Hareketli Grafik Tasarımcısı Kimdir?

Ertugrul'

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
22 Mar 2023
1,156
900
Photoshop 🔥
logo.png

Merhaba Hocalarım ve Saygıdeğer Dostlarım Bu Konumda Sizlere
Hareketli Grafik Tasarımcısı Kimdir? Ne Yapar? Bunlardan Bahsedicem.

Hadi Şimdi Konumuza Geçelim.

ljkz97j.gif

Hareketli Grafik Tasarımcıları dijital ortamlarda reklamlar - sinema gibi hareketli içerikler - içerik üretmek - videolar

üreten kişilerdir. Kurumsal yada şahıs yada özel sektörlerde çalışabilirler yada serbest olarak çalışabilmektedirler.
iki Boyutlu ve üç Boyutlu Olarak iki alana sahiplerdir. Ekipler ile beraber çalışabilmektedirler. Hem şirketlerde yada kurumlarda

çalışıp hemde serbest hizmet verebilmektedir.

fnc6qwb.png

Hareketli Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar?

grafiker-maaslari.jpeg

Hareketli Grafik Tasarımcısı Çalıştığı Firmanın yada Kurumun yada hizmet vermekte olduğu müşterinin isteklerine göre videolandırma yada görselleri hareketli şekilde kullanarak hareketli videolar görseller vb. oluştururlar. Canlı WEB sitesi temalarını düzenliyebilir ve reklam düzenlemesi yapabilirler.

fnc6qwb.png

Hareketli Grafik Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Grafik-Tasar-mc--Nas-l-Olunur_.svg

Hareketli Grafik Tasarımcısı olabilmek için üniversitede eğitim alarak olabilirsiniz çoğu üniversite genellikle yetenek sınavları yaparak öğrenci alımı yapmaktadır hareketli grafik tasarımcılığı eğitimi olan bölümler şunlardır;
Görsel Sanatlar
Görsel İletişim Tasarımı
Animasyon
Genellikle Bu Bölümlerde Eğitim Alınır.

fnc6qwb.png

Hareketli Grafik Tasarımcısı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

kad%C4%B1n-grafik-tasar%C4%B1mc%C4%B1-freelancer-i%C5%9Fyerinde-diz%C3%BCst%C3%BC-bilgisayarda-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1yor-oturur-kad%C4%B1n.jpg

Hareketli grafik tasarımcısı olmak için ne gerekli sorusunun cevabı iyi bir bilgisayar ve program bilgisine sahip olmaktır. Genellikşe Adobe programlarından Illustrator ve Bunun yanından after effects ve premiere gibi video yapım programlarını iyi kullanabilmesi gerekiyor. Lisans eğitimi dışında adayların sahip olması gereken bazı eğitimler ve arka plan bilgileri bulunur bunlar;
    • Adayların 3 boyutlu modelleme programlarıyla çalışabilmeleri gerekir.​
    • Tasarımcı, karmaşık hareketlerin koreografisini, animasyon perspektifini göz önünde bulundurarak yapabilmeli ve bunları birden çok şekilde değerlendirmelidir. Zaman, ışık, hareket gibi birbiri ile bağıntılı konuları iyi yansıtabilmelidir.​
    • Yüzey oluştururken 3D grafiklerin foto-gerçekçi görünmesini sağlamak için adayların doku ve ışık efektlerine hakim olması gerekir.​
    • Her farklı uygulamanın farklı bir yaklaşımı getirdiğini görebilmek gereklidir. Bu nedenle büyük resim bağlamını anlamak gerekir.​
  • Zamanlama, bir hareketli grafik tasarımcısı için en önemli becerilerden biridir. Video hızı uyumsuz ise veya ses gibi diğer öğelere uymuyorsa, ayrıntılı ve iyi görünen bir grafik etkili değildir. En iyi hareket tasarımcıları, çalışmalarına ritim ve ilerlemeyi dahil etmelidir.​
Not: Bu Üstteki Bilgiler Kariyet . net den alınmıştır.

fnc6qwb.png

Hareketli Grafik Tasarımcısında Aranan Şartlar Nelerdir?
Programları İyi Bir Şekilde Kullanabilmelidir.
Yaratıcı Olabilmelidir
Kendisini Sürekli Geliştirmeye Açık Olmalı
Detaylara Önem Vermek
Sosyal Medyayı Kullanıyor Olmak
İlgili Bölümden Mezun Olmak
Temel Tasarım Prensiplerine Sahip Olmak
Karmaşık Sorunlara Çözüm Üretebiliyor Olmalıdır​
Pozisyon, firmalara göre farklı şartlar sunan bir yapıdadır. Hareketli grafik tasarımcıları için freelance olarak bilinen serbest çalışma imkanı da bulunur. Pozisyonun maaşı firmanın ve adayın özelliklerine göre değişebilir.

fnc6qwb.png

Evet Hocalarım ve Saygıdeğer Dostlarım Bu Konum Burada Bitiyor Eksiklerimin Olsuğunu Düşünüyorsanız Cevaplara Yazarsanız Düzenleyip Tekrar Ekleyeceğim.​
Not: Makaleyi Kariyer . net 'den okudum ve aklımda kalanları yazdım bazı yerlerde oradan alıp koydum fakat çoğu aklımda kalanlardır eksiklerim olabilir.​

su6w4d0.png

TurkGokay

Uzman üye
4 Ara 2022
1,020
544
Kemalizm
logo.png

Merhaba Hocalarım ve Saygıdeğer Dostlarım Bu Konumda Sizlere
Hareketli Grafik Tasarımcısı Kimdir? Ne Yapar? Bunlardan Bahsedicem.

Hadi Şimdi Konumuza Geçelim.

ljkz97j.gif

Hareketli Grafik Tasarımcıları dijital ortamlarda reklamlar - sinema gibi hareketli içerikler - içerik üretmek - videolar

üreten kişilerdir. Kurumsal yada şahıs yada özel sektörlerde çalışabilirler yada serbest olarak çalışabilmektedirler.
iki Boyutlu ve üç Boyutlu Olarak iki alana sahiplerdir. Ekipler ile beraber çalışabilmektedirler. Hem şirketlerde yada kurumlarda

çalışıp hemde serbest hizmet verebilmektedir.

fnc6qwb.png

Hareketli Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar?

grafiker-maaslari.jpeg

Hareketli Grafik Tasarımcısı Çalıştığı Firmanın yada Kurumun yada hizmet vermekte olduğu müşterinin isteklerine göre videolandırma yada görselleri hareketli şekilde kullanarak hareketli videolar görseller vb. oluştururlar. Canlı WEB sitesi temalarını düzenliyebilir ve reklam düzenlemesi yapabilirler.

fnc6qwb.png

Hareketli Grafik Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Grafik-Tasar-mc--Nas-l-Olunur_.svg

Hareketli Grafik Tasarımcısı olabilmek için üniversitede eğitim alarak olabilirsiniz çoğu üniversite genellikle yetenek sınavları yaparak öğrenci alımı yapmaktadır hareketli grafik tasarımcılığı eğitimi olan bölümler şunlardır;

Görsel Sanatlar

Görsel İletişim Tasarımı

Animasyon

Genellikle Bu Bölümlerde Eğitim Alınır.

fnc6qwb.png

Hareketli Grafik Tasarımcısı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

kad%C4%B1n-grafik-tasar%C4%B1mc%C4%B1-freelancer-i%C5%9Fyerinde-diz%C3%BCst%C3%BC-bilgisayarda-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1yor-oturur-kad%C4%B1n.jpg

Hareketli grafik tasarımcısı olmak için ne gerekli sorusunun cevabı iyi bir bilgisayar ve program bilgisine sahip olmaktır. Genellikşe Adobe programlarından Illustrator ve Bunun yanından after effects ve premiere gibi video yapım programlarını iyi kullanabilmesi gerekiyor. Lisans eğitimi dışında adayların sahip olması gereken bazı eğitimler ve arka plan bilgileri bulunur bunlar;

• Adayların 3 boyutlu modelleme programlarıyla çalışabilmeleri gerekir.​
    • Tasarımcı, karmaşık hareketlerin koreografisini, animasyon perspektifini göz önünde bulundurarak yapabilmeli ve bunları birden çok şekilde değerlendirmelidir. Zaman, ışık, hareket gibi birbiri ile bağıntılı konuları iyi yansıtabilmelidir.​
    • Yüzey oluştururken 3D grafiklerin foto-gerçekçi görünmesini sağlamak için adayların doku ve ışık efektlerine hakim olması gerekir.​
    • Her farklı uygulamanın farklı bir yaklaşımı getirdiğini görebilmek gereklidir. Bu nedenle büyük resim bağlamını anlamak gerekir.​
  • Zamanlama, bir hareketli grafik tasarımcısı için en önemli becerilerden biridir. Video hızı uyumsuz ise veya ses gibi diğer öğelere uymuyorsa, ayrıntılı ve iyi görünen bir grafik etkili değildir. En iyi hareket tasarımcıları, çalışmalarına ritim ve ilerlemeyi dahil etmelidir.​
Not: Bu Üstteki Bilgiler Kariyet . net den alınmıştır.

fnc6qwb.png

Hareketli Grafik Tasarımcısında Aranan Şartlar Nelerdir?

Programları İyi Bir Şekilde Kullanabilmelidir.

Yaratıcı Olabilmelidir

Kendisini Sürekli Geliştirmeye Açık Olmalı

Detaylara Önem Vermek

Sosyal Medyayı Kullanıyor Olmak

İlgili Bölümden Mezun Olmak

Temel Tasarım Prensiplerine Sahip Olmak

Karmaşık Sorunlara Çözüm Üretebiliyor Olmalıdır

Pozisyon, firmalara göre farklı şartlar sunan bir yapıdadır. Hareketli grafik tasarımcıları için freelance olarak bilinen serbest çalışma imkanı da bulunur. Pozisyonun maaşı firmanın ve adayın özelliklerine göre değişebilir.

fnc6qwb.png

Evet Hocalarım ve Saygıdeğer Dostlarım Bu Konum Burada Bitiyor Eksiklerimin Olsuğunu Düşünüyorsanız Cevaplara Yazarsanız Düzenleyip Tekrar Ekleyeceğim.

Not: Makaleyi Kariyer . net 'den okudum ve aklımda kalanları yazdım bazı yerlerde oradan alıp koydum fakat çoğu aklımda kalanlardır eksiklerim olabilir.

su6w4d0.png

Teşekkürler, güzel bir konu olmuş. Devamını bekleriz. :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.