Java | Kapsamlı Anlatım 3

Alzhe01

Katılımcı Üye
9 Ara 2017
661
5
10ehzlA

Java ile Android Mobil Uygulama Geliştirme​
Öncelikle biraz Android'ten bahsedeyim. Android, günümüzde en çok kullanılan Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir ve Google tarafından geliştirilmiştir. Her sürümlerinde bir tatlı adı kullanılmaktadır (Lolipop, Nougat sürümü gibi).Android'te Linux kerneli kullanır. Kernel, işletim sisteminin merkezidir. Binevi kalbidir. Tüm merkezi işlemler buradan yapılır. Android cihazınında kullanılan Linux Kernel sürümünü Ayarlar --> Cihaz/Telefon Hakkında kısmından öğrenebilirsiniz (Bazı cihazlarda Ayarlar--> Cihaz/Telefon Hakkında --> Yazılım Bilgileri kısmında yer alır).

VQpJVr.jpg

Android'te çıkan yeni sürümlerde genel olarak eski sürümlerdeki uyulamalar çalışmakta. Bu sayede geliştirdiğimiz uygulamaları her seferinde güncelleme zorunluluğumuz da ortadan kalkmış oluyor. Yeni gelen sürümlerdeki özellikleri Support Kütüphanesi sayesinde eski sürümlerde de kullanabiliyoruz.
Mobil programlamaya başlamadan önce aklımdaki ilk soru ekran boyutlarıydı. Yani bir sürü android cihaz var ve ekran boyutları tek değil. Maalesef ki bu sorunumuz güncel olarak bulunmakta. Yapacağımız tasarımları diğer cihazlar için ekran boyutlarını da düşünerek daha dikkatli yapmamız gerekiyor.

Android'deki Mobil Uygulamalar için ben Java kullanıyorum. Bunun için geliştirme ortamı olarak Android Studio ve Unity Programları en çok kullanılan olduğu için bu iki programı kurmayı göstericem. Bu programları kulanabilmeniz için bilgisayarınızda Java ve JDK 12 kurulu olması gerekir. Bu kurulumları ilk konumda anlattım. BURAYA TIKLAYARAK ilk konuma geçebilirsiniz.

Mobil uygulama geliştirmek 2 boyutlu (2D) ve 3 boyutlu (3D) olmak üzere iki türlüdür. Peki 2D ile 3D nedir?
2D uygulamalarda nesneler tek düzlemdedir. Örneğin bir araba nesnesi olsun. Uygulama bize aynı anda o arabanın hem kaputunu hem bagaj kısmını aynı anda gösteremez. Ya da arabaya yandan bakıyorken acaba diğer yanında neler var, modifiye mi yapılmış, stickera mı sahip bilemeyiz. Ön yüzünde gördüğümüz kadardır o araba bizim için.
3D uygulamalarda ise yine araba nesnesi düşünelim. Arabayı mesela sürerken ekranı kaydırarak arabanın bütün detaylarını gerçek hayattaki gibi görebiliyoruz.
2D ve 3D farkını daha iyi anlamanız açısından aşağıya 2D ve 3D çizimler bırakıyorum.

2D çizimler

4pmJDQ.png

Or2Xk5.png

3D çizimler

zGRzgD.jpg

JVLgXB.jpg

Unity Kurulumu

İlk olarak aşağıdaki linke tıklayın ve çıkan sayfadaki şartları kabul edip "Unity Hub'ı indirin" butonuna tıklayın.

https://store.unity.com/download
https://store.unity.com/download

4pmN1L.png

Aşağıdaki gibi setup dosyası inecektir.

JVLjqY.png

Dosyamız indikten sonra açalım ve "Çalıştır" butonuna tıklayalım.

Or2jVZ.png

Lisans anlaşmasını kabul edelim.

zGRNaY.png

Programımızın kurulu olacağı dizini isterseniz değiştirebilirsiniz. Ardından "Kur" butonuna tıklayalım.

GZnjP2.png

Karşımıza çıkan son ekranda da "Bitir" butonuna basalım ve uygulamamızı artık açabiliriz.

yGdkNL.png

Uygulamamızı açtığımızda proje oluşturabilmemiz için bazı indirmeler yapmamız gerekiyor.

5N9j7j.png

"ADD" Butonuna tıklayalım ve sürümümüzü seçip "NEXT" diyelim.

AO2j7p.png

Karşımıza çıkan pencerede hangi sistemlerde proje yapacaksak seçmemiz lazım. Konumuz Android üzerine olduğu için sadece Android seçeneğini seçebilirsiniz. IOS veya diğer sistemlerde projeler yapacaksanız yine seçim yapabilirsiniz. Seçimin ardından "NEXT" diyelim.

00V3n9.png

Karşımıza çıkan penceredeki kullanıcı sözleşmesini kabul edelim ve "DONE" butonuna basalım.

4pmNr4.png

Burada yüklemenin tamamlanmasını beklememiz lazım.

JVLjAo.png

Yükleme tamamlandıktan sonra "Projects" kısmına geliyoruz ve sağ üstteki "NEW" butonuna tıklıyoruz.

lQYnll.png

Karşımıza çıkan pencerede ne tür uygulama yapacaksanız ona göre seçenekleri seçiyorsunuz (2D oyun yapacaksanız 2D).

VQp4dq.png

3D seçeneğinden sonraki arayüz:

vazM9O.png

2D seçeneğinden sonraki arayüz:

1pPz51.png

Android Studio Kurulumu

Önceliikle aşağıdaki linkten ANDROİD STUDİO'YU İNDİRİN butonuna basıp, çıkan anlaşmayı kabul edip tekrar indirme butonuna basıyoruz ve dosyamız inmeye başlıyor.

https://developer.android.com/studio

86nykV.png

DOXvEz.png

mXl9dV.png

Dosyamız indikten sonra açıyoruz ve "Çalıştır" diyoruz.

EOlv78.png

Burada "Next" diyoruz.

jqJlEn.png

Burada bize Androiz Virtual Device yani Android Sanal Makinesi yüklemek istersek diye seçenekte belirtiyor. Bu, uygulamamızı yazarken "önizleme" olarak kullanacağımız bir sanal cihazdır. Çok da işimize yarayacağı için seçili olarak bırakıyoruz.

2O7GMj.png

Burada programı kurmak istediğimiz dizini değiştirebiliriz. Ardından "Next" diyoruz.

BOXlVv.png

Bu pencere programı bilgisayarımızın başlangıç ekranına eklememiz için. "Install" diyoruz ve yüklemeyi başlatıyoruz.

Z5NGrZ.png

Yükleme tamamlandıktan sonra "Next" diyoruz.

lQYnob.png

Burada "Finish" diyoruz ve programımızı açıyoruz.

VQp4Zr.png

Burada program içindeki default ayarları değiştirebilirsiniz ama bilginiz yoksa ellemeyin ve önerilen ayarla "OK" diyerek devam edin.

gPlmNR.png

Burada yine "Next" diyoruz.

qAq7gD.png

Burada kişisel ayarlar yapmak isterseniz "Custom" diyebilirsiniz. Ben "Standart" ayarları ile kullanmak istiyorum ve "Next" diyorum.

M1YqzQ.png

Burada tema seçiyoruz. "Dracula" benim hoşuma gittiği için onu seçiyorum ve "Next" diyorum.

QPXbk3.png

Burada yine yüklenecek olanları ve dizinlerini gösteriyor. "Next" diyoruz.

XbWOnR.png

Burada da artık "Finish" diyebiliriz.

bv8NOd.png

Yüklemeler tamamlandıktan sonra burada yine "Finish" diyoruz.

nbP1vl.png

Evet artık karşımıza başlangıç ekranı geldi. "Start a new Android Studio Project" diyerek yeni bir proje açıyoruz.

1pPz9p.png

Burada kolaylık açısından hazırlanmış parçalar var. Alakalı olanlardan seçebilirsiniz projenizle alakalı. Ben boş aktiviteyi seçiyorum.

r0LPqN.png

Burada proje ismini falan kendiniz belirleyebilirsiniz. Dil olarak default olan Kotlin dili gelmekte. Kotlin, hem Android hem IOS için ortak kodlama yapabileceğimiz bir dil. Konumuz gereği Java seçiyorum. API level kısmından da hangi sürüm isterseniz seçebilirsiniz. Sonrasında "Finish" diyoruz.

7BmROW.png

Arayüz aşağıdaki gibi. Burada kodlamalarımızı, düzenlemelerimizi yapabiliriz. Hepinize iyi çalışmalar..

P73XRN.png

Son düzenleme:

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
58
Ankara
Konunuza bir de THT logosu ekleseniz tadından yenmez :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Alzhe01

Katılımcı Üye
9 Ara 2017
661
5
10ehzlA
Alzhe01 hocam youtube da 2-3 yil once çekilen java eğitimleri var , onlardan yararlana bilirmiyiz, değişen bi şeyler var mı?

Pek bir değişiklik yok. Yapılan değişiklikler genelde kütüphabelerde ekleme vb ike oluyor. Zaten Java ile ayrıntılı ilgilenip geliştiğin zaman bunları farkedebilirsin. Yani yararlanabilirsin sorun olacağını düşünmüyorum :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.