Memtest86+

Sistemlerinizde takılı olan bellekleriniz de sorunlar olup olmadığını tespit edebilmek için
işletim sistemlerinde uyumlu çalışan yazılımdır
.
Windows Vista üst sürümleri üzerinde çalışmaktadır. Windows Bellek Tanılama aracı ile problemlerin azalmasını sağlar.

Mac sistemlerde de işletim sisteminin içerisinde Apple Hardware Test (Haziran 2013 öncesi) ve Apple Diagnostics (Haziran 2013 sonrası) tanılama uygulamaları ile bellek de dahil olmak üzere donanımları test ederek hangi donanımın soruna yol açtığını kullanıcısının öğrenmesine yardımcı olur.

MemTest ve bir Memtest OSX versiyonu sayılabilecek Rember Mac OS sistemlerde kullanılabilecek ücretsiz yazılımlardır.

Farklı işletim sistemleri kullanıyorsanız ve belleğinizde sorunlar olduğunu düşünüyorsanız işletim sisteminizden bağımsız çalışan Memtest86+ yazılımını kullanmalısınız. Memtest86+ işletim sisteminden bağımsız çalışan bir test programı olduğu için donanım sürücüleri ya da başka yazılımların hata oluşturma olasılığını önleyerek bellek testleri gerçekleştirecektir.

Memtest86+ Kullanımı

Mentest86+ yazılımını indiriniz.

Rufus veya benzeri bir CD ya da .ISO yazma uygulaması kullanarak dosyayı CD ya da USB sürücüye yazarak önyükleme sürücüsüni oluşturmalısınız. ISO dosyalarının kullanımı için ISO ya da CD oluşturma dosyaları yazma uygulaması kullanılmalıdır. İlgili uygulama ile Memtest86+ sürücüye yazıldıktan sonra sürücü yuvadan çıkarılmadan sistem yeniden başlatılır.

Sisteminiz doğrudan Memtest86+ sürücüsünden açılır ise uygulama çalışmaya başlar ve hata taramasını başlatır. Eğer sistem Memtest86+ sürücüsünden başlamıyor ise BIOS ayarlarına girilerek sistemin açılış sürücüsü Memtest86+ olarak ayarlamalısınız.

Memtest86+ çalışmaya başladığında bir dizi farklı test ile bellek kontrolü gerçekleştirecek. Kullanıcı tarafından bir değer tanımlanmadığı ya da ESC tuşuna basılıp ardından sürücü çıkarılarak elle durdurulmadığı sürece testleri sürdürecek.

Belleklerde hata bulunmamasına rağmen sorunlar devam ediyor ise yazılımı ve sürücüleri kontrol etmelisiniz. Donanım sürücü güncelleştirmeleri yapılmalı gerekli durumda işletim sistemi yeniden kurulmalıdır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.