WordPress Mail Ayarları nasıl Yapılır ? (SMTP)

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,802
1,460
Shibuya
logo.png

WordPress Mail Ayarları nasıl Yapılır ? (SMTP)

Wordpress altyapısı kullanan web sitelerimizde ziyaretçilerimizle iletişim kurmak veya mağaza üzerine web sitesi kurduysak destek bölümleri için iletişim formları kullanmaktayız. İletişim formlarının mail adresimize gelmesi için bazı ayarlamalar yapmamız gerekmekte. Bu mail ayarlarını ypmadan web sitemizde yer alan iletişim formu tam anlamıyla çalışmaz. Gönder butonuna basan bir kullanıcı hata ile karşılaşır. Şimdi gelin birlikte ayarını yapalım. :) :)

1. Adım: WordPress admin panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümde yer alan alandan Eklentiler >> Yeni ekle diyoruz. Daha sonra sağ üst köşede yer alan arama bölümüne ''WP Mail SMTP'' yazarak eklentimizi yüklüyoruz. Bulamayanlar https://tik.lat/7rGnC Buradan eklenti sayfasına ulaşabilir.

jLJnp1.png

5aE7rL.png

2. Adım: Eklentimizi etkinleştirdiğimizde bileşenlerin yer aldığı sol bölümde ''Settings'' Kısımı açılacaktır. Buraya tıklıyoruz.

uIVsai.png

5aE7rL.png

3. Adım: Açılan sayfada aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ''From Email'' kısmına iletişim formunun geleceği mail adresini giriyoruz. ''From Name'' kısmına başlığı girmemiz gerekiyor. herhangi biri iletişim formunu doldurduğunda e-posta adresimize buraya yazdığımız başlık ile gelecek. Web site adınızı veya herhangi bir şey yazabilirsiniz Mesaj var gibi.

FbTERv.png

5aE7rL.png

4. Adım: Aşağı iniyoruz ve SMTP ayarı yapacağımız için ''Other SMTP'' kutucuğunu seçiyoruz.

Mh3LA7.png

5aE7rL.png

5. Adım: Şimdi iletişim formu doldurulunca gelen e-posta adresinde yani Google taraflı birkaç işlem yapmamız gerekiyor. Google .com'a girerek hesabımıza giriş yapıyoruz. Daha sonra sağ üst bölümdeki siyah karelerden oluşan kutucuğa tıklayarak, hesap diyoruz.

qtmBl4.png

5aE7rL.png

6. Adım: Hesabımıza giriş yaptıktan sonra sol bölümden güvenlik kısmına giriyoruz. Sayfanın aşağısına indiğimizde ''Daha az güvenli uygulama erişimi'' Kısmını açıyoruz.

NGKBLn.png

5aE7rL.png

7. Adım: Şimdi hesap bölümünde işimiz bitti. Gmail'e giriş yapıyoruz ve sağ üst köşede yer alan ayarlar bölümüne giriyoruz.

ukJwLb.png

5aE7rL.png

8. Adım: Ayarlar bölümüne girdikten sonra üst bölümde yer alan Yönlendirme ve POP/IMAP kısmına giriyoruz. Açılan sayfadan sadece İMAP'ı etkinleştir seçeneğini aktif et kısmına tıklıyoruz ve değişiklikleri kaydet diyerek web sitemize geri dönüyoruz. Google taraflı ayarlarımız bitmiştir.

LfHy6V.png

5aE7rL.png

9. Adım: Web sitemizde en son SMTP bölümünde kalmıştık. Aşağıdaki sıralamada görüldüğü gibi işlemleri sırasıyla yapıyoruz.

SMTP Host: smtp.gmail.com

Encryption: SSL

SMTP Port: 465

Auto TLS: Açık

Authentication: Açık

SMTP Username: E-posta adresimiz

SMTP Password: E-posta şifremiz

xSq8pe.png

5aE7rL.png

10. Adım: İşlemlerimiz tamam. Şimdi bir test yapabiliriz. Test bölümüne girerek aşağıdaki resimde yer alan alanları dolduruyoruz ve gönder butonuna basıyoruz.

lyOFQE.png

Şimdi e-postamıza girerek mail gelmişmi kontrol ediyoruz ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi test e-mailimiz geldi, başarıyla işlemleri tamamladık.

y7IIih.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.