Sosyal Mühendislik Yöntemleri

By King

Üye
8 Nis 2012
72
0
Bilgi Toplama
Sosyal mühendisin yapacağı ilk şey SM yapacağı yer ile ilgili bilgi toplamaktır.Bilgi toplayarak karşılaşılabilecek problemler kolay bir şekilde aşılmaktadır.Sorulan sorulara ne kadar kolay cevap verirsek inandırıcı oluruz ve hedefe çabuk ulaşırız.
Plan Yapmak
Yapacağımız SM ile ilgili planlar yapmalıyız.Çünkü bir hedefe yönelik plan yapmak o hedefe ulaşmamızı kolaylaştırır.Hatta bana göre ikinci bir planımızında olması gerekir.Eğer birinci planımız yolunda gitmez ise ikinci planı deneyebiliriz.Plan üzerinde iyice çalışma yapmak gerekir.Bir şeyi ne kadar tekrarlarsak o şeyi hafızamıza aldığımızda yanılma payımız düşüktür.
Kendine Güven
Bir SM cinin kendine güvenmesi gerekir.Yapacağı işin karşısında eğilmemesi ve olumsuz düşünmemesi gerekir.Yapacağı iş ne kadar zor olursa olsun o işi başaracağına inanması gerekir.Hiçbir şey imkansız değildir.
Bu yardımcı bilgileri verdikten sonra SM yapılırken kullanılan yöntemlerden bahsedeyim...
Başka Biri Olmak
Kişiler tanıdıkları kişilere yardım etmeyi daha çok isterler.Bunu bilen SM’ci kendisini kişinin tanıdığı biriymiş gibi göstererek elde etmek istediği şeye daha kolay ulaşır.Burda yapılacak şey o kişinin tanıdığı birinin kimlik bilgilerini kullanarak kişiyle iletişime geçmektir.
Yetkili Biri Olmak
İnsanlar kendilerinin üzerinde yetki sahibi olan kişilerin isimlerini duyunca yada onlar tarafından görevlendirildiklerini bildikleri kişilere daha çabuk yardım ederler ve ellerindeki bilgileri onlara çekinmeden sunarlar.Bu durumda SM yapacak kişinin yapacağı tek şey yetkili birinin ismini kullanmaktır.
Ortak Alanlar Bulmak
Kişiler kendilerinin beğeni duyduğu alanlara ilgili olan kişilerle daha çabuk iletişime geçerler.Bu durumda yapılacak şey kişinin ilgi alanlarını bulmak ve o alanlara ilgi duyduğunuzu karşı tarafa hissettirmenizdir.
Acındırma Yöntemi
İnsanlar yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi severler.Bunu yaptıklarında ise vicdanen rahata kavuşurlar.SM’ci istediği bilgiye ihtiyacı olduğunu o bilgi olmadan elindeki işi halledemeyeceğini karşısındakine kendini acındıracak bir biçimde anlatırsa istediğini muhtemelen alacaktır.
Duyguları Kullanma
İnsan duygusal bir varlıktır.Psikolojik olarak karşıdaki kişiyi psikolojik yönden etkileyebilirse o kişiye istediği şeyleri yaptırabilir.Bu yöntem zor bir yöntem ama işe yarar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.