplerinde 1.3 gp'ye kadar para olabiliyor, yani boş değiller
smile.gif
).

Bu yöntemi çok kullanmadım ama para da kazanmadım değil. Hatta bir ara guildim kendi serverimizda en iyi PvE progressine sahipti ve millet diğer guild arkadaşlarına "Hidden"dan birinin whisper ile mal sattığını bu guildin elemanlarının neden böyle yaptığını anlamadıklarını söylüyorlardı
smile.gif
Nedeni var mı para tabii ki.

Aynı serverda bir arkadaşım bir druid staff'ını 1500'den alıp 3000'e sattı
smile.gif
Bir hafta içerisinde de irili ufaklı işlerle 5K gp'yi bulup epic flying mount aldı
smile.gif
Biraz şans işidir. Son tavsiye: whisp attığınız kişinin üzerine çok gitmeyin. Adınız kazıkçıya ya da dolandırıcıya çıkmasın. Bir kişi ya alıyorum der ya da ilgilenmiyorum der. Daha fazla üstelemenin gereği yoktur, tecrübeye sabittir
smile.gif

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.