Hangi Antivirüs Programı Cihazınızı Ne Kadar Koruyor?

Héraklés

Özel Üye
27 Haz 2011
6,162
23
Mobil sektörün en özgür platformu Android, açık kaynak kodlu olması sayesinde bizlere birçok avantaj sağlıyor, fakat kötü niyetli yazılımlara da rakip platformlardan daha açık olduğu su ***ürmez bir gerçek. Peki Android kullanıcıları için Antivirüs uygulamaları gerekli mi? Bu soruya Android Mühendislik Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer’ın cevabı şöyle olmuştu:

Kod:
Hiç sanmıyorum. Açıkçası bu kişisel bir tercih, ama ben Antivirüs programlarına ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Şöyle söyleyeyim, bu tür uygulamaları kullanmıyorum.

Güvenlik kurumu AV-Test daha farklı değerlendiriyor. Kuruma göre; Google’ın Bouncer teknolojisi uygulamaları sadece Android Market’te (Google Play Store) yayınlanacağı zaman kontrol ediyor. Kötü amaçlı kodlar uygulamaya sonradan eklenince kolaylıkla tespit edilemiyor.
AV-Test, 41 farklı Android Antivirüs uygulamasını test ederek hangisinin cihazlarımıza daha iyi koruyabildiğini tespit etmiş. 7 Uygulama %90 üzerinde bir koruma sağlayabilmiş. İlk sıralarda yer alan uygulamalar şunlar;

- avast! Mobile Security
- Dr.Web Anti-virus Light
- F-Secure Mobile Security
- IKARUS mobile.security LITE
- Kaspersky Mobile Security Lite
- Lookout Security & Antivirus
- Zoner AntiVirus Free
Diğer Anivirüs uygulamalarının gereksiz olduğunu düşünmemizi istemeyen AV-Test, kullanım amacınıza göre kötü amaçlı yazılımların tespitinde iyi olmasa da uzantan kilitleme, konum belirleme gibi amaçlarla geri kalan 34 programın gayet iyi kullanılabileceğini belirtmiş. Fakat kim virüsleri tespit edemeyen bir Antivirüs programı kullanmak isterki, hem de çok daha iyileri yayınlanmışken.
Bazı güvenlik uygulamaları bu sonuçlardan pek memnun değil. MyMobileSecurity, NQ Mobile ve Total Defense’in yayıncıları test yöntemlerinin belirsiz ve kusurlu olduğunu bildirmiş. Yapılan testler sonucu en altta bulunan uygulamaların duruma neden tepki gösterdiğini kolaylıkla anlayabiliyoruz.
Şahsen ben Antivirüs uygulamalarına ihtiyaç duymuyorum. Telefon koruma, uzaktan konum belirleme ya da kilitleme gibi işlemler için daha önce bir süreliğine kullandığım Lookout uygulamasını tavsiye edebilirim.
Antivirüs uygulamalarına ihtiyaç duymuyorum, çünkü bilmediğim içerikleri cihazımda barındırmıyorum. Android işletim sisteminin özgür omasından gerçekten hoşnutuz. Fakat bununla birlikte bazı tehlikelerin varlığını da kabullenmeliyiz. Sektörünün yarısını oluşturan açık bir platformun kötü niyetli programcıların birincil hedefi olduğunu bilmeliyiz. Olması gerektiği gibi hareket edersek sayıları 12 bine yaklaşan Android kötü niyetli yazılımların tuzağına düşmemiş oluruz.
Her zaman söylediğimiz gibi siz okuyucularımızı tekrar uyarıyoruz. Cinsel içerikli, daha önce yayınlanmış başka bir uygulamada var olmayan sıradışı özellikler taşıyan ve popüler içeriklerin sahte görünümlülerini kesinlikle indirmemelisiniz. Uygulama indirmeden önce Google Play Store’daki sayfasını ziyaret edip yorumlarına ve indirme oranlarına bakmalısınız.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.