Sistem güvenliği

smlgnc00

Yeni üye
22 Eki 2019
32
0
THT ailesi hepinize merhabalar;
Bilgisayarımı güvenli şekilde kullanmak istiyorum ama antivirus programı ile felan uğraşmak istemiyorum onun yerine sanal makineden kullansam örneğin sanal makineme zarar verildiği zaman bu benim ana pc mi etkiler mi?

bay404

Uzman üye
1 Mar 2020
1,671
42
Antalya
THT ailesi hepinize merhabalar;
Bilgisayarımı güvenli şekilde kullanmak istiyorum ama antivirus programı ile felan uğraşmak istemiyorum onun yerine sanal makineden kullansam örneğin sanal makineme zarar verildiği zaman bu benim ana pc mi etkiler mi?

Merhaba değerli üye, sanal bilgisayar ile anabilgisayar işletim sistemini iki ayrı bilgisayar gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden sorun olmayacaktır. Güvenmediğiniz ama kullanmak istediğiniz uygulamaları sanal makine üzerinde açabilirsiniz. İyi forumlar dilerim. :drunk

smlgnc00

Yeni üye
22 Eki 2019
32
0
Merhaba değerli üye, sanal bilgisayar ile anabilgisayar işletim sistemini iki ayrı bilgisayar gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden sorun olmayacaktır. Güvenmediğiniz ama kullanmak istediğiniz uygulamaları sanal makine üzerinde açabilirsiniz. İyi forumlar dilerim. :drunk

Öncelikle cevabın için teşekkürler birde şunu sormak istiyorum. Kali de güvenliğimi sağlamanın birkaç yolunu anlatabilir misin. Örneğin ağ üzerinden gelen bir saldırıyı nasıl önleyebilirim ya da bunu otomatik olarak kontrol eden bir program var mı kali de
Teşekkürler

bay404

Uzman üye
1 Mar 2020
1,671
42
Antalya
Öncelikle cevabın için teşekkürler birde şunu sormak istiyorum. Kali de güvenliğimi sağlamanın birkaç yolunu anlatabilir misin. Örneğin ağ üzerinden gelen bir saldırıyı nasıl önleyebilirim ya da bunu otomatik olarak kontrol eden bir program var mı kali de
Teşekkürler

Ağ üzerinden yapılan tek bir saldırı yok eğer örnek verebilirsen onun üzerinden bir şeyler anlatmaya çalışırım. Genel olarak ise saldırıların bir bölümünde çoğunlukla sosyal mühendislik geçer. Örneğin bir Evil Twin saldırısında senin ağın kopyalanır ve aynısı oluşturulur sen seninki sanıp ona bağlanırsın ve oturum açma diye bir ekran gelir oraya yazdığın şifre ile ağın kırılabilir gibi genel olarak sosyal mühendisliğe dikkat etmelisiniz şifreleri kesinlikle 3. tarafla paylaşmayınız.

smlgnc00

Yeni üye
22 Eki 2019
32
0
Ağ üzerinden yapılan tek bir saldırı yok eğer örnek verebilirsen onun üzerinden bir şeyler anlatmaya çalışırım. Genel olarak ise saldırıların bir bölümünde çoğunlukla sosyal mühendislik geçer. Örneğin bir Evil Twin saldırısında senin ağın kopyalanır ve aynısı oluşturulur sen seninki sanıp ona bağlanırsın ve oturum açma diye bir ekran gelir oraya yazdığın şifre ile ağın kırılabilir gibi genel olarak sosyal mühendisliğe dikkat etmelisiniz şifreleri kesinlikle 3. tarafla paylaşmayınız.

O saldırıyı okumuştum sağol. Örnek verecek olursam başka bir cihaz ağıma bağlandığı zaman haber verecek ya da ağdan durmadan paket yollayan kişiyi bulacak bir program var mıdır ya da manuel olarak nasıl görüp engelleyebiliriz

smlgnc00

Yeni üye
22 Eki 2019
32
0
O saldırıyı okumuştum sağol. Örnek verecek olursam başka bir cihaz ağıma bağlandığı zaman haber verecek ya da ağdan durmadan paket yollayan kişiyi bulacak bir program var mıdır ya da manuel olarak nasıl görüp engelleyebiliriz
Ya da söyle açıklım aynı ağ üzerinden nasıl saldırılar planlanabilir.

Warez7

Uzman üye
19 May 2018
1,425
5
Dikkatli olman gerekiyor dostum önüne gelen her programı denememek ve internetten araştırmak gerekiyor ve sanal makineden ana makinene erişme imkanları yoktur ama bir tane antivirüs kullanmakta fayda var.

Vepers

Kıdemli Üye
26 Ara 2015
2,297
2
30
21
İstanbul
Bu program ile her paketi yakalarsınız. Engellemez sadece monitör olarak görev yapar. Hatta aginizdaki bir kişi http olan bir siteye login oldugunda username ve pass ini açıkca görürsünüz. Https gibi sitelerde bunlar anahtarlanır

Son düzenleme:

smlgnc00

Yeni üye
22 Eki 2019
32
0
Bu program ile her paketi yakalarsınız. Engellemez sadece monitör olarak görev yapar. Hatta aginizdaki bir kişi http olan bir siteye login oldugunda username ve pass ini açıkca görürsünüz. Https gibi sitelerde bunlar anahtarlanır
Peki ne gibi saldırılara maruz kalabiliriz?

Vepers

Kıdemli Üye
26 Ara 2015
2,297
2
30
21
İstanbul
Webcam'ine erişirler
Banka şifrelerine erişirler
Dosyalarına erişirler
Mail hesaplarina erişip telefonundaki resimlere erişirler
Bunun sonu yokki dostum açık port bulmaları yeter.

smlgnc00

Yeni üye
22 Eki 2019
32
0
Webcam'ine erişirler
Banka şifrelerine erişirler
Dosyalarına erişirler
Mail hesaplarina erişip telefonundaki resimlere erişirler
Bunun sonu yokki dostum açık port bulmaları yeter.

O zaman netdiscover la bir çok saldırıyı görüp engelleyebiliriz değil mi

Vepers

Kıdemli Üye
26 Ara 2015
2,297
2
30
21
İstanbul
Saldırı altında olduğunuzu düşünüyor iseniz.
Modem arayüzüne giriş yap.
Mac adres filtrelemeyi aktif yap.
Güçlü bir şifre kullan.
Ssid kapa.
WPS kapa.
(Bu yöntemler local ağ için geçerli) iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.