Youtuber'lere Vergi İncelemesi

BörüHan

Uzman üye
13 Ocak 2018
1,176
277
Ötüken🇹🇷
Maliye Bakanlığı Youtuberlere Vergi İncelemesi Başlattı !

Hazine ve Maliye Bakanlığı youtuberler hakkında geriye dönük 5 yıllık vergi incelemesi başlatarak geçmiş vergi borçlarını cezalı olarak ödeyeceklerini açıkladı.

Youtube'de içerik üretip izlenme sayısına göre gelir elde eden kişi sayısındaki artış Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Sosyal medyadan gelir elde eden kişileri vergilendirmek isteyen bakanlık; Google Ireland'ın Türkiye'de yaşayan gerçek kişilerin hesaplarına yaptığı ödemelerden sonra geriye dönük 5 yıllık vergi incelemesi başlattı.

Yapılan açıklamada:

YouTuber'ların kazanç sağlama niyeti taşıyıp taşımamasının önemli olmadığı; her türlü ticari ve sınai gelirin vergiye tabi olduğu yönünde.

Son olarak; açıklamadan da anlaşılacağı üzere youtuberler vergi mükellefidirler.

[Alım konusuna gitmek için tıklayınız]

BörüHan

Uzman üye
13 Ocak 2018
1,176
277
Ötüken🇹🇷
Bu durum kazançlarına epey bir yansıyacaktır,sen ne düşünüyorsun bu konu hakkında BörüHan , ellerine sağlık :)

hocam vergi kutsaldır diye düşünüyorum :)
para kazanıyorsan vergini vereceksin

Bu durum kazançlarına epey bir yansıyacaktır,sen ne düşünüyorsun bu konu hakkında BörüHan , ellerine sağlık :)

eline sağlık dostum.

Eline Emeğine Sağlık.

Eline sağlık. Güzel konu olmuş :)-

teşekkür ederim herkese :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
5 Şub 2015
96
1
Ontario
Emeğinize sağlık. Bir çoğu bu durumdan rahatsız oldu ama ticari olarak yaptığın her kazancın vergisini ödemek zorundasın. Büyük cezalar yiyecek hepsi

PWX

Üye
19 Eki 2020
117
3
Zaten bi bu kalmıştı vergi almadıkları

Merhaba,

Bir yerde maddi kazanç var ise vergisi de olmalı.

Saygılar,

Peki milyar dolarlık şirketlerin vergi borçları silinirken vatandaşlardan alınan vergiler arttırılıyor bana bunuda açıklarmısın?

Moderatör tarafında düzenlendi:

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Peki milyar dolarlık şirketlerin vergi borçları silinirken vatandaşlardan alınan vergiler arttırılıyor bana bunuda açıklarmısın?

Merhaba,

Ben verginin haklı/haksız konusunda yorum yapmadım. Eğer ortada bir kazanç var ise verginin de olmasının doğal olduğuna atıf yaptım.

Ancak haklı/haksız sorunsalına girerseniz bu konu her yönüyle tartışılması gerekir.

Saygılar,

Vepers

Kıdemli Üye
26 Ara 2015
2,297
30
21
İstanbul
Merhaba,

Ben verginin haklı/haksız konusunda yorum yapmadım. Eğer ortada bir kazanç var ise verginin de olmasının doğal olduğuna atıf yaptım.

Ancak haklı/haksız sorunsalına girerseniz bu konu her yönüyle tartışılması gerekir.

Saygılar,

Youtuberlar internete vergi ödüyor, hemde b*ktan bir internete.

Youtuberlar aldığı bilgisayarın, mikrofonun %120 vergisini ödüyor.

Eğer bir hizmet var ise onun vergisi ödenir.
Bunda herhangi bir sıkıntı yok, ama Mozambik cumhuriyetinde soygunun ismi vergi olmuş.

Saygılar,

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Youtuberlar internete vergi ödüyor, hemde b*ktan bir internete.

Youtuberlar aldığı bilgisayarın, mikrofonun %120 vergisini ödüyor.

Eğer bir hizmet var ise onun vergisi ödenir.
Bunda herhangi bir sıkıntı yok, ama Mozambik cumhuriyetinde soygunun ismi vergi olmuş.

Saygılar,

Merhaba,

Mozambik Cumhuriyetinden vatandaşlık talep edebilirsin :)

Bence vergi cenneti ülkeleri şöyle sıralayabiliriz;

* Amerikan Samoası
* ABD Virjin Adaları
* Cayman Adaları
* Fiji.
* Guam.
* Umman.
* Palau.
* Panama

Bu arada Panama'da elektronik ürünlerde Vergi %0... Dünyanın en pahalı teknoloji ürünlerinin en ucuz satıldığı ülke. Örneğin iPhone12 Pro sadece 900$.

Bilginize,

TilkiBaba

Katılımcı Üye
19 Haz 2013
559
46
exploitworld
Vergi dediğimiz şey çok farklı bir konu ama ülke geneline bakarsak ve asgari ücret alan bir vatandaşımız bile vergi ödüyorsa
ayda en az 20 Bin kazanan Youtube kullanıcıları neden ödemesin !
Kararın doğru olduğu kanaatindeyim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.