Ortalama ile geçti-kaldı gösteren program

AviRa

Üye
12 Eki 2011
230
0
-
Selamün Aleyküm Arkadaşlar;

Bu dersimizde İki yazılı ve bir sözlü notu kullanarak geçti-kaldı durumunu gösteren programı yazacağız.

Programı yazmaya başlamadan önce bilinmesi gereken if , else gibi yazılması gerekenleri tanıyalım.

if : if komutu Türkçe'ye çevirirsek eğer anlamına gelmektedir. if ile bir sonucun birden fazla cevabı olması durumunda kullanılmaktadır. Bu cümleyi birazdan yazacağımız programda daha net ve açık olarak göreceğiz.

else: else komutu if'den sonra gelmesi gerekir. "if()", "else()"lerin sonuna ; işareti koyulmaz.

Şimdi isterseniz programımıza geri dönelim..

Benim alışkanlık olması için yazmış olduğum yani programı yazmadan önce ilk önce kütüphanelerimizi yerleştirme işini yapmak istiyorum. O yüzden öncelikle bunu yapalım.

#include "stdio.h" #include "conio.h"

Bu kodu programı açtıktan sonra çıkan kütüphanelerimizin altına yazıyoruz.
Bu işlemi yaptıktan sonra değişkenlerimizi yazıyoruz.

int a,b,c,d,e;

Şimdi yazılı sonuçlarımızı ve sözlüleri yazalım ve bunlara değişkenlerimizi atıyalım.

printf("1.yazili sonucu giriniz:"); scanf("%d", &a); printf("2.yazili sonucu giriniz:"); scanf("%d", &b); printf("1.sözlü notunu giriniz:"); scanf("%d", &c);

Şimdi burada eksik olan komutlarımız işlem ve if (eğer) komutudur.
Şimdi bunları yapalım. İlk önce işlemden başlıyoruz. Sözlü ve yazılı notlarımızın altına :

d=a+b+c; e=d/3;

komutu yazıyoruz. İşlemimizi istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Orası nasıl hesapladığımıza bağlı. Ben hepsini toplayıp böldüm. Siz nasıl isterseniz öyle yapabilirsiniz.

Şimdi işlemi yaptıktan sonra sonucu ekrana gösterme işi kaldı. Onu yapmak için:

printf("ortalama sonucunu goster= %d dirn", e);

["n" kodunu birazdan açıklayacağım]yazdıktan sonra ekranımızda işlemin sonucunu görebiliriz.

Eğer geçti kaldı sonucunu görmek istiyorsak bu kodun altına:

printf("gecti kaldi durumunu goster:");

kodunuz yazıyoruz...

Şimdi son olarak geçti kaldı durumunu göstermek için yazacağımız if ve else kaldı.
if (e<45) printf("kaldi"); else if (e>45 && e<100) printf("gecti");
yazarak e'nin yani ortalama sonucunun yani notların geçme-kalma durumunu görüyoruz. if ve else'lere ; işareti koymuyoruz sadece printf'e koyuyoruz. Burada printf durumları göstermekte. Birden fazla sonucun göstergesi olmaktadır. Eğer daha güzel bir görsellik istiyorsak. Örneğin.
if (e<45) printf("kaldinnn"); if (e>45 && e<100) printf("gectinnn");
gibi yazarsak " n " komutu "gecti" ya da "kaldi" yazdıktan sonra gelecek olan " Devam etmek için bir tuşa basın. . . " yazısını 3 sıra alta taşır. ve "n" komutu daima "tırnak arasına yazılır". Geçti-Kaldı durumunu bu şekilde anlatıyoruz. İsterseniz bu kodları birde tam olarak görelim.
#include <cstdlib> #include <iostream> #include "stdio.h" #include "conio.h" using namespace std; int main(int argc, char *argv[]) { int a,b,c,d,e; printf("1.yazili sonucu giriniz:"); scanf("%d", &a); printf("2.yazili sonucu giriniz:"); scanf("%d", &b); printf("1.sozlu notunu giriniz:"); scanf("%d", &c); d=a+b+c; e=d/3; printf("ortalama sonucunu goster= %d dirn", e); printf("gecti kaldi durumunu goster:"); if (e<45) printf("kaldinnn"); if (e>45 && e<100) printf("gectinnn"); system("PAUSE"); return EXIT_SUCCESS; }

Umarım yararlı olmuştur. Dersimi okuyanlara teşekkür ederim.

İyi çalışmalar... //AviRa

akqul1

Yeni üye
27 Ocak 2012
3
0
arkdasım o visual stadio proqramın C## konu baslıqı altındakı derstır bunun cok daha basıt bı yontemı war C## ' ta ozelden mesaj oqretım ??

akqul1

Yeni üye
27 Ocak 2012
3
0
arkdasım o visual stadio proqramın C## konu baslıqı altındakı derstır bunun cok daha basıt bı yontemı war C## ' ta ozelden mesaj oqretım :trl

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.