Ağ yapılarını temelden ileri düzey öğrenmek istiyorum

KDR4545

Yeni üye
15 Nis 2020
9
4
Bilgisayar
Herkese Merhaha
Kendimi bilgisayarla alakalı birçok alada geliştirdim ancak ağ yapıları ve network hakkında hiçbir bilgim yok. Buna ben de şaşırıyorum.
Eğer elinizde Türkçe- İngilizce temelden ileri düzey kaynak varsa paylaşır mısınız ?
Sistemin mantığını anlamak istiyorum. Nasıl çalışıyor ,ne nerede nasıl işliyor ?
Şimdiden yardımcı olacak üstlerime teşekkürlerimi belirtirim.

Taha'

Moderatör
30 Kas 2018
620
686
logo.png

İnternetin Doğuşu

İnternet, kelimenin tam anlamıyla bir ağlar ağıdır. Bu kavramı keşfetmek için binlerce büyük ve küçük ağın birleştirilmesinin sonucudur. Bu şimdiye kadar yapılmış en büyük ağdır. Belirli bir kişi, kuruluş veya ülkeye atıfta bulunmaz. İnternet kavramı ilk olarak savaştan sonra 1969'da Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından tasarlandı. Gelişmiş Savunma Araştırma Enstitüsü adlı basit bir projeden oluşuyordu. Bu proje büyük bilgisayarları birbirine bağlıyor. Ne olursa olsun bu bağı koparmadan bağlanmaya çalıştı. Klasik bir ağ tarzında, bu ağdaki tek bir bağlantının kopması veya ana sunucunun imha edilmesi durumunda bu ağ çökecektir. Bu yüzden teknisyenler istemcisunucu modeli yerine her bilgisayarın birbirine eşit özelliklerde olduğu türdeş ağ modeli tercih ettiler. İlk bağlantı California ve Utah'ta olan 4 bilgisayar arasında idi. Yavaş yavaş üniversitelerin de bağlanmasıyla ağ giderek büyümeye başladı. Bu proje daha sonra ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) adını aldı. siviller ve kuruluşlar Amerika Birleşik Devletleri'nin tamamını kapsamaya başladı. ARPANET'in Askeri Sektörü, MILNET Beklentilerin Ötesinde Büyüyor ARPANET de günümüzün İNTERNETİNE çevrildi.

gBPwFuWw_o.png

Ağların Gelişimi ve Ağ Teknolojileri

Ağ kavramı, mevcut kaynakları kullanıcılar arasında paylaşmak, ortak bilgileri iletmek, Yani paradan ve zamandan tasarruf etme ihtiyacından geldi. Bu temel kuralda hareketle oluşturulan ağlar, uzak bilgilere erişim (web), kişisel iletişim (e-posta, ICQ, IRC, video konferans); İnteraktif eğlence (WebTv, oyunlar) gibi kavramlar hayatımızda önemli bir yer işgal etmektedir. ağ oluşturma Bağlantı sağlamak için en az iki sisteme, bunlara bağlı bir ağ kartına ve aralarındaki kablolara ihtiyacınız olacaktır.

gBPwFuWw_o.png

Ana Makine (MainFrame) Modeli:

Ağ konsepti ilk olarak MainFrame teknolojisi ile ortaya çıktı. ana bilgisayar kendi işlemcisi (CPU); Bir sabit sürücüye (sabit sürücü), onu kontrol etmek için bir ekran ve klavyeye ve bir terminale bağlı bir seri bağlantı noktasına sahiptir. Bu aptal terminal sadece bir ekran ve klavyeden oluşuyordu ve onu pasif bir makine haline getiriyordu. Terminalde yerel disk alanı olmadığı için bilgileri ana makinede sakladım. ana makinenin tam yükü Üstte ve bu nedenle çok pahalıydı. En büyük dezavantajı, elbette, güvenilmez olmasıdır. Yani, ana bilgisayar sisteminde görünecektir. Tüm sistemi etkileyen bir sorun, terminalin kendi başına çalışamamasıydı. Bugün nasılsın Altta yatan sorun hala çok popüler istemci/sunucu modeline yol açtı.

Internet-Network-Background-PNG.png

gBPwFuWw_o.png

İstemci / Sunucu (Client/ Server) Modeli

İstemci/sunucu modeli, manuel bir terminal yerine kendi sabit sürücüsünden bağımsız olarak çalışmasına izin verir. Programları depolayabilen makineler var. Bu nedenle, her müşteri belirli görevleri bağımsız olarak gerçekleştirebilir. Yeterli olmayınca bu iş için uzmanlaşmış bir sunucuya yöneldim. Örneğin müşteri başına ofis Ancak uygulamalar, elektronik yayıncılık sistemleri, veri tabanları veya web siteleri gibi oyun programları kullanılmaktadır. Örneğin, uygulama sunucuya erişir.

1280px-Client-server-model.svg.png

gBPwFuWw_o.png

Eşlenik Ağ (Peer to Peer) Modeli:

İstemci-sunucu modelinin gelişmesi ve yaygınlaşması, müşterileri ön plana çıkarmış ve uzmanlaşmıştır. Ayrıca sunucu gerektirmeyen ağ örnekleri de ortaya çıkmaya başlıyor. Bu ağda, makineler kaba doğalarındaydı. Operasyonel olarak da birbirlerinden üstün değillerdi. Örnek; Tamamen Windows 95/98 kullanan ağlar

589px-Unstructured_peer-to-peer_network_diagram.png

gBPwFuWw_o.png

Ağ Topolojileri

Ağın fiziksel yapısı, kablolarla bağlantı şeklidir. Temel 3 topoloji vardır:

gBPwFuWw_o.png

Kuyruk (Bus)

Doğrusal bir hat üzerinde kurulmuş bir yapıya sahiptir. Makineler kabloya Tkonnektörler aracılığıyla bağlanırlar ve kablonun rezistansını düşürmemek için açıkta kalan iki ucuna sonlandırıcılar takılır. 10 mps hızda çalışır. Bir makinede veya kablonun herhangi bir noktasında oluşan arıza tüm sistemin çalışmasını engeller. Bu dezavantajına rağmen kurulumu en kolay yapı olduğu için tercih edilmektedir. Maksimum doluluk 2 araç arasında 1012'dir. İnce koaksiyel, kalın koaksiyel kullanarak maksimum mesafe 185m 500 metre kullanımda.

bus_topolojisi.png

gBPwFuWw_o.png

Zincir (Ring)

Kuyruk yapısındaki bir ağın her iki ucunun bir kuyruk yapısı ile bağlanmasıyla oluşan bir ağ yapısıdır. en yaygın Uygulama, IBM Token Ring topolojisidir. 4 m/s veya 16 m/s hızda çalışır. tam kuyruk yapısı Ancak ağdaki yavaş bir kart tüm sistemi yavaşlatır. Ağda zincir yapıları mevcuttur. Söz konusu sanal jetonlar, tüm makinelere sirküle edilerek bilgi alışverişi sağlanır.

png-transparent-computer-network-network-topology-star-network-node-daisy-chain-computer-computer-network-computer-local-area-network-thumbnail.png

gBPwFuWw_o.png

Yıldız (Star)

Diğerlerinden farklı olarak, kablo,konnektör ve ağ kartına ek olarak hub,switch gibi diğer cihazlar kullanılarak oluşturulan ağ yapılarıdır. Genelde UTP (Unshielded Twisted Pair) korumasız çift dolanmış ya da STP (Shielded Twisted Pair) korumalı çift dolanmış kablo kullanılarak oluşturulur ve bilgisayarlarla bağlantı cihazının (hub gibi) maksimum mesafesi 100 metredir. Kullanılan çift dolanmış kablonun ve ağ kartının çeşitine göre farklı hızlarda çalışır. Her bilgisayarın bağlantısındaki problem yalnızca onun çalışmasını engellerken, ağdaki diğer cihazlar çalışmalarına devam ederler. Ancak bağlantı cihazlarındaki (hub, switch) problemler, o cihaza bağlanan tüm cihazların çalışmasını engeller. Diğer çözümlere göre daha güvenilir fakat pahalı bir çözüm sunar.

png-clipart-network-topology-star-network-computer-network-diagram-network-topology-blue-computer-network.png

gBPwFuWw_o.png

OSI Katmanları

Tüm teknoloji ürünlerinde olduğu gibi ağların da standartları belirleyen organizasyonları vardır. Bu kurum ISO (Uluslararası Yedi ağ katmanından oluşan ve Açık Sistemler Ara Bağlantısı (OSI) olarak bilinen bir standartlar organı. Açık sistemler arasındaki iletişim için tanımlanmış kurallar. Ağ iletişimi için fiziksel gereksinimlere ek olarak, cihazlar

İletişim kurabilmeleri için ortak bir konsensüs biçimine, bir dizi protokole ihtiyaçları var. Tüm protokoller çalışır Katmanlar ne yaptığınıza bağlı olarak değişir. Bahsedilen bu katmanlar şu şekilde sıralanmaktadır:

7 Uygulama / Application
6 Sunum / Presentation
5 Oturum / Session
4 Taşıma / Transport
3 Ağ / Network
2 Veri iletim / Data Link
1 Fiziksel / Physical

Uygulama katmanı kullanıcıya en yakın olan ve programla iletişimini sağlayan katman, fiziksel katman ise en uzak olan ve kablodaki veri transferini içeren katmandır. Bir veri demeti, programın uygulama katmanından fiziksel katmana kadar çeşitli işlemlerden geçip (enkapsüle edilip), kablo üzerinden ağa ve oradan da diğer bilgisayarlara ulaşıp tam tersi işleme tabi tutularak, uygulama katmanına çıkarak diğer kullanıcılara iletilir. İnternette ve ağ uygulamalarında yaygın olarak kullanılan TCP/IP protokolünün uygulanmasında ise 6 ve 5 numaralı katmanlar uygulama katmanının içine dahil edilir ve sonuç olarak ortaya melez (hybrid) bir yapı ortaya çıkar.

TCP / IP Modeli

7 Uygulama / Application

------
------
4 Taşıma / Transport
3 Ağ / Network
1 Fiziksel / Physical

gBPwFuWw_o.png

Melez (Hybrid) Model (OSI & TCP/IP)

5 Uygulama / Application
4 Taşıma / Transport
3 Ağ / Network

1 Fiziksel / Physical

Ortaya çıkan bu melez model bundan sonraki anlatımların temelini oluşturacak ve her tabaka detaylarıyla ayrı başlıklar altında incelenecektir. Bu modele nazaran katmanlarda çalışan birtakım protokol örnekleri ise şöyledir

5 HTTP,TELNET,SMTP, IRC

4 TCP
3 IP
2 PPP
1 BNC
5 CNC
4 SPX
3 IPX
2 Ethernet

1 UTP

rpyj47v.gif

a3b2jeo.png

Merhaba Degerli Uye

Forumda bir ag ile alakali bazı makaleler bulunmaktadır temek kavramlar olarak buradan baslayabilirsin.

Kodomarso

Uzman üye
3 Tem 2020
1,041
797
Macintosh
Merhaba değerli üyemiz, Forumumuzun network kategorisinde bulunan sabit konuları ardından da paylaşılan diğer konuları inceleyerek bu konuda güzel bilgilere ulaşabilirsiniz, ağ konusunda başka kaynaklar önerecek olursam cisco'nun sitesine giderek orada aşırı derecede iyi eğitimler bulabilirsiniz. İyi forumlar dilerim.

Adanalıtrojan

Kıdemli Üye
25 Haz 2021
2,026
1,056
17
Konya Ovası Askeri Tesislerinde
Herkese Merhaha
Kendimi bilgisayarla alakalı birçok alada geliştirdim ancak ağ yapıları ve network hakkında hiçbir bilgim yok. Buna ben de şaşırıyorum.
Eğer elinizde Türkçe- İngilizce temelden ileri düzey kaynak varsa paylaşır mısınız ?
Sistemin mantığını anlamak istiyorum. Nasıl çalışıyor ,ne nerede nasıl işliyor ?
Btk akademi de temel ileri düzey dersler var yabancı bir çok kaynak var

xMit

Uzman üye
13 Mar 2016
1,202
10
Root@xMit:~#
Cisco networking eğitimi başlangıç olarak seni tatmin eder düzeyde ;)
Herkese Merhaha

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.