Tek Satır Kodla İkon Değiştirme [ vb.net ]

Maveraün Nehr

Blue Expert / Head of Malware Team
25 Haz 2021
977
1,866
41.303921, -81.901693
Crypter, Binder, RAT, Keylogger vb. kodlayan arkadaşlar ikon değiştirme konusunda bazen satırlarca kod yazmaları gerekiyor veya ikon değiştirme kodlarını bulup derlemekle uğraşıyor ikon değiştirme işlemi için. Program argüman kodlarını kullanıyor ve resource hacker'a ihtiyaç duyuyor kullanabilmek için uygulamanızın başlama yerine yani debug klasörü içerisine res diye bir klasör açın en altta vereceğim res.exe'yi atın veyahut sizin indirmiş olduğunuz resource hacker uygulamasını da atabilirsiniz. İkon problemine şahsen böyle bir çözüm buldum umarım işinize yarar temel mantığı ele alıp load olayına ekleyebilirsiniz, DLL'ye enjekte edebilirsiniz vesaire vesaire. Sizden ricam lütfen konuya yorum altına gelipte "adamım, dostum try ekleseydin catch koysaydın If atsaydın MsgBox tutsaydın" tarzında yorumlar yapmayın ben paylaşıyorum 2+2=4 demekte sizin elinizde 20/5=4 demekte sizin elinizde...

2 adet Textbox ekleyelim şahsen birini fazla koymuşum sizlerden ikinci bir ricam birinin adını textbox2 diğerinin adını textbox3 yapmanız.
3 adet
buton ekleyelim bunlar sırası ile ikonumuzu seçecek, değiştirmek istediğimiz exe uygulamasını seçecek sonuncusu ise tüm bu operasyonu işleme koyacak.
1 adet
opendfiledialog ekleyelim bunla da açma işlemi yapacağız.

İkon Seçme kodumuz;

Kod:
OpenFileDialog1.DefaultExt = "ico"
        OpenFileDialog1.Filter = "Icon dosyaları (*.ico)|*.ico"
        OpenFileDialog1.FilterIndex = 1
        If OpenFileDialog1.ShowDialog(Me) = DialogResult.OK Then
            TextBox3.Text = String.Empty
            TextBox3.Text = OpenFileDialog1.FileName
        End If

EXE Seçme Kodumuz;

Kod:
  OpenFileDialog1.DefaultExt = "exe"
        OpenFileDialog1.Filter = "exe dosyaları (*.exe)|*.exe"
            TextBox2.Text = String.Empty
            TextBox2.Text = OpenFileDialog1.FileName
        End If

Bir fonksiyon oluşturalım ve adını uygulamanın başladığı yer olan İngilizcesi
App_Path yapalım kodumuz aşağıdadır;

Kod:
 Public Function App_Path() As String
        Return System.AppDomain.CurrentDomain.BaseDirectory()
    End Function

Bir adet sub oluşturacağız ve bu ikonumuzu değiştirmeye yarayan tek satırlık kod olacak.

Kod:
 Private Sub IconIt(ByVal SourceIcon As String)
        Shell(App_Path() & "res\\res.exe -addoverwrite " & TextBox2.Text & ", " & TextBox2.Text & ", " & SourceIcon & ", " & "icongroup, 1,0")
    End Sub

Şimdi operasyonumuzu faaliyete geçireceğimiz koda geldi sıra butonumuza aşağıdaki kodu girdim;

Kod:
     Call IconIt(TextBox3.Text)
        MsgBox("İkon başarı ile değiştirildi!", MsgBoxStyle.Information, "Sistem")

Ve işlemimiz tamamlandı.

Resource hacker link;

Virüs Total:

Örnek Forum Düzenim;

'The Wolf

Kıdemli Üye
22 Nis 2021
4,043
2,565
Tanrı dağı
Crypter, Binder, RAT, Keylogger vb. kodlayan arkadaşlar ikon değiştirme konusunda bazen satırlarca kod yazmaları gerekiyor veya ikon değiştirme kodlarını bulup derlemekle uğraşıyor ikon değiştirme işlemi için. Program argüman kodlarını kullanıyor ve resource hacker'a ihtiyaç duyuyor kullanabilmek için uygulamanızın başlama yerine yani debug klasörü içerisine res diye bir klasör açın en altta vereceğim res.exe'yi atın veyahut sizin indirmiş olduğunuz resource hacker uygulamasını da atabilirsiniz. İkon problemine şahsen böyle bir çözüm buldum umarım işinize yarar temel mantığı ele alıp load olayına ekleyebilirsiniz, DLL'ye enjekte edebilirsiniz vesaire vesaire. Sizden ricam lütfen konuya yorum altına gelipte "adamım, dostum try ekleseydin catch koysaydın If atsaydın MsgBox tutsaydın" tarzında yorumlar yapmayın ben paylaşıyorum 2+2=4 demekte sizin elinizde 20/5=4 demekte sizin elinizde...

2 adet Textbox ekleyelim şahsen birini fazla koymuşum sizlerden ikinci bir ricam birinin adını textbox2 diğerinin adını textbox3 yapmanız.
3 adet
buton ekleyelim bunlar sırası ile ikonumuzu seçecek, değiştirmek istediğimiz exe uygulamasını seçecek sonuncusu ise tüm bu operasyonu işleme koyacak.
1 adet
opendfiledialog ekleyelim bunla da açma işlemi yapacağız.

İkon Seçme kodumuz;

Kod:
OpenFileDialog1.DefaultExt = "ico"
        OpenFileDialog1.Filter = "Icon dosyaları (*.ico)|*.ico"
            TextBox3.Text = String.Empty
            TextBox3.Text = OpenFileDialog1.FileName
        End If

EXE Seçme Kodumuz;

Kod:
  OpenFileDialog1.DefaultExt = "exe"
        OpenFileDialog1.Filter = "exe dosyaları (*.exe)|*.exe"
            TextBox2.Text = String.Empty
        End If

Bir fonksiyon oluşturalım ve adını uygulamanın başladığı yer olan İngilizcesi App_Path yapalım kodumuz aşağıdadır;

Kod:
 Public Function App_Path() As String
        Return System.AppDomain.CurrentDomain.BaseDirectory()
    End Function

Bir adet sub oluşturacağız ve bu ikonumuzu değiştirmeye yarayan tek satırlık kod olacak.

Kod:
 Private Sub IconIt(ByVal SourceIcon As String)
        Shell(App_Path() & "res\\res.exe -addoverwrite " & TextBox2.Text & ", " & TextBox2.Text & ", " & SourceIcon & ", " & "icongroup, 1,0")
    End Sub

Şimdi operasyonumuzu faaliyete geçireceğimiz koda geldi sıra butonumuza aşağıdaki kodu girdim;

Kod:
     Call IconIt(TextBox3.Text)
        MsgBox("İkon başarı ile değiştirildi!", MsgBoxStyle.Information, "Sistem")

Ve işlemimiz tamamlandı.

Resource hacker link;

Virüs Total:

Örnek Forum Düzenim;

Eline sağlık.

Maveraün Nehr

25 Haz 2021
977
1,866
41.303921, -81.901693
Evet arkadaşlar farklı bir kodumuz var şimdi;

Import'umuzu unutmayalım.

Imports System.Threading

Public Class Form 1'ın altına aşağıdaki değişkenlerimizi girelim.

Dim file As String Dim icon1 As String Dim show_Icon As Icon

3 adet buton ekleyelim butonlarımız ve form düzenimiz yukarıdaki konu ile aynıdır. Tek farkı debug klasörüne icon diye klasör açın ve içerisine reshacker'i atın.
2 adet textbox ekleyelim.
Bir adette picturebox ekleyelim eklenecek olan ikonun resmini formda göstermesi için.

Buton1 ikon seçme kodumuz aşağıdadır;

Kod:
        With OpenFileDialog1
            .Filter = "Ikonlar (*.ico)|*.ico|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*"
            .FilterIndex = 1
            .Title = "Ikon dosyaları"
            .ShowDialog()
        End With
        icon1 = OpenFileDialog1.FileName
        Try
            show_Icon = New Icon(icon1, 32, 32)
            PictureBox1.Image = show_Icon.ToBitmap
            TextBox1.Text = OpenFileDialog1.FileName

Catch ex As Exception
            MsgBox("Lütfen ikon seçin!", MsgBoxStyle.Critical, "Error")
        End Try

Buton2 exe seçme kodu;

Kod:
 With OpenFileDialog1
            .Filter = "exe dosyaları (*.exe)|*.exe|Tüm dosyalar (*.*)|*.*"
            .FilterIndex = 1
            .Title = "exe dosyaları"
            .ShowDialog()
        End With
    End Sub

İkon değiştirme kodumuza geldi sıra.

Kod:
file = TextBox2.Text
        Shell("icon\reshacker.exe -delete " & Chr(34) & file & Chr(34) & "," & Chr(34) & file & Chr(34) & " ,ICONGROUP,,")
        System.Threading.Thread.Sleep("200")
        Shell("icon\reshacker.exe -add " & Chr(34) & file & Chr(34) & "," & Chr(34) & file & Chr(34) & ", " & icon1 & ",ICONGROUP,1,1033")
        MsgBox("değiştirme işlemi tamamlandı", MsgBoxStyle.Information, "sistem")

Maveraün Nehr

25 Haz 2021
977
1,866
41.303921, -81.901693
Emeğinize sağlık..
Şahsen program dillerine hakim değilim fakat faydalı bir konu olarak değerlendirdim..
Sizleri konumun altında görmekten ben mutlu oldum. Grafik çalışmalarınıza bir edebiyatçının oğlu olarak söyleyeyim gerçekten bir şaheser. Ne yalan söyleyeyim ben de grafik konusuna hakim değilim. Çalışmalarınızın devamını diliyorum. Hayırlı günler. Beni mutlu ettiniz hoş geldiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.