Jonathan James Kimdir ? //İslamiyet Ve Felsefe Kulübü

xByRamsey

Uzman üye
30 Eyl 2017
1,408
7
Hacktivizm
Jonathan James Kimdir ?

Dünyanın en ünlü hackerlarını tanıttığımız serinin bu haftaki konusu Jonathan James. Jonathan James, Amerika’ da çocuk yaşta siber suçlardan hapse giren ilk kişi olmuştur. Çok küçük yaşta bilgisayarlarla tanışan Jonathan James’in hayatı başarılarla doludur.

12 Aralık 1983’te Amerika’ da doğdu. Jonathan James’ in bilinen ilk büyük eylemi henüz 15 yaşındayken “c0mrade” takma adıyla aralarında BellSouth şirketinin de bulunduğu birkaç yere gizlice sızıp bilgi çaldı.

jonathan-james-hacker-ohay-tv-753.jpg

NASA Saldırısı

Jonathan James’ in en büyük eylemi 29-30 Haziran 1999 tarihlerinde Jonathan James’ in yine c0mrade takma adıyla NASA bilgisayarlarına sızması olmuştur. Bu eylemiyle Amerikan “Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi”(NASA)’ da büyük karışıklığa sebep oldu.
Sadece bir adet Pentium bilgisayar ile gerçekleştirdiği bu saldırıda Jonathan James, Amerika Savunma Bakanlığına bağlı olan ve Alabama eyaletinde bulunan bir devlet kurumunun sunucularından birinin şifresini kırarak NASA’ ya ulaşmayı başardı. Savunma Bakanlığı sistemlerine yerleştirdiği bir arka kapı(backdoor) programı ile aynı zamanda Amerikan ordusunun bütün mesajlaşmalarını görebiliyordu.

NASA’ ya sızan dahi hacker, aralarında “Uluslarası Uzay İstasyonuna” ait olan bazı dosyalarından bulunduğu binlerce dosyası ele geçirdi. NASA’ nın açıklamalarına göre, Jonathan james’ in NASA’ dan çaldığı verilerin toplam değeri 1.7 milyon dolar değerindedir. NASA sistemlerini düzeltip eski haline getirebilmek için tam 2 hafta boyunca sistemlerini kapalı tutmak zorunda kaldı.
NASA saldırısından sonra çok fazla bir süre geçmeden yakalanan Jonathan James, küçük yaşından dolayı çok fazla bir ceza almadan kurtuldu. Dahi hackerın cezası ise 6 ay ev hapsi ve sürekli gözlem altında tutulmak oldu. Bu süre içerisinde sürekli NASA’ ya özür mektupları yazdığı biliniyor. NASA saldırısından sonra çok fazla bir süre geçmeden yakalanan Jonathan James, küçük yaşından dolayı çok fazla bir ceza almadan kurtuldu. Dahi hackerın cezası ise 6 ay ev hapsi ve sürekli gözlem altında tutulmak oldu. Bu süre içerisinde sürekli NASA’ ya özür mektupları yazdığı biliniyor.

Hakkındaki Diğer Suçlamalar

2007 yılında bir hacker grubu Amerika’nın en büyük şirketlerinden TJX, BJ’s Wholesale Club, Boston Market, Barnes & Noble, Sports Authority, Forever 21, DSW, OfficeMax, ve Dave & Buster’s gibi şirketlere saldırıda bulundu. Verilen zararın açıklanmadığı ancak saldırıyı yapanları milyoner edebilecek kadar çok para çalındığı tahmin ediliyor. Savunma Bakanlığı bu saldırının arkasında bulunanların birinin de Jonathan James olduğunu tahmin edip hakkında dava açılmıştır.

Jonathan James 2007 yılında yapılan bu saldırıdaki suçlamaları reddetmiştir. Savunma Bakanlığı’ nın ve NASA’ nın artık yapılan her büyük saldırıdan sonra Jonathan James’ den şüphelenmesi dahi hackerı bıktırmıştır.

Jonathan James in İntiharı
18 Mayıs 2008 yılında evinin banyosunda ölü bulundu. Silahla kafasına ateş eden Jonathan James, arkasında birde intihar mektubu bıraktı. İntihar mektubunda yazılanlar ise şöyleydi:

“Dürüstçe söylüyorum, TJX saldırısıyla ilgili herhangi bir bağlantım yok. Artık adalet sistemine güvenim kalmadı. Belki de benim bugünki hareketim ve bıraktığım bu mektup halka kuvvetli bir mesaj olur. Öyle yada böyle ben bu durum üzerinde kontrolü kaybettim ve kontrolü kazanmamın tek yolu bu.”
Bence Şuan Yaşasaydı Dünyada Dahada İsmi Duyulacak Ve Anonymousla Beraber Çalışırdı.

Kaynak;
Pubtekno.com

İslamiyet Ve Felsefe Kulübü
xByRamsey
...

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.