Java Nedir ? Orta Düzey Rehber.

14 Nis 2019
172
1
İstanbul
Java Nedir ?
Java, piyasaya 23 Ocak 1996 tarihinde sürülmüş OOP (nesne yönelimli) bir programlama dilidir. C++ ile yazılmıştır. Dünyada piyasası çok yüksektir. Dünyadaki pek çok yazılım şirketinde Java çok fazla kullanılmaktadır. Anlayacağınız Java'nın dünyadaki piyasası çok yüksek. Eğer Java'yı çok iyi biliyorsanız ve Java'yı amacınız yolunda biçimlendirebileceğinizi düşünüyorsanız aç kalmazsınız. Ancak öğrenilmesi zor bir dildir.
Java İle Neler Yapılabilir ?​
Java ile; Oyunlar, Sunucu yazılımları, Web siteleri, Farklı amaçlara hitap edecek programlar ve aklınıza gelecek pek çok şeyi kodlayabilirsiniz. Çamaşır makinesi, robot v.b. pek çok şey...
Java'nın Diğer Programlama Dillerinden Farkı Ne ?​
Bana göre Java'nın diğer programlama dillerinden farkı yazımı ve yazım zorluğu. Bu öznel bir yargıdır, kişiden kişiye değişebilir. İsterseniz gelin ve 3 farklı dilde "Hello World" yazalım ve farkı görelim !

Python:​
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C :
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Java :​
Java İle Bir Kariyer Düşünmek Doğru Mu ?
Bu soruya yaşımında dahil olmasıyla birlikte benden cevap almanız herkese saçma gelebilir. Sadece aklımdan geçen fikirleri sizlere mantıklı bir şekilde aktaracağım.
Bana kalırsa yaklaşık 9 10 yıl sonrasına düşünüyorsanız bence gayet mantıklı. Java şu anda piyasada çok değerli bir dil. Gün geçtikçe de değer kazanmaya devam ediyor.
İleride Java dahada geliştirilirse daha farklı alanlarda kullanılabilir ve piyasasında bir çığır açabilir. Geliştirileceğine inanıyorum ve bu zamanda bile insanlar harika bir şekilde geliştiriyor. 9 10 yıl sonrasını düşünemiyorum. Böyle bir dilin GPL lisansını taşıması güzel bir şey. Bugün için bir kariyer düşünüyorsanız aç kalmazsınız.

Java'ya Nasıl Başlayabilirim ?
Öncelikle Java'ya başlamak için bana göre programlamada temeli oturtmanız gerekli. En azından temeli kavrayabilmek için python ile bir giriş yaparak temeli oturtturabilirseniz ipin gerisi zaten gelecektir. Java'ya giriş yapmak içinde öncelikle Java'nın JDK ve JRE adlı 2 adet indirelebilir dosyası mevcut. Bunları indirip kurduktan sonra bir geliştirme ortamı edindikten sonra ya Udemy veya Farklı platformlardan uygulamalı Java derslerine başlayabilirsiniz.

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Eğer faydalı bir içerik yaratabilmişsem ne mutlu bana. Fazla detaya girmedim orta düzey bir anlatım olsun istedim. Eleştiri ve önerilerinizi mesajlar kısmında belirtirseniz makbule geçer. İyi günler dilerim...​

MrXCyberQ

Uzman üye
17 May 2019
1,412
10
Çok Detaylı Anlatmamışınız Zaten Bunuda Başlıkta Belirtmişiniz Genel Bakışa Göre Java Bilmeyen Bir Şahıs İçin İdeal Bir Rehberlik .

Phoique 7

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
505
1
Manisa
Çok Detaylı Anlatmamışınız Zaten Bunuda Başlıkta Belirtmişiniz Genel Bakışa Göre Java Bilmeyen Bir Şahıs İçin İdeal Bir Rehberlik .

Java bilmiyorum ama hiç de rehber olmadı. Konuyu baltalamak istemiyorum ama internetten birkaç makale okuyupta nedir bu java diye araştırdıktan sonra aklında kalanları yazarak ufak bir özet gibi olmuş. Konu sahibi zaten javaya hakim olsaydı birçok söylediği şeyi daha detaylı açıklar hatta derinlemesine nedir sorusuna cevap verirdi. Bu konuda en nefret ettiğim şey ise diğer dillerle ve makaledeki dilde bir hello world yazılması ya ben böyle saçma düşünce görmedim. Ne alaka yani hala daha çözemedim pythonda 1 satır olsa nolacak hadi bakalım mobil bir proje için hello world yaz. Her dil kendine özgü alanlarda çok iyidir, bu hello world yazdırma işte ne kadar kısa bilmem ne tabiri kadar yanlış bir şey yok. Ona bakılırsa Javascriptte 1 satırda hello world yazabilirsin ama mobil projeye geçince birçok şey indirip onlarca satırdan sonra hello world yazarsın. O kodun da javaya çevrilip çalışır :D.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.