Yapay Zeka

hayolayy

Katılımcı Üye
13 Nis 2012
339
0
İstanbul
Merhaba söyleyeceğim şeyler biraz zihin bunaltıcı şey şimdi öncelikle yapay zeka gibi bir şey yapmak istiyorsak önce hangi kod dilini öğrenmekle başlamalıyız ve hangi programla yapılabilir kendime özel yapay zeka yapmak çocukluk hayalim dün gece baya düşündüm hayalimi gerçekleştirmek içni önümde bir engel yok sadece biraz kod bilgisi yada vazgeçtim hat safada kod bilgisine ihtiyacım var aslında yapay zekayı tam olarak kavrayabilirsem bütün kodları internetin bilinç altından kendi bilinç altıma yerleştirebilirim bilinç altımızı açıklayamayacağımız kadar büyük bir enerjiden oluşur ve enerji evren içinde dolaşır peki ya biz bu enerjiyi başka bir bedene veya bir mekanik bir yapıya aktarırsak imkansız değil ancak kolayda değil bu tarz çalışmalar günümüze kadar hep yapıldı ve yapılmayada devam ediyor kısaca sizden isteğim hangi kod dilini öğrenmem lazım ve hangi programa hakim olmam lazım kafayı yemiş diyebilirsiniz hayalpereste diyebilirsiniz ancak bundan 200 sene önce uzaya çıkıp farklı gezegenlere gideceğimizi söyleselerde sanırım k*çınızla gülerdiniz sizden isteğim basit.
Hangi Kod & Hangi Program

celladd

Katılımcı Üye
4 Kas 2014
377
0
Mersin
Kısacası Bir Dil Değil Bİr Cok Dil Bilmen Lazım Dostum
java,asemply vvb diller bilmen lazım ve her şey kod değil yani makine ve baska bir cok daha sey sanalazım yapay zeka basıt bır sey değil sıraladıklarımda da prof olman lazım

hayolayy

Katılımcı Üye
13 Nis 2012
339
0
İstanbul
Kısacası Bir Dil Değil Bİr Cok Dil Bilmen Lazım Dostum
java,asemply vvb diller bilmen lazım ve her şey kod değil yani makine ve baska bir cok daha sey sanalazım yapay zeka basıt bır sey değil sıraladıklarımda da prof olman lazım

Yanlızca C# diline hakimim visual studio üzerinden birkaç çalışma yaptım ancak sonuç hüsran evet ilerleme kaydediyorum ancak biyerde hata var örneğin nasılsın yazıyorum iyi geceler diyor vs ancak başarılı olduğu tek şey şuan dert dinleme sorduğum sorudaki mutsuzluğu hisedip sakın üzülme elbet geçecek diyor şuan console halinde temel olarak ilerliyorum ancak robotik ortama daha hazır değil c# yetmiyor gibi geliyo yada yaratıcılığımı kullanamıyorum karışık

1732

Üye
28 Ocak 2015
69
0
tek basına yapabileceğin bir şey değil person of interest deki gibi olmuyor her sey adamlar en ufak bır seyi bile 20 kısı kodluyo bır oyun yapımı bıle ne kadar uzun suruyo kac kısı calısıyorlar yapay zekayı tek yapamazsın

Whisber

Kıdemli Üye
13 Nis 2014
3,694
1
bir dili ogrenmek yıllarını alır. c# tam kavramadan gecme diğer dillere. birde c++ onerebilirim fakat c#ogrenmeden ogrenmeye kalkma. c# ' ın zevkini yaşa. hem asp.net hem masaüstü.

Necromancy

Katılımcı Üye
9 Şub 2015
713
1
C:\sqlmap
Yanlızca C# diline hakimim visual studio üzerinden birkaç çalışma yaptım ancak sonuç hüsran evet ilerleme kaydediyorum ancak biyerde hata var örneğin nasılsın yazıyorum iyi geceler diyor vs ancak başarılı olduğu tek şey şuan dert dinleme sorduğum sorudaki mutsuzluğu hisedip sakın üzülme elbet geçecek diyor şuan console halinde temel olarak ilerliyorum ancak robotik ortama daha hazır değil c# yetmiyor gibi geliyo yada yaratıcılığımı kullanamıyorum karışık

Bende buna hazirlanmaya çalişiyorum istiyosan birlikte birşeyler yapabiliriz :)

IHwnIChiko

Katılımcı Üye
26 Eyl 2013
267
0
Ankara
dostum Chappie felanmı izledin :D aynı o filmi özetledin de filmde linux dan yapıyodu derliyodu felanama
python perl vb.net c++ c# java felan öğrenirsen zaten ilham gelir ozaman amacına biraz daha yaklaşmış olursun ama sıfırdan kımsenın yapmadığı bir proje ise biraz zor ama yaparsan baya tutar dediğin hafıza aktarımı yabancı ülkelerde var diye biliyorum ama hiçbi ülkede yasal değil yasak ama bunu gecici bi heves olarak değilde iş haline getirsen kolay pes etmezsen bi yerlere gele bilirsin Chappie yi izlemeni öneririm :)

bekodark123

Uzman üye
31 Ocak 2012
1,402
0

Anladığım kadarıyla yapay zeka yapmak istiyorsun ve tabiki bi robota aktarırsın bunu diye düşünüyorum..

Ahh ahh benimde küçüklük hayalim fakat keşke bu dediğin kadar basit olsa..
Ben kendim oyun + yapay zeka kodlama konusunda belli bir bilgi sahibiyken bile robot programlamanın daha A sını bilmiyorum sen daha basit if komutunu yeni öğrenmişsin ve bunu yapmak istiyorsun.
Ha evet imkansız değil fakat çok ama çok zaman ayırıp istikrarlı olman lazım her yiğidin harcı değil çünkü bu konu fakat ginede bunu yapmakta kararlıysan sana şöyle bir yol gösterebilirim;

+ Öncelikle algoritma çalışman gerek FlowChart'la küçük şeylere bak sonra algoritma anlatımı için kitap al ve etrafındaki her olayı algoritmalarla düşünmeye çalış programlamanın mantığını kavramana yardımcı olacaktır.. Kitap almanı kesinlikle öneririm algoritma olsun programlama dilleri olsun.. Kitap olmazsa olmazın olmalı..

+ Elektronik kartların nasıl çalıştıklarına ve bağlantı portlarınada bakıp az çok bilgi sahibi olman gerekecek başta..

+ Başlangıç olarak C# ı iyi öğrenmelisin ve sadece C# değil aynı zamanda SQL'ide yanında gotürmen gerek..

+ C# ve SQL'ide yalnız öyle az değil 1 senen en azından adam akıllı gidecek her olaylarını öğrenmelisin C# ve SQL'in zaten SQL çok zaman almaz da C#'ın en ince detayına kadar inmeye çalış robot programlama olaylarına kadar bakman gerekecek..

Kodlab'ın C# ile robot programlama kitabını alabilirsin; KODLAB | ROBOT PROGRAMLAMA - Ahmet Ali SÜZEN kitap 2 seriden oluşmaktadır bilgin olsun..

+ Basit lehim ve kaynak olaylarını bilmende gerekecek tabi :) Sanayide bir tanıdığın varsa kaynak işlerinde ve demirleri işlemede yardımcı olurlar.. Lehim ise bir hayırsever bilgisayarcı yada elektronikçide sana el uzatır heralde :)

+ Robotun tabi birde görüntü işleme olayı olucak.. Video ve resim işleme olaylarınıda iyice öğrenmelisin ayrıca robot alan derinliğinide algılaması gerekecek..

+ Bütün bu C# ve robot programlama ayrıca yanındada SQL'ide kattığını varsayarsak tabi bunları bayağı iyi aklına kazımalısın. Artık yapay zekaya adım atmalısın. Yapay zekayıda en iyi oyun üreterek algılayabilirsin oyun programlama öğrenmen gerekecek C# ile oyun yapabilirsin Unity 3D'de bu yüzden yeni bir dile ihtiyacın kalmaz Unity 3D' oyun yaparak daha çok tabi yapay zeka üstünde yoğunlaşarak yapay zekalarıda iyice kafana kazımış olursun ki tekrar söylüyorum Unity 3D, Yapay Zeka Tasarımı, Algoritma, C# Eğitim Setleri, C# Robot Programlama kitaplarını teker teker almalısın ki çok önemli .. SQL'i almasanda olur zaten çok uzun bişi değil netten kolayca öğrenirsin.. Ama dediğim gibi bunlar senin yıllarını alıcak acele etmemelisin.

Ayrıca artık robot programlama C#'a hatta VisualBasic'e kadar düştüğü için C++ öğrenmen aslında o kadarda gerekli değil başta.

Zaten C++ yada Assemblr öğrenmen gerekip gerekmediğini bu dediklerimi yaptıktan sonra kendin karar verebileceksin gereklilik arz ederse anlarsın zaten.

Hatam ve eksiğim varsa yoruma eklerseniz sevinirim..

Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.