Try Hack Me Brute İt Write Up || Türkçe

The Serum

Katılımcı Üye
13 Ocak 2018
365
154
/etc/shadow
Herkese merhaba değerli Türk Hack Team ailesi. Bu gün sizlerle THM'deki başlangıç seviyesi, bruteforce ve hashi daha iyi anlayıp kavrayabileceğiniz bir makinayı çözücez.
Her zaman olduğu gibi bu yazımda da makinayı 3 aşamada çözeceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan konuya geçelim. İyi okumalar:mahcup:

CTF Link

Seviye: Kolay/Başlangıç

1. Reconnaissance(Bilgi Toplama)

Her zaman olduğu gibi işe nmap aracımız ile başlıyoruz.

Kod:
nmap -A -T4 -v İp

Zavgz0.png

Gördüğünüz gibi 2 tane port çıktı. Bunlardan biri SSH diğeride HTTP portu. Şimdilik SSH'a dair herhangi bir bilgi elimizde olmadığı için HTTP portu üzerinden gidicez. HTTP portunu görür görmez hemen terminalde yan sekmeye geçip bir dizin bulma aracı çalıştırmak aklımıza gelmeli. Burada ben dirb aracını kullandım fakat sizler gobuster veya dirbuster gibi araçarıda kullanabilirsiniz.

eQbwjS.png

Dirb çıktımızdan sitede bir "admin" dizini olduğunu gördük. Vakit kaybetmeden hemen belirtilen dizine gidelim ve bakalım bizi orda ne bekliyor.

5PxUAI.png

Karşımızda bir kullanıcı giriş sayfası var. Makinemizde bize adından kopya veriyor zaten. İyi tamam hoş da biz neyle nasıl yapıcaz bu işlemi ? Bi bakalım bilgi toplamaya devam edelim daha neler toplayabileceğiz. Dirb çıktımızdan çok mühim bir şey çıkmamıştı. Şimdide bir bakalım admin dizinindeki sayfanın kaynak kodunda bize bir ipucu verilmiş mi ?

ZO1scK.png

Yeşille yazılmış bir küçük not bulduk. Çok süper de ne diyor bu not. İngilizce anlayamayan arkadaşlar için çevirisini aşağıya bırakıyorum.:mahcup:

Kod:
Hey John. Eğer hatırlamıyorsan, kullanıcı adı admin

Ee tamam kullanıcı adımızıda öğrendik gerisi çok daha kolay kaba kuvvet saldırısıyla(Brute Force) Şifreyi öğrenebiliriz. Bunun için yine Hydra aracımızı kullanabiliriz.

Kod:
hydra -l admin -P wordlist İP htttp-post-form '/admin/:user=^USER^&pass=^PASS^:F= Password İnvalid'

xKs7mb.png

İşlemlerimizin sonucunda login sayfasındaki adminin şifresini öğrenmiş olduk. Şimdi bakalım siteye login kısmıyla girelim bizi neler karşılayacak.

hxFtNJ.png

Gördüğünüz gibi web flag'i burada bulduk. Birde ek olarak bize RSA private key diyer bir link vermiş bakalım orda ne varmış.

QU9xHt.png

Bize burda SSH portuna bağlanabilmemiz için şifrelenmiş bir anahtar vermiş. Bizim bu şifrelenmiş anahtarı kırmamız gerekiyor bunun içinde Kalide kurulu olarak gelen ssh2john aracını kullanacağız

Not: Eğer verdiğim konumda şayet böyle bir araç olmaz ise kaynak kodlarının olduğu github sayfasını bırakıyorum buraya

Kod:
https://raw.githubusercontent.com/openwall/john/bleeding-jumbo/run/ssh2john.py

/usr/share/john/ssh2john.py

Bu araç sayesinde elimizdeki şifreli anahtarı kırıp ssh portundan makinemize giricez. Hemen işimize koyulalım terminalimizi açıp herhangi bir not editörüyle yeni bir dosya oluşuturuyoruz içine siteden aldığımız şifrelenmiş anahtarı koyup adınada istediğiniz bir ismi koyun. Ben genelde böyle kullandığım için adını "id_rse" koydum. Burası tamamen size kalmış.

AMCwBD.png

Daha sonrada şifrelenmiş anahtarımızı nerey kaydettiysek o konuma gidip ssh2john aracmıızı çalıştırıyoruz.

Kod:
/usr/share/john/ssh2john.py id_rse > sonuc.txt

Not: Benim çok kullandığım bir araç olmadığı için ben CTFi çözerken normalde yüklü geldiğini bilmiyordum bu yüzden githubtan indirmiştim aracı. O yüzden burda verdiğim kodlarla resimdeki kodlar uyuşmayabilir.

YVXAHE.png

Daha sonra elde ettiğimiz sonuc.txt dosyasını john aracı ile kırıcaz.

Kod:
john --wordlist=wordlist sonuc.txt

4nBCay.png

Evet dostlar. Şifremizi aldım şimdide ikinci bölüme geçmeye hazırız.

2. Sisteme Giriş(SSH Portu İle)

Kod:
ssh -i id_rse john@ip

by7FBs.png

NOT: Bu arada burda ufak bir bölümün screenshotını almayı unutmuşum. Burada yukarıda verdiğim kodu girdiğinizde sizden bir şifre isteyecek oda john aracı ile kırdığımız şifre.

İlk olarak user flagını bulmaya çalışalım. Bulunduğumuz konumda ls komutunu çalıştırdığımızda user.txt dosyasıyla göz göze geliyoruz son olarak da cat komutu ile user.txt dosyasını okuyabiliriz.

jDHo2T.png

User flagımızı okuduğumuza göre sırada root.txt dosyasını okumakta onun içinde önce bi yetkimizi yükseltelim

3.Yetki Yükseltme

İlk olarak bi bakalım root yetkisiyle kullanabileceğimiz bir aracımız vey abir komutumuz var mı ?

Kod:
sudo -l

CrujDL.png

Gördüğünüz gibi root yetkisiyle cat komutunu kullanabilirmişiz. Bu çok güzel bir haber çünkü sadece root kullanıcısının okuyabildiği şifrelerin olduğu bi shadow dosyası var eğer o dosyanın içinden rootun şifresini alırsak yetkimizi yükseltebiliriz. Hemen işe koyulalım.

Kod:
sudo cat /etc/shadow

V9pjEA.png

Gördüğünüz gibi root kullanıcısının şifresini haslenmiş bir şekilde elde ettik. Bakalım bu hash türü neymiş. Bunun içinde kali içinde yüklü gelen harika bir aça var. Hash-identifier adındaki aracımızı kullanarak elimizdeki hashin türünü öğrenebiliriz.

Kod:
hash-identifier

Bu kodu girdikten sonra hash yazan kısmın yanında bize ayrılmış bir kısım var. Oraya elimizdeki hashi yapıştırıp yolluyoruz. Bakalım hashimizin türü neymiş.

lzl1ph.png

Gördüğünüz gibi hashimizin türü SHA-256'imiş. Şimdi hashimizi bir text dosyasının içine koyup kaydediyoruz. Ardından john aracımızı kullanarak hashimizi kıralım.

Kod:
john --wordlist=wordlist hash.txt

I7klM4.png

Daha sonra şu komut ile kırılmış olan hashin karşılığını görebiliyoruz.

Kod:
john --show hash.txt

RrFZIE.png

Çok güzel artık root kullanıcısının parolasını öğrendi geriye sadece root olarak giriş yapıp root.txt yi okuyabilmek. Makinemize geri gelip şu komutu kullanıp root oluyoruz ardından root klasörüne gidip root.txt yi okuyoruz.

Kod:
su root

NonA3b.png

Not: Son olarak bir noktaya değinmek istiyorum. Bu ctfte root yetkisiyle kullanabileceğimiz komut cat olduğu için normal bir user olarakda "sudo cat /root/root.txt" şeklinde root.txt dosyasını okuyabilirdik. Fakat burada size fazladan bir şey olarak shadow dosyasındaki şifreleri nasıl kırabileceğinizi öğretmek oldu.

Evet dostlar bir CTF'in daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Eğer istediğiniz bit CTF olursa aşağıda yorum olarak bırakmanız yeterlidir. İyi geceler. Esenlikle kalın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.