Her Yönüyle Sosyal Mühendislik

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Justice4ewer

Adanmış Üye
9 Ara 2010
6,346
0
Ankara
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Her Yönüyle Sosyal Mühendislik[/FONT]

[FONT=Courier New, Courier, mono]Sosyal Mühendislik
[/FONT]

[FONT=Courier New, Courier, mono]Sosyal mühendislik genel olarak bir insanı kendi isteğiniz doğrultusunda yönlendirmek veya yönetmektir.Sosyal mühendislik yapılırken bazı yöntemlere başvurulur.Ama yöntemlere başvurmadan önce yapacağımız birkaç işlme bulunmaktadır.[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]-Sm yapılacak kurum/kişi hakkında bilgi toplamamız gerekmektedir.Çünkü Sm yaparken işimizi çok kolaylaştırır bu yöntem.[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]-Yapacağımız Sm ile ilgili senaryolar oluşturmalı ve içlerinden kendimize en mantıklı gelen senaryoyu seçmeliyiz.Bu senaryo üzerinde çalışmalı ve karşı taraftan gelecilecek sorulara karşı hazırlıklı olmalıyız.[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]-Sm yapacağımız konu ile ilgili teknik terimler hakkında çalışma yapmalıyız.Teknik terimler hakkında çalışmak Sm sırasında gelebilecek bir soruyu yanıtlamak yada karşı tarafın güvenini kazanmak için işe yarayacaktır.[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]-Sm yapacağımız kurum hakkında ’’bu kuruma Sm yapılmaz yüksek güvenlikli bir yer.. vs.’’ düşüncelerle kendi direncimizi kırmamalıyız.Olumlu düşünmemiz gerekmektedir.Unutmayın ki imkansız diye birşey yoktur.[/FONT]

[FONT=Courier New, Courier, mono]Sm Yapma Yöntemleri [/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]Güven Kazanmak [/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]

Güvenini kazandığınız bir insan size yardım etme konusunda daha istekli olacaktır.Bu yüzden öncelikle karşıdaki kişinin güvenini kazanmamız gerekmektedir.Bunu karşı taraf hakkında bilgi toplayarak ve teknik terimer hakkında konuşarak sağlayabiliriz.Karşı tarafa aşina olduğu bilgilerden bahsederseniz sizin konu hakkında bilgili olduğunuzu sanıp size yardım etme olasılığı daha yüksektir.
[/FONT][FONT=Courier New, Courier, mono]

Acındırma Tekniği
[/FONT]

Herkes yardıma muhtaç insanlara yardım etmek ister.Bu yüzden Sm yaarken kullanılan yaygın tekniklerden biri de kendini acındırmaktır.O bilgiye çok ihtiyacınızın olduğunu bilgi olmadan elinizdeki işi yapamayacağınızı söyleyerek karşı tarafta size yardım etme isteği doğurabilirsiniz.

Yetki Tekniği
[/FONT]

Karşı tarafa kendinizi elinizde yetki varmış gibi yada yetkili biri tarafından gönderilmiş gibi tanıtabilirsiniz.Kişi elinizde yetki olduğu için mecburen size yardım etmek zorunda kalacaktır.

Başka Kişiymiş Gibi Görünme
[/FONT]

Burda bilgi toplama aşaması devreye girmektedir.Kendinizi aynı yerde çalışıyormuş gibi yada bir sitenin adminiymiş gibi gösterip istediğiniz bilgiyi elde etme yöntemidir.Doğal olarak kişi iş arkadaşı olduğunuz için size yardım edecektir.

Tersine Mühendislik
[/FONT]

[FONT=Courier New, Courier, mono]Kişiye problem çıkararak size yardım etmesini sağlama yöntemidir.Örneğin kişinin bilgisayar bağlantısını kestikten sonra kendinizi teknik servis gibi tanıtarak bilgisayara bir logger yükleterek hedefe ulaşabilirsiniz.[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]Bu yöntemlerle Sm yapabilirsiniz.[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono]Saygılarımla...[/FONT]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.