Mozaik Efekt-ALINTI-

ByToluidin

Özel Üye
27 Ocak 2007
3,171
550
Evet arkadaşlar bu dersimizde Photoshop’un ile mozaik efekti ile, bir takım katman (layer) oyunları -oyun demek daha doğru sanırım- yaparak, güzel & basit bir efekt uygulayacağız.. Fotoğrafımızın İLK HALİ SON HALİ
1) İlk önce efekti uygulamak istediğiniz fotoğrafı açın. Fotoğraf boyutunun hiç bir önemi yok. Ufak ayarlarla bunların üstesinden geleceğiz.. Ben bu efekti uygulamak için 600*450 boyutlarında bir fotoğraf seçtim.
Çok da güzel oldu
icon_smile.gif

2) Fotoğrafımızı açtıktan sonra, katmanımıza (layer) sağ tıklayıp, 2 defa katmanımızın kopyasını (duplicate layer) oluşturuyoruz. Bu işlem için CTRL + J tuşuna 2 defa basmanız da yeterlidir.
2.jpg

3) 2 tane kopya katman (layer) oluşturduktan sonra, en üstteki katmanı (layer) seçiyoruz. Daha sonra da Filter > Pixelate > Mozaic yolunu kullanıyoruz. Gördüğünüz gibi buradan açılacak ekranda cell size yani hücre boyutu, kare boyutu ayarı var. Onu 13 yapıyoruz. Aslında bu boyut o kadar da önemli değil. Büyük-küçük olması size bağlı. Eğer fotoğraf yakın çekim ise, daha büyük kareler de kullanabilirsiniz.
3.jpg

4) Bu işlemden sonra, karelerimize biraz keskinlik katacağız. Bunu da, Filter > Sharpen > Sharpen yolunu kullanarak gerçekleştiriyoruz.. Sharpen (keskinlik) efekti bu aşamada tek başına pek bir etkili olmayacaktır. Bunun için aynı efekti bir kaç defa daha tekrarlıyoruz. Bunun için CTRL + F kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz. Ben 4-5 defa tekrar ettim.
NOT : BU İŞLEMLERİN HEPSİNİ EN ÜSTTEKİ KATMANDA YAPTIĞINIZA DİKKAT EDİN.
5) Sharpen işlemini 4-5 defa tekrar ettiğimizde göreceğiz ki artık daha belirgin ve güzel kareler elde ettik.
6) Katman (layer) ayarlarından, en üstteki katmanımızı overlay ediyoruz.
4.jpg

7) 6 numaralı işlemi ortadaki katmanımız içinde tekrarlıyoruz..
Sonuca bakmak için tıklayın..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.