[PHP]Temel Oluşturacak Kodlamalar //ivanwasilevic

ivanwasilevic

Uzman üye
29 Eki 2018
1,014
11
Tahmin Et

Herkese merhaba arkdaşlar bu konumda sizlere bir programlama dili olan PHP hakkında temel oluşturacak kodlamaları ve ne işe yaradıklarını anlatacağım.

1-Değişkenler:

PHP'de değişkenleri veri barındıracak kutular olarak düşünebilirsiniz.Örneğin e-mail hesabınıza Turkhackteam'dan gelen bir postayı okudunuz daha sonra yenisi gelir.

36W884.png

Burada adres adlı bir değişken oluşturduk ve echo ile bu değişkenin çıktısını aldık.

2-Sabitler:

Adı üstünde sabit :) değişken olmayacak .Çalışma boyunca hep sabit kalacak.

al8qM4.png

Göründüğü gibi bir sabit belirledim bu sabitin adı "mekan" bu sabit çalışmam boyunca öyle kalacak.

3-Diziler [Array]:

Diziler değişkenlere birden fazla değer atamak ve atadığımız değerleri sıralayıp çoklu verilere müdahale etmemizi sağlayan veri tipleridir.

bVZ8Dm.png

Üyeler adlı bir değişken oluşturdum ve birden fazla değişken atadım.

WhiteRed hocamdanda izin almadan ismini kullandım umarım bana kızmaz :)

Şimdilik bu kadar arkadaşlar umarım faydalı olmuştur devamı gelecektir.

Beğendiyseniz "Teşekkür"butonuna basabilirsiniz.

Son düzenleme:

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
58
Ankara
Ellerine sağlık dostum ne kızması canın sağ olsun:) bir de yazı renklerini biraz daha açık yapsan daha iyi olur okunması zor oluyor.

Son düzenleme:

TheSh3KiLL

Üye
3 Şub 2019
55
0
Aynı uygulama bendede var ama php kodunu konsol çıktısı olarak veriyor ben php'nin web tarafını öğrencem o uygulamada mevcutmu

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.