Try Hack Me | Root Me CTF

ms10prod

Yeni üye
13 Kas 2022
25
23
1m29afr.png

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle tryhackme.com da bulunuan root me adlı ctf'i çözeceğiz.
Bunun için bize verilen vpn konfigürasyon dosyasından ağa bağlandıktan sonra start machine diyoruz ve başlıyoruz.

İlk önce bizden nmap ile keşifyapmamızı istiyor bunun için nmap -sV -sS -T5 -n 10.10.1.154 çalıştırdım
ve 2 portun açık olduğunu tespit ettim
22 => SSH portu
80 => HTTP portu

ve ilk 3 soruyu cevaplayabildik

alttaki iki soruyu cevaplamamız içinse gobuster çalıştırmamız gerekmekte

aslında dirb veya dirbuster 'da kullanabilirsiniz ancak gobuster bu ctf de daha çabuk sonuç verdi o yüzden bende onla gösteriyorum
çıktı şu şekilde:

sffngpk.png

4. soruda birşey istemiyor zaten bizden 5. cevapta biz 4 klasör bulduk ama 5 harf olan sadece panel oyüzden

/panel/ yazıp cevabı yolladık şimdi sıra sızmada

c8xnuci.png

bunun için gobusterda bulduğumuz 4 dizinde gidiyoruz ama burda bizim işimize sadece
panel ve uploads sayfası yarıyacak.

bizim buraya çalışltırmak için php reverse shell payloadı girmemiz gerekli eğer kali linux kullanıyprsanız /usr/share/webshells/php-reverse-shell.php
konumunda bulabilirsiniz ama ben parrot kullanıyorum ama yinede bu dosyayı kalinin internet sitesinden indirdim.

Burda ip ve port değerlerini değiştirmeniz gerekiyor. Buraya ip ye openvpn den aldığınız ip yi yazmalısınız ona dikkat edin.

şimdi bu dosyayı panel kısmından upload edicez ama burda kara liste uygulaması var ve php uzantılı doyaların yüklenmesine izin vermiyor bu yüzden php4 olarak şansımı deneyeceğim.

s14f8mg.png

evet şimdi uploads kısmına gidiyoruz ve dosyamızın üstüne tıklıyoruz ama tıklamadan önce oraya yazdığımız portu netcat ile dinlemeye alalım
ve tıklayalım
php4 yaptığımda çalışmadı birde php5 deneyelim
bu sefer çalışacaktır ve netcat te şöyle bir bağlantı aldım :
411yl1g.png

artık bizden istediği usert.txt flagını bulabiliriz bu flag ı bulmak için uğraşabiliriz yada daha kolayı

find / -name user.txt

mhbtr3u.png

şimdi sıra yetki yükseltme kısmında
bunun için suid izinlerine bakıyoruz

find / -perm -4000

Yukarıdaki komut bize 4000 (root) permissionuna sahip dosyaları gösteriyor çıktıda permsion denied olanlar çalıştıramadığımız anlamına geliyor .
Sonuç aldıklarımız ise çalıştırabildiğimizi gösteriyor burda benim dikkatimi çeken program python oldu

pythonla root olabileceğimizi sanıyorum bunun için /usr/share dizinine gidip
python -c 'import os; os.execl("/bin/sh", "sh", "-p")'
çalıştırıyoruz.
Bu arada OS kütüphanesi aslında programlarda terminale erişmemizi sağlayan bir kütüphane.

iqa07ds.png

Artık root kullanıcısıyız

rpms1rt.png

Bu günlük bu kadardı okuduğunuz için teşekkürler...

34i6rgo.png

Son düzenleme:

Ghost Killer

Harici Saldırı Timleri Koordinatörü
13 Ocak 2019
11,318
7,706
Eline sağlık, resimler gözükmüyor. Resim eklerken yüklediğiniz resmi sağ tık yaparak görseli yeni sekmede aç deyin oradaki urlyi koyarsanız resimler gözükecektir.

ms10prod

Yeni üye
13 Kas 2022
25
23
Eline sağlık, resimler gözükmüyor. Resim eklerken yüklediğiniz resmi sağ tık yaparak görseli yeni sekmede aç deyin oradaki urlyi koyarsanız resimler gözükecektir.
teşekkürler resim kısmına url yapıştırınca image cannot be loaded from the passed link diye bir hata alıyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.