Upx Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

ALcatraz'

Kıdemli Üye
30 May 2013
4,338
4
İstanbul
upx nedir?
neye yarar?
nasıl kullanılır?
gibi sorulara cevap vereceğim bu konumuzda.

UPX(Ultimate Executable Packer)
Dosya sıkıştırıcı programdır.

Neye Yarar?
Dosyalarınızın boyutundan mı şikayetçisiniz?
Dosyalarınız antivürüslere mi tanınıyor?
Programınızdaki bilgilerin kırılmasından(Crack) mı korkuyorsunuz?
Programınızdaki kodların decompile edilmesini engellemek mi istiyorsunuz?
Ve daha birçok neden...

O zaman upx kullanabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?
Kullanımını Resimli olarak anlatım yapacağım.

Ben UPX yapacağım dosyayı C:\ Diskine atıyorum, cd yol cd yol ile sürekli klasöre gitmeme gerek kalmıyor.

Önce Çalıştırı Açıyoruz.
Çalıştırı Nasıl Açarım?
Başlat-->Çalıştır olarak görebilirsiniz.
Çalıştıra "CMD" Yazıp "Tamam" Diyoruz.

IJxMu.jpg

Dosyalarımız C:\ Dizininde bulunmalı...

9HtG6.jpg

Ardından C:\ Dizinine Gidiyorum...

6aitp.jpg

Ve UPX işlemini uyguluyoruz.

ewmHx.jpg

UPX Uyguladıgım Dosyayı Nasıl Eski Haline Getirebilirim?
Upx uyguladıgınız dosyayı CMD'de
"upx.exe exeismi.exe" yerine "upx.exe -d exeismi.exe" yazarak eski haline getirebilirsiniz.

-d işlemi decompiler anlamına gelir.

UPX uygulayarak uygulamanızın editlenmesini,decompile edilmesini engelleyebilirsiniz.(upx veya decompiler bilen birisi uygulamanızı yine decompile edebilir ama en azından bilmeyenler editleyemez ve decompile edemez.)

Dosyanızın boyutunu düşürebilirsiniz.
Yakalayan antivürüslerden kaçırabilirsiniz.

sls0

Katılımcı Üye
7 Eki 2013
550
0
PeCompact , FSG, Aspack , ASprotect, Armadillo, Themida, Fastpack, Winupack, Mpress Bunlarda alternatiflerdir.

Harmmy

Katılımcı Üye
1 Ocak 2012
579
2
Konu blogumdan alıntı.
Blogumu ziyaret eden tüm herkese teşekkür ediyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.