Windows Phone Devri Kapandı mı? / SessizKalpler

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
21
.
Windows Phone Devri Kapandı mı? / SessizKalpler​

Windows_Phone_81_final.jpg

Merhaba arkadaşlar ben SessizKalpler bu anlatım çerçevesinden en çok merak edilen konulardan biri olan Windows Phone telefonların geleceğini ve fişinin çekilip çekilmeyeceği konusunda tatmin edici cevaplar ile sizi karşı karşıya bırakmaya çalışacağım ama öncelikli olarak söylemem gereken bir hususta hayal kırıklığına uğramanızı istemiyorum çünkü ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Windows Phone her ne kadar piyasada canavarlar olsa da hayata kalmak için çabalayan bir şeyleri deneyen bir platform olarak görebiliriz, gerek yazılımsal gerekse donanımsal olarak bir çok yeniliğe imza atmış durumda. Açıkçası ben Windows 10 Phone güncellemesi ile bir şeylerin artık farklı olacağını düşünsem de öyle olmadı neden mi derseniz aslında mevcut sürümü bırakıp yeni bir sürüme geçmek tamamen hataydı düşünmedikleri nokta Lumia telefonların tamamının kaldırıp kaldırmayacağı hususuydu ki kaldırmadı böylelikle bir çok telefon güncelleme alamadan öldü bu yarıda bırakma olayından sonra da Microsoft’a ve Lumia telefonlara olan güven önemli düzeyde azaldı diyebiliriz.

Bazı arkadaşlarımız koskocaman şirket bunu düşünmedi mi? Diyebiliriz, bence düşünmesine düşündü ama başka bir olayda ise Microsoft’un Nokia Lumia hissesini tamamen satın aldığını biliyorsunuzdur. Bununla birlikte üretime devam ederek Windows Phone 10 işletim sistemini kaldıracak donanımsal özellikler kullandı. İstediği taktirde eski telefonlarda ki donanımsal özelliklere sağlayacak bir işletim sistemi de üretebilirdi ama tamamen yenilikçi adımlar attığı için eski Nokia tarafından üretilen telefonların donanımsal özellikleri kaldırmadı Microsoft tarafından üretilen yeni nesil telefonlar ise Windows 10 Phone işletim sistemi ile hayat buldu. Ayrıca yakın bir zamanda Microsoft’un Windows Phone 8.1 işletim sistemine olan desteğini tamamen kestiğini de açıklayabiliriz. Kendi sonunu kendisi getiriyor eski nesil telefonla şans vermediği ve desteği kestiği için kullanıcılar telefonları çöpe atıyor yada ikinci elçilere makul fiyatlara satıyor bir daha da böyle bir olayla karşılaşmamak için hiçbir şekilde Windows Phone Telefon satın almıyor, Ayrıca seri üretime geçen Microsoft’un yüksek miktara satmaya çalıştı Windows Phone 10 telefonlara da kimse yanaşmıyor Microsoft’un telefon üretimini istediği miktarlara ulaşamadığı için durdurduğunu da söylemekte fayda var. Bir başka önemli unsurda Microsoft tarafından üretilen yeni nesil telefonları yüksek miktar fiyatlar karşısında alan kişilerin Windows 10 Phone sistemine rağmen gerek uygulama hazinesi eksikliği gerekse diğer telefonların özelliklerinden geri kaldığını fark edince bu fiyata neden mis gibi bir Android telefon alamadım pişmanlığı söz konusu oluyor.

Gün geçtikçe kullanılan telefonlar dilimin gerçekten düşen Microsoft bu başarısızlığa dayanamayıp telefon hisselerini tamamen kapatacağı haberlerinin yaklaşacağını söylemekte fayda var. Belki Microsoft çoğunluğun taraf seçmediği zamanda ataklarını yapsaydı farkındalık yaratır yüzde dilimlerine girebilirdi ama günümüzde kullanıcılar yüzdelikleri ile taraflarını seçtiği için mükemmel bir telefon üretmediği süreçte dikkat çekeceğini düşünmüyorum. İnsanlarda bıraktığı algıyı da düşünürsek bir kez yerden yere vurulduğumu telefon hakkında bilgi sahip olmayan bir kişi ile yerden yerlere vuruyor insanlara bir kez zor telefon, kötü telefon, kasan telefon, mağazada uygulaması olmayan telefon gibi manşetler ile tanınmış durumda sanırım Microsoft’un onca hakaret karşısında artık direnmeye devam etmeyecek direnmemekte de haklı en azından sosyal medya uygulamalarını bile tam tamına mağazaya getiremedi biz bu platformu nasıl savunabiliriz ki? Söylenecek bir şey bulamıyor evet konumun sonlarına doğru yavaş yavaş geleyim bu konu çerçevesinde Windows Phone platformundaki telefonların sonunu neye doğru yaklaştığı ile ilgili söyleyişiler de bulundum olabildiğince taraf tutmadan gerçekleri anlatmaya çalıştım umarım sizlere bir şeyler anlatıp bir nevi bilgi katabilmişimdir. Başka bir konumda görüşmek üzere ben SessizKalpler hayatta hep mutlu olmanız dileğiyle iyi forumlar dilerim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.