POP, IMAP ve SMTP Kavramları

Maveraün Nehr

Blue Expert / Head of Malware Team
25 Haz 2021
977
1,866
41.303921, -81.901693
Merhabalar bugün sizlere kod yazarken "smtp" yazıp geçiyoruz ama neymiş diye bakayım dedim sonra IMAP ve POP kavramlarını gördüm ufak bir araştırma yapıp fırına vereyim dedim bakalım nasıl ürünler çıkacak?

İlk önce POP(Gavurca Post Office Protocol) ile başlayalım;

-> Posta gönderilen sunucudan mesaj almaya yarayan bir protokol olan POP mesajları yerel cihazdan alırsa saklar ama direkt olarak sunucu üzerinden alırsa siler. POP, POP3 yani üçüncü sürümü kullanır. POP üzerinde alınan mesajlara tek bir cihazdan erişim sağlanır diğer cihazlardan erişim sağlanamaz çünkü POP mesajları az önce de belirttiğimiz gibi indirip cihazda depolar. Bant genişliği açısından oldukça iyi ve verimlidir.

Örnek Şema Üzerinde POP Gösterim;

s0vfj8x.jpg

IMAP(Gavurca Internet Message Access Protocol);

-> Posta sunucunuzda yer alan mesajları yönetmenizi sağlayan protokol. Bu protokol, posta istemcinizle sunucunuz arasında yer alan senkronizasyonu sağlamaya yarar. Bu protokole baktığımız zaman kullanıcılar sunucu üzerine istedikleri cihazdan erişim sağlayabiliyorlar. Bu da herhangi bir yerden mesajları okumak, düzenlemek yani tam olarak erişim sağlamak anlamına geliyor tarafımca iyi bir yanı ise sürekli güncel bir mail akışı bizleri bekliyor olması. Yukarıda yer alan POP protokolünden daha karmaşık olduğu gibi daha fazla bant genişliği gerekebilir.

Örnek Şema Üzerinde IMAP Gösterim;

fysqtxb.png

Son olarak STMP(Gavurca Simple Mail Transfer Protocol);

-> Posta göndermenizi sağlayan protokole denir. Posta istemcileri bu protokol üzerinden mail iletilerini alıcıların sunucularına iletebilir. Bu ileti gönderimi güvenli bir şekilde sağlanır. Ancak bu protokol üzerinde mesajların içeriğini göremediğiniz gibi birden fazla cihazdan da erişim sağlayamazsınız.
SMTP protokolü ile mesajlar sunucuda depolanabilir ve silinebilir.

Örnek Şema Üzerinde SMTP Gösterim;

b40xpz2.jpg

Sonuç olarak sanal alemde sıkça kullanılan bu protokollerin farklı yönleri, kişisel ve iş postalarını yöneten herkes için aktif ve önemli bir role sahiptir. Bu konuyla birlikte kendi gereksinimlerinize en uygun olan protokolü seçmek, postalarınızı düzenlemek ve karşılıklı iletişim kurmak için sizlere daha verimli bir yol sunacağını düşünüyorum.

-SON-

Son düzenleme:

slowy

Üye
16 Kas 2023
56
14
Merhabalar bugün sizlere kod yazarken "smtp" yazıp geçiyoruz ama neymiş diye bakayım dedim sonra IMAP ve POP kavramlarını gördüm ufak bir araştırma yapıp fırına vereyim dedim bakalım nasıl ürünler çıkacak?

İlk önce POP(Gavurca Post Office Protocol) ile başlayalım;

-> Posta gönderilen sunucudan mesaj almaya yarayan bir protokol olan POP mesajları yerel cihazdan alırsa saklar ama direkt olarak sunucu üzerinden alırsa siler. POP, POP3 yani üçüncü sürümü kullanır. POP üzerinde alınan mesajlara tek bir cihazdan erişim sağlanır diğer cihazlardan erişim sağlanama çünkü POP mesajları az önce de belirttiğimiz gibi indirip cihazda depolar. Bant genişliği açısından oldukça iyi ve verimlidir.

Örnek Şema Üzerinde POP Gösterim;

s0vfj8x.jpg

IMAP(Gavurca Internet Message Access Protocol);

-> Posta sunucunuzda yer alan mesajları yönetmenizi sağlayan protokol. Bu protokol, posta istemcinizle sunucunuz arasında yer alan senkronizasyonu sağlamaya yarar. Bu protokole baktığımız zaman kullanıcılar sunucu üzerine istedikleri cihazdan erişim sağlayabiliyorlar. Bu da herhangi bir yerden mesajları okumak, düzenlemek yani tam olarak erişim sağlamak anlamına geliyor tarafımca iyi bir yanı ise sürekli güncel bir mail akışı bizleri bekliyor olması. Yukarıda yer alan POP protokolünden daha karmaşık olduğu gibi daha fazla bant genişliği gerekebilir.

Örnek Şema Üzerinde IMAP Gösterim;

fysqtxb.png

Son olarak STMP(Gavurca Simple Mail Transfer Protocol);

-> Posta göndermenizi sağlayan protokole denir. Posta istemcileri bu protokol üzerinden mail iletilerini alıcıların sunucularına iletebilir. Bu ileti gönderimi güvenli bir şekilde sağlanır. Ancak bu protokol üzerinde mesajların içeriğini göremediğiniz gibi birden fazla cihazdan da erişim sağlayamazsınız.
SMTP protokolü ile mesajlar sunucuda depolanabilir ve silinebilir.

Örnek Şema Üzerinde SMTP Gösterim;

b40xpz2.jpg

Sonuç olarak sanal alemde sıkça kullanılan bu protokollerin farklı yönleri, kişisel ve iş postalarını yöneten herkes için aktif ve önemli bir role sahiptir. Bu konuyla birlikte kendinize gereksinimlerinize en uygun olan protokolü seçmek, postalarınızı düzenlemek ve karşılıklı iletişim kurmak için sizlere daha verimli bir yol sunacağını düşünüyorum.

-SON-
Yararlı Bir Konu Olmuş Hocam

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.