Pandas Modülü 3 / Ar - Ge Kulübü

Ceen

Üye
29 Tem 2017
219
0
Filtreleme

Bugünkü konumuz csv dosyası üzerinde çeşitli fitreleme işlemleri. Öncelikle CSV dosyamızı gösterim.

vjOPXz.png

Arkadaşlar isterseniz bunu bir de programımızda görelim.

oObVj9.png

Gördüğünüz üzere 2 satırlık basit bir kodlama ile csv
dosyamıza ulaşabiliyoruz.

LbBDnZ.png

Evet arkadaşlar csv dosyamızda çeşitli filmler hakkında bilgi var. Benim yapacağım filmlerin uzunluğuna göre filmlerin uzunluklarını belirlemek. Eğer film 90 dk dan az ise kısa 90 ile 100 arasında ise normal eğer bunlar dışında ise uzun istiyorum. Bunun için uzunluk adında sütun oluşturup bu değerleri atamam lazım. Hemen gösterim.

76lDyL.png

Burada ne yaptığımı anlatayım. İlk olarak uzun adlı bir değişken oluşturdum. Ve buna boş bir liste atadım. Amacım bu değişkene filmin uzunluğuna göre kısa,normal ve uzun değerlerini atamak. Bunun için cd adlı csv dosyamdaki Sure adlı sütuna i değeri ile karşılaştırdım. Yani artık bu değerler için işlemimi i ile yapıcağım. Daha sonra eğer i 90 dan az ise kısa, eğer 90 ile 100 arasında ise normal, bunun dışında ise uzun olmasını istedim. Daha sonra cd adlı csv dosyamda uzunluk adında birt sütun oluşturdum. Ve uzun adlı değişkenimdeki değerli bu sütuna atadım. Şimdi sonucumuza bakalım.

8YVzz1.png

Evet filmlerin süresine göre bir sütun oluşturdum. Ve film süresine göre uzunluklarını atamış oldum. Şimdi arkadaşlar csv dosyamıza yeni bir sütun ekleyelim.Bu sütunda filmlerin türünü belirleyelim. Ben csv dosyamın örneğini atayım hemen.

YgYE9a.png

Arkadaşlar ben filmin türüne ve uzunluğuna göre filtreleyeceğim. Mesela fimin türü aksiyon ve uzunluğu da uzun olsun.

4aEz7A.png

Şimdi sonucumuza bakalım.

PlyDRd.png

Arkadaşlar birde yada koşuluyla IMDB'si 6.5 den büyük yada türü komedi olan filmleri filtreleyelim.

m2QN91.png

Evet arkadaşlar türümüzü ve IMDB mizi belirledik. Şimdi sonucumuza bakalım.

76l1GW.png

IMDB mizi 6.5 üstü yada film türü komedi olanları gruplandırmış olduk. Birde film türlerine göre IMDB puanlarına bakalım.

oObNJm.png

rOANG7.png

GROUPBY komutu ile türlerine göre ortalamaları filtreledi.Sort_values metodu ile de büyükten küçüğe sıraladık. Tabi büyükten küçüğe sıralanmasında ascending metodunun False değerini almasına bağlıdır. Arkadaşlar bir de matplotlib modülünü kullanarak IMDB puanlarıımızın genel ortalama,min,max ve count değerlerine bakalım.

G9d4VZ.png

NZz2PX.png

Evet arkadaşlar matplotlib modülümüz sayesinde genel ortalamalarıda filtreledik.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.