Victim: 1 Vulnhub Zafiyetli Makine Çözümleri

x4807

Katılımcı Üye
10 Ağu 2019
985
17
İsim: Victim: 1
Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2020
Yazar: iamv1nc3nt
OVA Dosya Boyutu: 2.2 GB
Vulnhub Link: https://www.vulnhub.com/entry/victim-1,469/

Amaç: Root bayrağını almak.

(Zafiyetli makineyi sanal makine ile açarken vmware yerine virtualbox tercih edilmektedir. VMware ile açılma durumunda bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.)

Zafiyetli makinemizi başlattığımızda, cihazın ip adresini görebiliyoruz.

43CzRV.png

Hedef cihazdaki açık portları ve işletim sistemi bilgilerini tespit ediyoruz.
Kod:
nmap -p-  -A 192.168.1.46
-A: Hedef işletim sistemi tespiti
-p-: Kullanılan, açık portların tespiti

BeBUyy.png

80. portun açık olduğunu görüyoruz ancak bir şey çıkmıyor ve işlem uygulayamıyoruz.

OSRU69.png

Aynı şekilde 8999. portu denediğimizde ise içerisinde çoğunlukla wordpress dosyaları bulunan bir listing ile karşılaşıyoruz. Ancak bu listing içerisinde ".cap" dosyası ilgimizi çekiyor. "WPA-01.cap" dosyasını indiriyoruz.

x5JSB0.png

İndirdiğimiz "WPA-01.cap" dosyasını wireshark ile açıyoruz. Açtığımızda info bölümünde SSID=dlink yazan bir paket ile karşılaşıyoruz. Bunu aklımızda tutuyoruz :))

RxH6VN.png

Aircrack-ng aracı ile "WPA-01.cap" dosyasına brute force saldırısı uyguluyoruz. Saldırıyı rockyou.txt ile gerçekleştiriyoruz. Brute-force atağı sonucu "p4ssword" olarak bir çıktı elde ediyoruz.

Kod:
[SIZE=4][COLOR=White][B]aircrack-ng -w rockyou.txt WPA-01.cap[/B][/COLOR][/SIZE]
2Wc0JU.png

Daha önceden nmap ile yaptığımız tarama sonucu 22. portun yani ssh portunun açık olduğunu görmüştük. Elde ettiğimiz veriler ile hedef cihaza ssh üzerinden bağlantı kuruyoruz.

a2Ozby.png

Yazdırma yetkimizin olduğu directory'leri görebilmek için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.
Kod:
find / -writable -type d 2>/dev/null
d00Q0L.png

"usr/bin/nohup" bölümü dikkatimizi çekiyor.
Nohup Yetki Yükseltimi ile root yetkisine sahip oluyoruz.
Kod:
nohup /bin/sh -p -c "sh -p <$(tty) >$(tty) 2>$(tty)"
Sahip olduğumuz yetkiye bakıyoruz
Kod:
id
Root klasörüne giriş yapıyoruz.
Kod:
cd /root
Klasör içerisindeki dosyalara bakıyoruz
Kod:
ls
flag.txt dosyasını açıyoruz
Kod:
cat flag.txt
yJ3eJ6.png

x4807

Katılımcı Üye
10 Ağu 2019
985
17
Eline sağlık aquamary

нydrαтнαlleѕ;9155548' Alıntı:
Eline sağlık aqu , başarılar dilerim :)

Eline Sağlık hocam

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim :))

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.