bankalar neden güvenli değil ve nasıl hackleniyor?

Tnixs

Yeni üye
5 Ağu 2022
8
2
Herkese merhaba bugün aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum.
Bankaları nasıl hackliyorlar? Bankanın internet sitesine erişip admin panelinden mi bir şeyler yapıyorlar yoksa bankanın sunucularının ip adreslerin bulup exploitliyorlar mı ?
eğer ip adresleri ile exploitliyorlarsa bu ip adreslerini nasıl buluyorlar şimdiden teşekkür ederim.

xezua

Katılımcı Üye
4 Tem 2023
359
5
103
Misconfiguration
Bankaları nasıl hackliyorlar? Bankanın internet sitesine erişip admin panelinden mi bir şeyler yapıyorlar yoksa bankanın sunucularının ip adreslerin bulup exploitliyorlar mı ?
eğer ip adresleri ile exploitliyorlarsa bu ip adreslerini nasıl buluyorlar şimdiden teşekkür ederim.
Bankaları hacklemek için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Bazı saldırganlar bankaların internet sitelerine erişip zayıf noktaları arayarak veya kullanıcı bilgilerini çalarak sisteme girebilirler. Diğerleri ise bankanın sunucularının güvenlik açıklarını bulup bu açıklardan yararlanarak sisteme sızabilirler. IP adreslerini bulmak için ise çeşitli yöntemler kullanılabilir, örneğin internet üzerindeki açık kaynak istihbaratı toplanabilir veya güvenlik açıklarını arayan otomatik araçlar kullanılabilir.

Bunlar sosyal mühendislik,fiziksel erişim,çalışan ile zararlı yazılım yükleme, sistemde açık arama gibi yöntemler üzerinde yürütülür. Ama şunu söyleyeyim, kısa vadeli bir süreç değildir. Uzun vadeli düşünülmüştür.

:Herkes direkt kısaca yazmış enai gibi hissettim"

Son düzenleme:

Ogehan

Asistan Moderatör
5 Haz 2016
2,082
4
189
</>
Çoğunlukla "Sosyal Mühendislik" ile gerçekleşiyor. Avcı üst düzey bir avcıya hünerlerini yediriyor ve o kişi üzerinden sisteme kolaylıkla sızıyor sonra boom :D

Privarp

Anka Team Junior
8 Nis 2022
132
42
Personellerin geneli sosyal mühendislik ile kandırılıyor

'GonzaLes

Stajyer Grafiker
17 Nis 2015
11,828
2
394
85
u bilmiyorum maalesef
Sosyal mühendislik örneğin sigorta şirketini arıyorsun kaza yaptım vs yada sigorta yaptırmak için sahte pdf hazırlıyor ve virüsü gömüyor mail ile gönderiyor size ilettim kontrol edebilir misiniz diye sonra maili kontrol ediyor ve kontrolsüz açışta hop yedirdi...

Privarp

Anka Team Junior
8 Nis 2022
132
42
Sosyal mühendislik örneğin sigorta şirketini arıyorsun kaza yaptım vs yada sigorta yaptırmak için sahte pdf hazırlıyor ve virüsü gömüyor mail ile gönderiyor size ilettim kontrol edebilir misiniz diye sonra maili kontrol ediyor ve kontrolsüz açışta hop yedirdi...
Hocam zannedersem sigorta şirketlerinden kredi kartı bilgileri çekmek için yapıyorlar değil mi

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.