Siber Güvenlikte Gelişmek İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

şıkk

Üye
24 Eki 2023
120
57
Selamün aleyküm ustalarım 5 ay falan oldu python'a basladim HTML5 ve CSS ye ufak ufak bakıyorum. Ama şuan sadece Python ve siber güvenliğe devam etmek istiyorum siber güvenlik için nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim

KralSelim54

Yeni üye
13 Eyl 2012
34
16
Hello World !
Bilişim Teknoloji Temellerini ve Programlama Temellerini öğrenmekle başla.
Direk bir programlama dilini öğrenmeye veya bir işletim sistemini öğrenmeye çalışmak ezberden başka bir işe yaramaz. En temelden başlarsan ne yapacağını daha iyi bilirsin. Mantığını kavrarsan zaten gerisi gelir.

Gauloran

Moderasyon Tim Lideri
7 Tem 2013
8,269
754
merhaba

şıkk

Üye
24 Eki 2023
120
57
Desteğin için çok sağol

Bilişim Teknoloji Temellerini ve Programlama Temellerini öğrenmekle başla.
Direk bir programlama dilini öğrenmeye veya bir işletim sistemini öğrenmeye çalışmak ezberden başka bir işe yaramaz. En temelden başlarsan ne yapacağını daha iyi bilirsin. Mantığını kavrarsan zaten gerisi gelir.

Mesleki ve teknik Anadolu lisesi
Programlama temelleri ders kitabı isminde PDF indirdim faydalı olurmu

rubnel

Yeni üye
24 Eki 2023
22
9
Merhaba dostum, Bu işi mesleki olarak 10 seneyi aşkın süredir yapıyorum, nereden başlaman ve nereye doğru yol alman gerektiği hakkında kısaca bilgi vereyim.

Öncelikle ingilizce bilmiyorsan bu yazdıklarımın devamını okuma bile. Önce gidip ingilizceni geliştir. Bu konuda sana önerebileceğim bir mobil uygulama da var, kısa süre önce küçük kardeşim için keşfettik ve oldukça da başarılı bir metodu var. Rosetta Stone, mobil uygulamasını kullandı ve "i am student" gibi basit cümleler kurarken şimdi bülbül gibi şakıyor.

İngilizce biliyorsan veya yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra iyi bir seviyeye geldiysen devam et.
Burada ingilizce kıstası olmasının sebebi nitelikli bir çok dökümanın yabancı kaynaklarda ingilizceden de ziyade Almanca, Rusça ve Çince'de bulunması ingilizce bilmeni mecburi kılıyor.

Daha sonra, yapacağın şey şu olacak; Bir çok başlangıç noktası ve yolu var. Bir kaç tanesini ele alacak olursak. Ben şahsen yeniden başlasam, Algoritma ve düşünme üzerine ilerlerdim. algoritma insanın analitik tarafını oldukça geliştirir ve bu gibi alanlarda yetkinlik kazanma konusunda epey fayda sağlar. Bunun dışında kendini bu alanda eğlenceli bir şekilde de geliştirebilirsin, belki algoritma konusu sana sıkıcı gelebilir.

Bilgisayar tarihinden başlamalısın. Bilgisayarın ne olduğunu, ne için icat edildiği ve neden geliştirilmeye devam ettiğini kavraman gerek. Bunu temelden alamadığın taktirde içi dolu bir süreç elde edemeyebilirsin. Herkes kalfalık, çıraklık yapmadan usta olmak istiyor, yapılan en büyük hata bu. Kimse bu işe dün başlayıp bu gün büyük güvenlik bulguları saptamadı. Belki şans eseri kısa vadede rastlantılar olabilir ancak işi öğrenip pratikler ile ilerledikten sonra gerçekten istediğin kişi ve profil olabilirsin.

Bilgisayarı tanıdıktan sonra kendine bir kaç seçenek sunmalısın. Siber güvenliğin hangi tarafında bulunacağım?
Ben hem defansif hem de ofansif tarafa meraklıyım ancak birini seçmek zorunda kalırsam defansif bana daha sıcak geliyor. Bir şeyi yıkmak kolay, ancak yapmak ve korumak epey emek ve uğraş istiyor.

Eğer yazıyı okuduysan ve devamını merak ediyorsan yazayım. Boşuna yazmak ve vakit kaybetmek istemem.

şıkk

Üye
24 Eki 2023
120
57
Üstad vakit ayirdigin için çok teşekkür ederim. İngilizcem yok ama başlarım, sineri çok istiyorum taraf olarak da defansif savunma düşünüyorum. Vaktin oldukça yol gosterirsen çok memnun olurum

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,325
4,806
Aşağıya bir yol haritası bırakıyorum, oradakilerin uygulayarak siber güvenlik alanında yetkinliğe sahip olabilirsin.

şıkk

Üye
24 Eki 2023
120
57
Aşağıya bir yol haritası bırakıyorum, oradakilerin uygulayarak siber güvenlik alanında yetkinliğe sahip olabilirsin.
Çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.