Güvenli bir kurulum yapmak

CheⓢsteR

Katılımcı Üye
30 Tem 2007
524
12
Güvenli bir kurulum yapmak
Giriş

Bu yazı yeni kurulmuş olan veya kurulacak olan sistemde ortaya çıkabilecek olan güvenlik açıklarını bulmayı ve kapatmayı gösteren kapsamlı bir güvenlik yazısı değildir. Tersine sisteminizin güvenliğini sağlamak üzere ne yapılması gerektiğine dair bir yol haritasıdır. Ele geçirişlmiiş veya güvenlik açıkları ile sisteme ısızlmış sistemlerde sorun çözmeye yönelik değildir. Yeni kurulan ve kurulmuş olan sisteminizin güvenliğini sağlamlaştırmak amacı ile yapılacak işlemleri kapsamaktadır.

GNU/Linux dağıtımları temelde en güvenli işletim sistemi olarak tanımlanır. Bu şekilde anılmasını sağlayan sistemin güvenliğinin diğer işletim sistemlerine göre üsütün olmasıdır. Ancak güvenli bir işletim sistemi kullanıyorum şeklinde düşünen tüm kullanıcılar sistemlerinin bir süre sonra sonra davetsiz misafirlerce ziyaret edildiğini ve kullanıldığı anladıklarında düştükleri hatanın farkına varmaktadır. Unutulmaması gereken güvenli sistemin olmadığı değil, sistemi güvenliğinin bir kaç adım uzakta olduğunudur.

Bir çok kullanıcının ve sistem yöneticisinin düştüğü bu hata sistemleri ciddi tehlikeler ile karşı karşıya bırakmaktadır. Güncel araştırmalar Windows işetim sisteminin güncellenmeden internet bağlanması durumunda davetsiz misafirlerce istaila edilmesinin sadece 4 dk olduğunu ortaya çıkarmıştır. GNU/Linux için ise bu süre 4 ay. Sürenin uzun olması güvende olduğumuz anlamına gelmemektedir.
smile.gif

Dadas1

Yeni üye
12 Eyl 2006
16
0
teşekurler paylşaşım için yeniler için guzel bir oneri benc eguzel bir yol izlemesi gereken

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.