anne ve babalarin dİkkatİne

alper-özge

Katılımcı Üye
[FONT=arial,verdana,tahoma]İlkokul yılları uyumlu geçen bir ******n ergenlikle birlikte tepkilerinde ve davranışlarında beliren değişmeler pek çok ana-babayı hazırlıksız yakalar ve şaşırtır. Çünkü ana-babalar çocuk büyüdükçe daha uslanır, daha az sorun çıkarır sanırlar. Her şeyin yoluna girdiğini sandıkları bir dönemde birden ortaya çıkan huysuzluklara, tedirginliklere ve nedensiz öfke patlamalarına bir türlü anlam veremezler. Eve dilediği gibi girip çıkan, hiç bir şeyi beğenmeyen, en ılımlı uyarılara sert karşılıklar veren genç karşısında soğukkanlı kalamazlar. Çünkü gençteki değişmeyi ergenlik çağına bağlamak istemezler. Ana-babalar bu yüzden çocuklarını problemli görmeye başlarlar.

Halbuki bu dönemde gençlerin gösterdiği tutarsız davranışlar gelişim psikologlarınca bir hastalık olarak değil, olağan bir bunalım olarak değerlendirilmektedir.

Gençlerin yaşadıkları bu bunalım kendi benliğini, kişiliğini ve kimliğini bulma bunalımıdır. Genç, yeni savunma yolları geliştirmekte, özgür denemeler yapmakta, iç ve dış baskıların üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

Genç kendi kendini yeniden keşfetmenin, kabuk değiştirmenin sancılarını çekmektedir. Çünkü başkalarından farklı olmak kolay değildir. Özgür ve bağımsız olmayı istemek kolay, ancak bağımsızlığını nasıl kullanacağını bilmek güçtür.

Bu yüzden genç ana-babasına baş kaldırarak, "Ben sizin tıpkınız olmak istemiyorum. Kendime has benliğimin, kişiliğimin ve kimliğimin olmasını istiyorum." mesajını vermektedir.

Bu mesajı anlamak istemeyen ana-babalar bir türlü çocuklarının büyüdüğünü kabullenmek istemezler.

Tüm bunlarla birlikte ana-babasının kendini sürekli çocuk yerine koymasından, baskıcı ve katı tutumları ile anlayışsızlıkları ve hoşgörüsüzlüklerinden bıkan genç, kendini adam yerine koyduğu, sözünün dinlendiği, ona anlayışlı ve hoşgörülü davranılan bir ortam aramaya başlar.

Terör örgütleri, gencin bu kritik dönemde gösterdiği ruh haletinden yararlanmak için beklentilerine cevap verecek ortamları en iyi şekilde hazırlamaktadırlar.

Terör örgütleri gençleri kazanmada yüz yüze propaganda metotlarını kullanmaktadırlar. Yapılan propagandalardan etkilenen genç, kendini kanıtlamanın en kolay ve en tehlikeli yoluna girerek kendi gibi öfkeli ve beklemeye tahammülü olmayan gençlerle yasa dışı örgütlerde yazgısını birleştirmiş olur.

TERÖR 'e KARŞI NE YAPMALIYIZ ?

Ülkemizde faaliyet yürüten sağ, sol ve bölücü terör örgütlerini analiz ettiğimizde görüyoruz ki, kuruluş ve örgütlenme ile eleman kazanma aşamaları kitapla, gazeteyle ve dergiyle başlıyor ve silahlı eylemlere kadar devam ediyor.

Bilindiği gibi terör örgütlerini ayakta tutan belirli unsurlar vardır. Bunlar; ideoloji, iç ve dış destek, para ve elemandır. Fakat bir örgütün kurulabilmesi için her şeyden öte bir ideolojinin olması gerekmektedir. Bu komünist, faşist, etnik ya da dini bir ideoloji olabilir. Bundan dolayıdır ki, ülkemizde faaliyet yürüten terör örgütleri ilk etapta ideolojilerini geliştirebilmek ve örgütlerine taraftar bulabilmek için işe kitapla, gazeteyle ve dergiyle başlamaktadırlar.

Bu bağlamda verilen mücadeleler neticesinde bir terör örgütünün iç ve dış desteği kesilebilir, para kaynakları ile elemanları yok edilebilir, fakat ideolojik anlamda bir örgüt bitirilemediği müddetçe tamamen ortadan kaldırılmış sayılmamalıdır.
[/FONT]

cansın

Özel Üye
27 Nis 2008
8,788
31
Eğitim kişiye bilgi ve beceri kazandırmak suretiyle bireyin topluma uyum sağlamasını kolaylaştırma sürecidir. Diğer bir tanımı ile eğitim insan davranışlarını istenilen yönde değiştirme, ona yeni davranışlar kazandırma fiilidir. Bu bakımdan eğitimin önemi büyüktür.
Ünlü eğitimci John Dewey eğitimi; yaşantıya yeniden yapılanma yolu ile değiştirme süreci olarak tanımlamıştır. J. J. Rousseau ise; 'Bitkiler kültürle, insanlar eğitimle bilinçlenir.' demiştir.
Bu yönden eğitim öncelikle milletin kültürünün mayalandığı ham madde, sosyal yapısını birbirine kaynaştıran harcın özü ve toplumun dününü, bu gününe, bu gününü yarınına bağlayan çividir.
Ekonomik, sosyal, kültürel, ahlaki, dini ve ilmi bütün çıkmazların tamamı eğitimi göstermektedir. Bu sebeple de eğitim her türden sosyal, kültürel yaklaşımın, ideolojinin dinin ve ahlak öğretisinin araçlarının odak noktasını oluşturur.
Ülkemizin bugün karşı karşıya bulunduğu olumsuzlukların sebebi eğitimdir. Eğitim ailede başlar. Özellikle de anne, baba önemli rol modeldir gençlere. Anne yetiştirir, aile de ilk eğitim verilir. Aynı tarihi, aynı tasa ve kıvancı paylaşan insanları birbirine düşman haline getiren tek şey eğitimin milli ve manevi değerlerden yoksun oluşudur.
Ülkemizde uzun yıllardır devam etmekte olan terörün en büyük silahı cahilliktir. Mermisi cahillik olan bir silahın kurşunsuz bırakılmaması ise suçtur.
Gençlik bir milletin teminatı, geleceğinin ümit kaynağı ve temel taşıdır. Bu temel taşı her bakımdan ne kadar sağlam, güçlü olursa o millet de o oranda güçlü ve itibarlı olur.
Bir gencin bilgiye ne kadar ihtiyacı varsa vatansever niteliğine ve ruhuna sahip olmasına da en az onun kadar belki de daha fazla ihtiyacı vardır. Türk genci insanlığı sever, insan sevgisi ile doludur. İnsanlığın ilerlemesinin ve yükselmesinin insanlık ailesinin bir unsuru olan milletlerin yükselmesi ilerlemesi ile mümkün olacağını bilir. Bu itibarla Millet ve Milliyet düşmanı çarpık görüşlere ve ideolojilere inanmaz, Türk kültür ve soyuna mensup olmanın doğruluk ve adalet yolunda bulunmanın gurur ve şuuru ile önce insanlık için çalışır. Vatanını parçalamak, milletini bölmek için emperyalist güçlerin giriştiği oyunlara, bu zihniyetteki hain maşalara karşı daima uyanık bir dikkat içindedir.
Gençlik bir milletin parçasıdır, ruhudur, kalbidir.

Değerli paylaşımınız için tekrar çok teşekkürler alper-özge

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.