Sosyal Mühendislik ve Hacker

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
22
Hayırlı günler dostlarım.

Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek istiyorum, sosyal mühendislik yapamayan bir hacker olamaz/olmamalıdır. Çok iyi bir yazılımcı olabilirsiniz, web programlama dillerini çok iyi biliyor olabilirsiniz ama eğer sosyal mühendislik yeteneğiniz yoksa pasif kalırsınız. Bir kurbanı hacklemek için bir çok yol vardır, örneğin en çok kullanılan yol keylogger veya trojan yollamak, geriye kalanlar fake yöntemi, gizli soru deneme vb.. Şimdik diyelim ki elinizde fud bir keylogger/rat serveri var. Muhabbet ettiklerinizden bir kurban seçtiniz, küçük bir diyalog örneği:

(öncesinde konuya ortam hazırlanmıştır.)

Hacker : yaa bu derginin paylaştığı program/oyun/crack lere bayılıyorum.
Kurban : hangi dergi, ney ki o program/oyun/crack ?
Hacker : ya işte falanca dergi, oyunun istenilen öz. düşüyor/falanca oyun full sürüm/falanca paralı programın crack dosyası.
Kurban : aaa tamda aradığım şeyler acaba banada verebilir misin ?
Hacker : tabiki link........

Arkadaşlar bu kabataslak bir diyalog örneğidir, burda dikkat edilmesi gerekenler kurbanın ilgi alanları (oynadığı oyunlar, izlediği filmler, takip ettiği dergiler, kullandığı programlar) diyalog örneklerini arttırabiliriz. Sonuç olarak kurbana serverimizi yedirdik.

Gel gelelim ki etrafındakilerle arası soğuk olan, karşısındakinin ilgi alanlarını bilmeyen, laf cambazlığı yapamayan ikna yeteneği olmayan bir hacker(!) ele alalım. Bu kişi istediği serveri hazırlasın, kurbana nasıl yedirecek ? Hadi diyelim warez siteleri vb. sitelere upload etti bir kaç kişi yedi, istediği kurbanı nasıl ele geçirecek ? Bunun için güven kazanmak , karşısındaki kişinin ihtiyacı olan şeyi bulmak, kurbanın bilgisini tartmak gerekir. Yani sosyal mühendislik gerektirir.

Yazımda sizlere sosyal mühendisliğin önemini belirtmeye çalıştım , hepinize teşekkürler iyi hacklemeler :)

TeaMSTaR

Yeni üye
14 Nis 2012
39
0
TurkHackTeaM
Güzel bir konuya deyinmişsiniz , yalnız sosyal mühendislik zor iştir ;)
Ayrıca artık çoğu kişiler bu tür olayların tekrarlanmasından dolayı tedbir alıyor.

Elinize sağlık.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.