T-shirt tasarlamak için vektörel çizim kullanmak zorunda mıyım?

Zody4Q

Üye
13 Ara 2020
144
41
Herkese selam dostlar, freelancer hayatına bir adım atmak istedim ve t-shirt, logo tasarım işlerine girişeceğim. Şu an öğrenme aşamasındayım ve detayları araştırıyorum. Benim aklıma takılan şöyle bir soru mevcut, bazı ilan verenler logolarını vektörel olarak istiyor ve aynı şekilde bazı t-shirt tasarlama ilanı açan kişilerde logoların vektörel olarakta istendiğini gördüm. Tasarımcı arkadaşlarıma ve bu konuyla içli dışlı olan arkadaşlara sorum şudur, t-shirt basmak için vektörel çizim olan bir logo ile baskı yapmak zorunlu mu? Aynı logoyu photoshop üzerinden vektörel olmayan bir şekilde tasarlayıp baskıya göndermek sıkıntı çıkartır mı? Vektörel çizim anladığım kadarıyla logonun boyutuyla oynandığı zaman çözünürlüğünü koruması ve aynı kalması. Böyle düşünüldüğünde aslında mantıklı fakat bazı tasarımlar text olduğu için ve üzerinde efektler olduğu için vektörel çizime döndürmeye çalıştığımda arkasında şeritler oluşuyor ve bunu t-shirt tasarımına attığımda istediğim tasarımı elde edemiyorum. Kısaca özetlemek gerekirse vektörel olmayan tasarımlar yaparak yani sadece photoshop üzerinden yaptığım tasarımlar ile t-shirt baskısında herhangi bir sıkıntı oluşur mu?
Adobe Illustrator
Adobe Illustrator
Adobe Illustrator
Adobe Illustrator
Adobe Illustrator

Adobe Illustrator​

Adobe Illustrator​

Adobe Illustrator​

Adobe Illustrator​

cepmod

Yeni üye
21 Ağu 2023
5
0
tasarlamana gerek yok recraft.ai/ buraya girin size vektörel çizimler sunuyor yapay zeka ile alıp bunları satabilirsiniz efsane görseller oluşturmakta

abom

Uzman üye
6 Mar 2008
1,567
92
Ocak' tan gelme...
Selamlar....
Vektörel çizimde sadece boyut oynaması ile sınırlı değil.
Yazı karakter photoshopta sabitlenmiş oluyor. O nedenle netlikte kayboluyor.
Yani photoshopla yaptınız tişortle, corel de hazırladığınız tişort te baskı farkı oluyor.
Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa. Çırak olarak kartvizit basımı yapıyordum

thebeard

Art Director
15 Mar 2018
3,503
1,038
Logo baskısında her şey vektörel olmak zorunda, metinler dahil. Baskıda hiçbiri görünmez çünkü.Çıktıyı pdf olarak almanız gerekiyor ki baskıcı baskı yapabilsin. T-sihrt için Photoshoptan çalışıp pdf olarak çıktı alsanız yeterli olacaktır. Yapay zekayı para ödemeden kullanırsanız çalışmayı kullanma hakkına sahip olamazsınız. Lisansı sise ait olmalı.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.