Programlama/Yazılıma Nerden Başlanılmalı ?

16 Kas 2019
175
25
Azerbeycan
Selam Dostlar , Bugün sizlere elimden geldiği kadarıyla basit ve kavramlı olarak "yazılım/programlama'ya nerden başlamalıyız ?" konusunu anlatacağım ..

4MlkWq.gif

(~) Alplogo

Yardım Merkezinde çoğu kişi python"python diye bağırıyor , ancak bir şahıs algoirtma bilmeden nasıl kod yazar ki ? :):

İlk önce algoritmayı kavramamız gerekli ve bunda en iyi rölü Alplogo oynuyor , bize algoritmayı göstermekle neyi nasıl yapacağımızı anlatıyor...

Tabikide Bu Amatörler İçindir :):

MVWNV3.jpg

[SIZE="e"](~) Html/Css
[/SIZE]

Konunun başlığını "programlama/yazılım" yapmamın amacı aslında buydu ,çünkü bir çok kişi html/css'yi programlama olarak algılamaz ve bende böyle düşünmekteyim. Yazılım sabır ve düşünce istemektedir. Ben kendim html/css'yi çok severim ve öğrenmeside çok eğlenceli olduğunu düşünürüm.

Peki ya Neden Html/Css ?

Html/Css'yi beraber yazmamızın sebebi bir-birisi olmadan hiçbirşeydirler , bunu dönerin yanındaki ayran gibi düşüne bilirsiniz :):

Html yazıları yansıtmamızı ve ölçümlerini belirlememizi , Css Yazılanları şekillendirmek ve süslemek için kullanılır.

Html = <html> </html>
Css = ********* </style>

Olarak başlatılmaktadır.

(~) Ruby

Japonyada Çıkmış ve Çok basit programlama türüdür , kendisinin temelini öörenmek 1 2 gününüzü alır. Açıkcası ben pek sevmedim ancak dinamik, reflektif ve esnek bir programlama dilidir.

Genellikle Perl'e benzetilmektedir ve tool yazılımında kullanılır

Güçlü bir beyin ve zeka gerektirir :):

(~) Python

Geldik günümüzün en çok sevilen yazılım diline , bende çok severim fakat "c#" tercih ederim :):

Python çok yararlı ve kullanışlı programlama dilidir , kullanılması zor fakat olayı çözdökten sonra gerisi yağ gibi geliyor. Herkes bu programlama diline "print ("naber dönya")" ile başlamaktadır yada ben öyle başladım bilmiyorum :eek:isbende

Python'la 3D olmasada basit bir yılan oyunu ve ya basit mario oyunu yapıla bilir :) Tabiki diğer programlama dilleriyle karıştırarak efsanevi oyunlar yapıla bilir ancak tek başına pek oyun yapılamaz.

Genellikle hack tool - pentest tool - vuln searcher - web searcher vbs. gibi araçların yapımında kullanılmaktadır. Eğer ben yeni araç yaparım diyorsanız tam size göre bir programlama dili :):

En sevdiğim yanı herşeyin bu programa diliyle yapıla bilmesi , aklınızda canlandırdığınız birçok şey pythonla yapıla bilir :):

(~) Javascript

Bir Çok katmana ayrılmaktadır , hepsini binevi aynı şeyler fakat kullanım şekilleri aynı değildir. Ben node.js bana yetecek kadarıyla biliyorum ve genellikle discord bot yapımında kullanıyorum :):

Ayrıca javascript site yapımı vbs. gibi şeylerde kullanıla bilir.

Javascriptin asıl amacı hedef akışına uyum saölamaktır , yani mesela sitede html ile yaptığımız butona basınca discordda botumuz hedef sunucuda spam yapacak diyorsanız bunu javascriptle yapa bilirsiniz. yapması çok uzun sürer ancak yapılır , bi ara açık kaynak kodlu bir bot yönetim projesini THT özel tasarlamıştım ancak moderatorler kaynak yok diye kaldırmıştı konumu :uzgun Sanki her sitenin kaynaöı paylaşılıyor :kızgın

Javascript algoritmayı çok iyi bilmek gerektirir , tek hata tüm kodu yanlışa sürüklemektedir.

(~) C

C Programlama Dili benim en iyi kullandıöım programa dillerindendir , genellikle c# .net framework tercihimdir fakat c++ ve Diğerleride kullanışlıdır.

C programlama diliyle bir çok şey yapıla bilmektedir , account checker - proxy searcher - proxy checker - arama motoru - config editor vbs. aklınıza gelecek herşey yapıla bilir , fakat çok basit deöildir :):

Genellikle Herşey için kullanılmaktadır.

(~) Go
Go, Google'da 2007 yılından itibaren geliştirilmeye başlayan açık kaynak programlama dilidir. Bence Javascripte çok benzemekte hatta kardeşdirler :): bir javascript (node.js) kodunu go'ya çevirmek çok zaman almamaktadır.

Daha çok sistem programlama için tasarlanmış olup, derlenmiş ve statik tipli bir dildir.

Yapımcısı kendi ismini asla vermemektedir ve kendini "go yöneticisi/yapımcısı" olarak adlandırmaktadır.

(~) Java

Java çok zor bir programa dilidir , bunu kabullenmeliyim. ben bu programala dilini öğrenemedim bi türlü ve zaten 1 2 günden fazla uğraşmadım çünkü tek başıma bu programa diliyle bir başarı elde edemem :):
Ancak sizin bir ekibiniz varsa ve oyun yapacaksanız bu programa dilini öneririm.

Gönömözde en fazla oynanan ve satan oyunlar içinde ilk sırada yerini kapan Minecraftın temeli bu yazılım diliyle konulmuştur

Javayla birçok oyun/s.güvenlik araçları hatta oyun hack(hile)leri yapmak mümkündür.

leaks

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
864
1
C Programlama Dili benim en iyi kullandıöım programa dillerindendir , genellikle c# .net framework tercihimdir fakat c++ ve Diğerleride kullanışlıdır.

C programlama diliyle bir çok şey yapıla bilmektedir , account checker - proxy searcher - proxy checker - arama motoru - config editor vbs. aklınıza gelecek herşey yapıla bilir , fakat çok basit deöildir :):

...
Go:
Bence Javascripte çok benzemekte hatta kardeşdirler :): bir javascript (node.js) kodunu go'ya çevirmek çok zaman almamaktadır.

Daha çok sistem programlama için tasarlanmış olup, derlenmiş ve statik tipli bir dildir.

Birçok yanlış var, konuyu bilmediğiniz açıkça belli oluyor. Kısacası boş atmışsınız.

16 Kas 2019
175
25
Azerbeycan
Birçok yanlış var, konuyu bilmediğiniz açıkça belli oluyor. Kısacası boş atmışsınız.

Birçok Yanlışım Ola Bilir , Zaten Programalama Dillerinin Hepsini Ezbere Bilen Tek Kişi Yoktur Dünyada Bunu Eminlikle Söylüyorum.
Boş Atmışsınız Derkende , Bunu yazacağınıza hatalarımı yazsanız en azından bir faydanız dokunur , Sana Önerim konuları boş boş baltalayacak yorumlar yazmak yerine bu kadar iyiysen bir proje yap ve paylaş en azından faydan dokunur.

Benim Projelerimi Youtube Kanalımdan ve forumda Açtığım Onca Konudan Göre Bilirsiniz. İster C# olsun ister javascript her konuda bir projem var ve paylaşıyorum asla kimseye yanlış bilgi vermem. ayrıyetten ben tüm programalama dillerinin dibine gitsem 1 haftada bitiremem bunu.

İyi Günler.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara

Katılmak zorundayım.

Algoritma öğrenmek için saçma bir program öğrenmek..... saçmalık. En azından Scratch filan deseydin, benim bebeler orada güzel şeyler yaptılar, sonra bu yaz onları C#'a alacağım.

Ciddi bir oyun yapacaksan, C++... nokta.. Open source engine'lara başka şekilde erişemezsin. Kendin engine yazacaksan her byte, her milisaniye önemli olacaktır. Hemen hemen her yazılım için diyelim, mesela C# ile C++ applikasyonu arasındaki bir kaç milisaniye önemsizdir ama game engine yazıyorsan çok önemli hale gelir.

Yok diyelim nisbeten amatör oyun yazacaksın; o zaman Unity'i yazmaman büyük eksik olmuş. Hani Ruby'den bahsetmesen bile olur, Perl çok daha yaygın ve geçerli olan dildir. Ama Unity, madem oyun yazma becerisine odaklandın, önemlidir.

HTML bir markup dilidir, programlama değil. Yani sen markup'ı anlatır, yerleri işaretlersin. "Resim şurada olsun, yazı şurada olsun" dersin. Basit bir XML dokümanıdır yani. CSS ise sadece stilleri anlatan bir tanım dosyasıdır, o kadar. Bunların programcılıkla alakası yoktur.

C en basit, en temel, en kolay kullanılan dildir. Sadece bir işi en uzun yapacağın dildir de aynı zamanda. Yani diğer dillerde hazır bulunan paketleri bulamayabilirsin, ondan zaman kaybedersin.

Dilleri anlatırken hangi işletim sistemi en iyi oldukları yerdir, hedef kitlesi nedir vs. bunları da anlatman gerekir. .NET Universal var mesela, biliyorum ama yine de elinde Java varken C# ile linuxa yönelik masaüstü applikasyonu yazmak saçmalıktır.

Üstad benzeri bir milyar konu var yahu, ama bu konu kafa karıştırıyor.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Bu da yanlış. Ben biliyorum desem?

Bilmiyorsun :D

Magik; General Electrics'in Smallworld adlı applikasyonuna eklenti yazmak için bilmen gereken script dili. Türkiye'de toplam 2 kişi biliyor, çünkü General Electrics gelip iki kişiye eğitim verdi.

Bak buldum bilmediğin dili :trl

Grauds

Yeni üye
30 Haz 2018
48
0
Katılmak zorundayım.

Algoritma öğrenmek için saçma bir program öğrenmek..... saçmalık. En azından Scratch filan deseydin, benim bebeler orada güzel şeyler yaptılar, sonra bu yaz onları C#'a alacağım.

Ciddi bir oyun yapacaksan, C++... nokta.. Open source engine'lara başka şekilde erişemezsin. Kendin engine yazacaksan her byte, her milisaniye önemli olacaktır. Hemen hemen her yazılım için diyelim, mesela C# ile C++ applikasyonu arasındaki bir kaç milisaniye önemsizdir ama game engine yazıyorsan çok önemli hale gelir.

Yok diyelim nisbeten amatör oyun yazacaksın; o zaman Unity'i yazmaman büyük eksik olmuş. Hani Ruby'den bahsetmesen bile olur, Perl çok daha yaygın ve geçerli olan dildir. Ama Unity, madem oyun yazma becerisine odaklandın, önemlidir.

HTML bir markup dilidir, programlama değil. Yani sen markup'ı anlatır, yerleri işaretlersin. "Resim şurada olsun, yazı şurada olsun" dersin. Basit bir XML dokümanıdır yani. CSS ise sadece stilleri anlatan bir tanım dosyasıdır, o kadar. Bunların programcılıkla alakası yoktur.

C en basit, en temel, en kolay kullanılan dildir. Sadece bir işi en uzun yapacağın dildir de aynı zamanda. Yani diğer dillerde hazır bulunan paketleri bulamayabilirsin, ondan zaman kaybedersin.

Dilleri anlatırken hangi işletim sistemi en iyi oldukları yerdir, hedef kitlesi nedir vs. bunları da anlatman gerekir. .NET Universal var mesela, biliyorum ama yine de elinde Java varken C# ile linuxa yönelik masaüstü applikasyonu yazmak saçmalıktır.

Üstad benzeri bir milyar konu var yahu, ama bu konu kafa karıştırıyor.

Üstüm çok haklısınız kesinlikle ama bu konuya gelenler anlayamayabilirler. En kolay şöyle eklemek isterim;
Programlamaya çok hevesi olan ve 0 da başlamak istiyenler elbet kod öğrencek ama bi yandan da algoritma mantığını öğrenmek zorunda.
Şöyle izah edeyim arkadaşlar bizler kod azmak istediğimizde bunu ilk bir makineye yazıyoruz yani git, duur , kalk , denetle vs. şeyleri yazıyoruz. Bundan dolayıda yeni başlayanlar arkdaşlar kod yazmak istediği zaman ilk algoritma öğrenmesi şarttır. Üniversitede bi prof. hocam diyordu keşke bu algoritmayı 3 dönem verebilsek . çünkü tüm diilerin mantığını oluşturuyor. Yeni başlayan arkadaşlar bol bol algoritma videosu izlesin ve ardından kendisi yapsın emin olun farketceksiniz ne kadar önemli olduğunu. Algoritma programları filan var ama size önerim sakın kullanmayın çünkü çok yardımcı oluyor programlar. Elineze kağıt ve kalem alın ardından Youtube den mantığını nasıl işlediğini izleyin kendiniz o örnekleri yapın.

Not: hem lise hemde üniversitede ilk gösterilen konu Algoritmadır. Lütfen iyi anlayın :) gerekirse yardımcıda olur soru vs. atarım .

Herkese İyi Forumlar

'Bertuğ

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,864
608
Genel Olarak Hiç Bilmeyenlere Göre Güzel Bir Konu. Eksik Olabilir, Fakat Algoritmalar En Başıdır Tabi Kodlamanın. Genel Olarak Faydalı Bir Konu Olmuş, Ellerine Sağlık .​

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Uzun zamandır yorum yazmıyordum, sadece bildirimlere bakmak için geliyordum.
Forumun hiç değişmediğini görmek üzücü tabii.

Go'nun authoru kendini nasıl gizler yahu? O zaman biz Rob Pike'ı nereden tanıyoruz?

Basit bir wikipedia aramasıyla bile bulunabilecek bir şey : https://en.wikipedia.org/wiki/Go_(programming_language)

"...designed at Google[14] by Robert Griesemer, Rob Pike, and Ken Thompson."

Javascript ile go yu nasıl birbirine benzetebildin onu da anlamış değilim. İkisinde de "var" keywordu bulunuyor diye mi? Emin ol onlar bile benzemiyor.
İstersen birgün bir javascript frameworkü for ex. next.js i go ya dönüştürmeye çalış. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

Bu tarz yazılar yazma isteğinizi anlıyorum fakat lütfen insanlara gerçekten faydalı olmak istiyorsanız o konu hakkında kesin bilgilere sahip olmadan ya da yorum katabilecek kadar tecrübe sahibi olmadan insanları yanlış yönlendirecek söylemlerden kaçının. Faydadan çok zarar vermiş olursunuz.

Ayrıca buna benzer tonla konu açıldı, tamam belirli bir süre sonra bunların güncellenmesi gerekiyor fakat hiç değilse diğer yazılarla karşılaştırıp doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Genede eline sağlık, araştırmaya/öğrenmeye devam. Her zaman için hedefiniz bir gün öncesinden daha iyi olmak olsun.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Uzun zamandır yorum yazmıyordum, sadece bildirimlere bakmak için geliyordum.
Forumun hiç değişmediğini görmek üzücü tabii.

Go'nun authoru kendini nasıl gizler yahu? O zaman biz Rob Pike'ı nereden tanıyoruz?

Basit bir wikipedia aramasıyla bile bulunabilecek bir şey : https://en.wikipedia.org/wiki/Go_(programming_language)

Javascript ile go yu nasıl birbirine benzetebildin onu da anlamış değilim. İkisinde de "var" keywordu bulunuyor diye mi? Emin ol onlar bile benzemiyor.
İstersen birgün bir javascript frameworkü for ex. next.js i go ya dönüştürmeye çalış. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

Bu tarz yazılar yazma isteğinizi anlıyorum fakat lütfen insanlara gerçekten faydalı olmak istiyorsanız o konu hakkında kesin bilgilere sahip olmadan ya da yorum katabilecek kadar tecrübe sahibi olmadan insanları yanlış yönlendirecek söylemlerden kaçının. Faydadan çok zarar vermiş olursunuz.

Ayrıca buna benzer tonla konu açıldı, tamam belirli bir süre sonra bunların güncellenmesi gerekiyor fakat hiç değilse diğer yazılarla karşılaştırıp doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Genede eline sağlık, araştırmaya/öğrenmeye devam. Her zaman için hedefiniz bir gün öncesinden daha iyi olmak olsun.

Aha İhanet!

Abi iş buldun mu? Elektronik Harp ve siber güvenlik projelerimiz var, şu Corona bitince başlayacağız, maaş dolgundur.. İster misin? Ben elimden geleni yapıyorum ama tek başına proje emanet edebileceğimiz bir adam olursa süper olur. Benim iş zaten başımdan aşkın oluyor. Özel mesaj atar mısın bana?

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Aha İhanet!

Abi iş buldun mu? Elektronik Harp ve siber güvenlik projelerimiz var, şu Corona bitince başlayacağız, maaş dolgundur.. İster misin? Ben elimden geleni yapıyorum ama tek başına proje emanet edebileceğimiz bir adam olursa süper olur. Benim iş zaten başımdan aşkın oluyor. Özel mesaj atar mısın bana?

Selamlar hocam. 3 yıldır sektörde bilindik bir e-ticaret şirketindeyim. Özelden yazıyorum görüşemedik kaç zamandır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.