Nasıl Grafik Tasarımcı Olunur?

Darkhanze

Üye
23 Haz 2021
65
31
21
merhaba tht ailesi gördüğüm kadaryıla forumda en çok grafikerler ön planda bende öğrenmek istıyorum askerden gelince nasıl öğrenlebilirim. hangi programlar öğrenmem gerekiyor.
video tasarım logo tasarım afiş vs işler ve ne kadar sürede olurum teşekkurler

Çözüm
Sana bu konuda en tecrübeli bilgi verebilecek kisi @'Mirliva
En tecrübeli mi :) Liderim görmesin :D
Grafik Tasarım belirli bir zamanda öğrenilecek bir alan değil, çünkü gün geçtikçe yeni yöntemler, yeni akımlar çıkıyor. Gündemi sürekli takip ederek gelişeceğiniz, ömür boyu öğrenim gerektiren bir alan. Program olarak sorarsanız, o sizin öğrenme kabiliyetiniz, hayal gücünüz, öğrenme arzunuz ve araştırmacılığınız ile doğru orantıda bir hız ve zamanla öğrenilecek bir şey. Photosop ve Illustrator başlıca tasarım programları bana göre. Arayüzleri ve araçları gayet basit ve sade. Öğrenilmesi de pek zaman alan programlar değil. Zaten program öğrenme dediğimiz olay, programdaki araçlara hakim olmak demek. Araçlara hakim olduktan...

Mascar

Kıdemli Üye
17 Kas 2021
2,478
2,228
Grafik tasarım uzmanı veya bir editör olmak için Adobe photoshop, Adobe illustrator, After effects gibi programlarda uzmanlaşmanız gerek, ayrıca profesyönelleşmek için belirli bir süre yoktur kendinizi ne kadar geliştirirseniz o derecede uzmanlaşırsınız.

Darkhanze

Üye
23 Haz 2021
65
31
21
ben adobe illustrator ve adobe photoshop kullanıyorum sanada öneririm
siz kaç yıldır yapıyorsunuz

Grafik tasarım uzmanı veya bir editör olmak için Adobe photoshop, Adobe illustrator, After effects gibi programlarda uzmanlaşmanız gerek, ayrıca profesyönelleşmek için belirli bir süre yoktur kendinizi ne kadar geliştirirseniz o derecede uzmanlaşırsınız.
teeşekuurler

Berceste.

Uzman üye
21 Tem 2020
1,029
958
Grafik tasarım alanının içinde dallar vardır, UI,UX Tasarımları, Pazarlama ve Reklam Tasarımları vb, Seçtiğiniz dala göre kullanılan programlar değişmektedir. Örnek olarak diyelim logo tasarımı yapacaksınız o zaman Adobe Illustrator kullanacaksınız, seçtiğiniz dala göre alan içerisindeki meslek isminiz değişecektir, grafik tasarımcı dediğimiz kavram o dalların en az birini yapan insandır, genel olarak öğrenmek istiyorum derseniz eğer adobe programlarını öğrenmeniz yeterli olacaktır, azminize bağlı olarak bir programı temel düzeyde öğrenmeniz için en az 1 hafta vermek zorundasınız, udemy, youtube vb. platformlar üzerinde eğitimler mevcuttur, ben profesyonel olarak bu işi yapmak istiyorum derseniz eğer en az 6 aylık bir çalışma gerekir, belirttiğiniz dallar için önerdiğim programlar şu şekildedir;

Video Tasarım( Video Düzenleme, Kurgu); Adobe Premiere Pro
Video Tasarım( Animasyon Ve Efekt); Adobe After Effects
Görsel Tasarım( Wallpaper, Afiş, Manipülasyon, Web Tasarım); Adobe Photoshop
Görsel Tasarım( Logo Tasarımı, vektörel Çizimler); Adobe Illustrator

Başarılar dilerim.

Darkhanze

Üye
23 Haz 2021
65
31
21
Grafik tasarım alanının içinde dallar vardır, UI,UX Tasarımları, Pazarlama ve Reklam Tasarımları vb, Seçtiğiniz dala göre kullanılan programlar değişmektedir. Örnek olarak diyelim logo tasarımı yapacaksınız o zaman Adobe Illustrator kullanacaksınız, seçtiğiniz dala göre alan içerisindeki meslek isminiz değişecektir, grafik tasarımcı dediğimiz kavram o dalların en az birini yapan insandır, genel olarak öğrenmek istiyorum derseniz eğer adobe programlarını öğrenmeniz yeterli olacaktır, azminize bağlı olarak bir programı temel düzeyde öğrenmeniz için en az 1 hafta vermek zorundasınız, udemy, youtube vb. platformlar üzerinde eğitimler mevcuttur, ben profesyonel olarak bu işi yapmak istiyorum derseniz eğer en az 6 aylık bir çalışma gerekir, belirttiğiniz dallar için önerdiğim programlar şu şekildedir;

Video Tasarım( Video Düzenleme, Kurgu); Adobe Premiere Pro
Video Tasarım( Animasyon Ve Efekt); Adobe After Effects
Görsel Tasarım( Wallpaper, Afiş, Manipülasyon, Web Tasarım); Adobe Photoshop
Görsel Tasarım( Logo Tasarımı, vektörel Çizimler); Adobe Illustrator

Başarılar dilerim.
Çok teşekkür ederim allah razı olsun bilgilendirme için

Mirliva

Administrator
26 Mar 2016
4,938
5,822
[C*]
Sana bu konuda en tecrübeli bilgi verebilecek kisi @'Mirliva
Grafik Tasarım belirli bir zamanda öğrenilecek bir alan değil, çünkü gün geçtikçe yeni yöntemler, yeni akımlar çıkıyor. Gündemi sürekli takip ederek gelişeceğiniz, ömür boyu öğrenim gerektiren bir alan. Program olarak sorarsanız, o sizin öğrenme kabiliyetiniz, hayal gücünüz, öğrenme arzunuz ve araştırmacılığınız ile doğru orantıda bir hız ve zamanla öğrenilecek bir şey. Photosop ve Illustrator başlıca tasarım programları bana göre. Arayüzleri ve araçları gayet basit ve sade. Öğrenilmesi de pek zaman alan programlar değil. Zaten program öğrenme dediğimiz olay, programdaki araçlara hakim olmak demek. Araçlara hakim olduktan sonra hayal gücünüz ile yapacağınız pratiklerle ustalaşırsınız. Ama tasarım alanındaki gündemi takip etmezseniz sadece program kullanmayı öğrenmiş olursunuz.
Bahsetmiş olduğum programları şahsen YouTube'daki ücretsiz eğitim setlerinden öğrendim. İlk zamanlarda crackli versiyonlarını kullanırken, bu işten para kazanmaya başladığımda orijinal programları satın aldım.
Başlangıç olarak Photoshop'dan başlayarak araçlara hakim olduktan sonra ıllustrator'e geçiş yapmanızı öneririm. Daha sonra her iki programda da biraz geliştikten sonra Premiere veya After Effects gibi video editleme programlarına göz atabilirsiniz.

Çözüm

Darkhanze

Üye
23 Haz 2021
65
31
21
Grafik Tasarım belirli bir zamanda öğrenilecek bir alan değil, çünkü gün geçtikçe yeni yöntemler, yeni akımlar çıkıyor. Gündemi sürekli takip ederek gelişeceğiniz, ömür boyu öğrenim gerektiren bir alan. Program olarak sorarsanız, o sizin öğrenme kabiliyetiniz, hayal gücünüz, öğrenme arzunuz ve araştırmacılığınız ile doğru orantıda bir hız ve zamanla öğrenilecek bir şey. Photosop ve Illustrator başlıca tasarım programları bana göre. Arayüzleri ve araçları gayet basit ve sade. Öğrenilmesi de pek zaman alan programlar değil. Zaten program öğrenme dediğimiz olay, programdaki araçlara hakim olmak demek. Araçlara hakim olduktan sonra hayal gücünüz ile yapacağınız pratiklerle ustalaşırsınız. Ama tasarım alanındaki gündemi takip etmezseniz sadece program kullanmayı öğrenmiş olursunuz.
Bahsetmiş olduğum programları şahsen YouTube'daki ücretsiz eğitim setlerinden öğrendim. İlk zamanlarda crackli versiyonlarını kullanırken, bu işten para kazanmaya başladığımda orijinal programları satın aldım.
Başlangıç olarak Photoshop'dan başlayarak araçlara hakim olduktan sonra ıllustrator'e geçiş yapmanızı öneririm. Daha sonra her iki programda da biraz geliştikten sonra Premiere veya After Effects gibi video editleme programlarına göz atabilirsiniz.
Teşekkürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.