Yapay Zeka Kodlamak

ogulcan954

Uzman üye
20 Ağu 2010
1,290
0
Merhaba arkadaşlar bir yapay zeka daha doğrusu bot tarzı bir şey kodlamaya başladım. 2.sürümünde kullanacağım ses tanıma olayını hallettim sayılır. Sesinizi ekrana yazıyor ve ses ile ne komut verirseniz onu yapıyor. "open calc" dediğinizde ya da uzun halinizi söylediğinizde hesap makinesini "open cmd" dediğinizde cmd yi ve daha bir çok şeyi açıyor. Bilgisayarı ingilizce yönetmeyi sağlatıyorum bir nevi. Bunun hakkında altta bir video hazırladım ufak. İlk sürümde ya serverdan yada kendiniz iyi ve kötü kelimeleri ona öğretiyorsunuz. yani şu siri projesi gibi düşünün. ona küfürü iyi sözü falan öğretiyorsunuz. iyi kelime ve kötü kelime olarak şimdilik öylesine tasarladığım iki alan var. Bir nevi sanal bebeğe okuma yazma öğretiyorsunuz. Ona salak dediğinizde kızıyor sürekli iyi konuştuğunuzda örneğin sürekli iyi kelimeleri söylediniz söz arasında ilişkiniz gelişiyor. mesela ilk başta hoş geldin diyorsa 5-10 iltifattan sonra merhaba dostum veya hoşgeldin kardeşim gibi şeyler söyleyebiliyor açılışta :D

sizden istediğim bunların dışında neler ekleyebilirim?
konuşma,sohbet tamam,Programı kullananlar arası sohbet yeride yapacağım. Fakat programa daha başka neler ekleyebilirim? Kendi kendine öğrenme yapmayı düşünüyorum. Ama kullanıcıyada yararlı şeyler yapmalıyım. Neler olabilir?
Ses tanıma Video :

Tıkla

Gr££D

Kıdemli Üye
27 Haz 2013
2,468
0
Monte Viere
Bu isleri ne kadar bildigini bilmiyorum ama koca koca labarutuvarlar bu isleri gerceklestiremiyorken bunu yapmis olmaz tebrik edilmesi gereken bisey ama yaptigin ptojeni pek islevsel olabilecegini düşünmüyorum dogrusu.

saylon1

Üye
6 Eyl 2009
165
1
İzmir
Ama bu yapay zeka değil ki :( bende heyecanlanmıştım bu öğrenen ama kendisi gelişemeyen bir şey
yapay zeka kendi kendine yetiyor japonyada yapmışları fakat geliştiremediler çünkü gerçekten zor ama eğer öyle bir şey yaparsan medyaya vermeyi unutma :)

ogulcan954

Uzman üye
20 Ağu 2010
1,290
0
Yok zaten bu yapay zekadan çok bot gibi bir şey.Ama şu kendi kendine öğrenme olayını düzgün yapabilirsem az çok benzeyebilir :D

BlackHatHacker

Uzman üye
21 Nis 2014
1,703
0
Secret
Tamam buraya kadar basitti :D internette source kodları var ama ingilizce hadi bunun türkçesini yap desem :) Ben 2 yıldız bu proje üstünde çalışıyorum(türkçe versiyonunu) bunu yapmak için işlemcinin içindeki ses tanıma dll si var.Yani bu zaten normail windowsta da var.Önemli olan Türkçe dil Dll sini bulup işimize yarayacak biçimde kodlamak ve kendi ses dosyalarımızı programa gömmek :)

saylon1

Üye
6 Eyl 2009
165
1
İzmir
Şöyle yapa bilirsin fikrimi söyliyecem
ios un sirisi var ona benzer bir program yaparsan mesela programa entekre ses tanıma yüz tanıma falan olucak diyologlar olucak sonra sen konusarak öğreticeksin. Eğlenceli olur :D

lKenpachi

Kıdemli Üye
11 Nis 2013
2,709
0
C.İ.N City
Yapay zekayı başka şeylerle karıştırmayın, sizin açtığınız konu bir kod.
"Konuşan Bilgisayar" Diyerek araştırırsanız, sizin yaptığınız herşeyi gösteriyor, siz sadece ing halini yapmışınız mesela, şöyle örnek verim, şarkının adını söylüyorsunuz şarkıyı kendi açıyor durdur diyorsunuz durduruyor, bu günümüzde mevcut bir kodlama.

Ama yapay zeka en iyi bilim adamları tarafından yapılıyor, çok iyi bir bilgisayar sistemi ve kodlamalar olması gerekiyor, yani akıl almaz programlar çipler vb. ile yapılıyor.
Yapay zeka bilgisayarda insan ruhu gibi birşey, kendi düşünüyor kendi programlıyor, konuşma yeteneği vs vs. 17-18 yaşında tek başına 10-15 günde yapay zeka yapmak için Beyninin %80 ' ini kullanman gerek.

BlackHatHacker

Uzman üye
21 Nis 2014
1,703
0
Secret
Yapay zekayı başka şeylerle karıştırmayın, sizin açtığınız konu bir kod.
"Konuşan Bilgisayar" Diyerek araştırırsanız, sizin yaptığınız herşeyi gösteriyor, siz sadece ing halini yapmışınız mesela, şöyle örnek verim, şarkının adını söylüyorsunuz şarkıyı kendi açıyor durdur diyorsunuz durduruyor, bu günümüzde mevcut bir kodlama.

Ama yapay zeka en iyi bilim adamları tarafından yapılıyor, çok iyi bir bilgisayar sistemi ve kodlamalar olması gerekiyor, yani akıl almaz programlar çipler vb. ile yapılıyor.
Yapay zeka bilgisayarda insan ruhu gibi birşey, kendi düşünüyor kendi programlıyor, konuşma yeteneği vs vs. 17-18 yaşında tek başına 10-15 günde yapay zeka yapmak için Beyninin %80 ' ini kullanman gerek.

Ya konumuz dğil ama şu %10 olayına sende mi inanıyorsun ? İnsan beyninin %100 ünü kullanır.

Gr££D

Kıdemli Üye
27 Haz 2013
2,468
0
Monte Viere
Lucy filmini izeyip lutfen bu tur inanislara gelmeyin zira bir xok efsane ve mit mevcut skocyadaki loch ness ne kadar dogruysa % 10da okadar dogrudur.tamam insan uyurken dinlejirken felan beynin tumu %100 sekilde uyarilmaz ki böyle olmasi sacma olurdu cunku uyartilar beyindeki reseptorleerden ki bu durum insan vucundaki milyarca noronun uyarilmasi ile olusurdu. Insan beynin her islev ici belli bolgeler vardir ornegin gorme isi icin beyinn arka kismi uyarilir bilincli hareketler konusma yurume beynin on bolumudur ancak bazi durumlarda mesela dans etmek bir cok korteks ortak valismasi sonucu gerceklesir. Yani bu basteginiz durum sadece 1 mit insanoglunun kenddi kibrini ve içerisinde saklasigi buyuk gucu yuceltmek adina olusturulmus.

Fear-Code

Uzman üye
29 Nis 2012
1,371
0
California
Bu Yapay Zeka Değildir. Ama Ona Benzer Bir Sistem Kurabilirsin.
Windows' un Speech Recognition Özelliğini Kullanıyorsun. Ama Türkçe Dili Desteklemiyor. Sen Bir Panel Ekleyip Yeni Komutlar Ekletebilirsin. Mesela Butona Basıp Bir Sözcük Söyleceksin Ve O Sese Komut Vereceksin. Program Öyle Öğreniyormuş Gibi Gösterebilirsin.

Star-Turk

Kıdemli Üye
2 Kas 2012
3,516
7
Yapay zeka değildir bu yapay zeka olması için bir sorunu düşünerek ve analiz ederek çözebilmelidir.

Bunun ingilizcesi pek işe yaramaz ama türkçe olsaydı arkaplanda çalışırken mesela biz "Facebook`a Gir" dediğimizde facebook`a girebilirdi.Bu şekilde çok komut eklenebilir ve program büyüyebilirdi.

ogulcan954

Uzman üye
20 Ağu 2010
1,290
0
Arkadaşlar çoğunuz yorumları okumuyor sanırım :) bu yapay zeka değil yapay zeka benzeri bir bottur. sadece başlık o şekilde. Bu sadece onun ses tanıma özelliği. onun dışında bu bot ile konuşuyorsunuz iltifat veya küfür öğretiyor cümle içinde kullanırsanız bunu algılayıp sizi sevip veya küsebiliyor. yani çok kızdırdınız diyelim tekrar programı açtığıızda size bazı özellikleri kısıtlayabiliyor. Bu tarz bir bot. kendi kendine öğrenmeyi az çok halledebilirsem ufak bir ilerleme kaydetmiş olacağım. videodaki gibi butona bastıktan sonra ne komut verirseniz onu yapıyor o videoda 2-3 komut öğretilmişti. normalde arkaplandada çalıştırılabilir şekildede yapabilirim sese göre komut gerçekleştirir. gvz pc nin fiyatı 1000 tl civarı bir şeydi araştırmıştım. bilgisayarın speech özelliğini kullanmaktan çok speech kütüphanesinden olabildiğince yararlanıp sesleri ayırabiliyorum. türkçeleştirmeyi tam bilmediğim için hiç girmedin henüz ama yakında onuda ekleyebilirim

lKenpachi

Kıdemli Üye
11 Nis 2013
2,709
0
C.İ.N City
Türkçesini tasarlasaydın daha güzel olabiirdi, bu uygulama bir çok günümüzde ki arabalarda mevcutaştı. Konuşur, üzebiir, gülebiir vs vs.

saylon1

Üye
6 Eyl 2009
165
1
İzmir
Bu Yapay Zeka Değildir. Ama Ona Benzer Bir Sistem Kurabilirsin.
Windows' un Speech Recognition Özelliğini Kullanıyorsun. Ama Türkçe Dili Desteklemiyor. Sen Bir Panel Ekleyip Yeni Komutlar Ekletebilirsin. Mesela Butona Basıp Bir Sözcük Söyleceksin Ve O Sese Komut Vereceksin. Program Öyle Öğreniyormuş Gibi Gösterebilirsin.

Kast ettiğim buydu

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.