Alacağımı belirttiğim donanımlar ile ileride sorun yaşar mıyım?

HNB879196

Katılımcı Üye
11 Haz 2016
257
2
İstanbul
Arkadaşlar selamun aleyküm, 14k civarı bütçem var. Biraz kendimde araştırdım.

İncehesap'ta bulunan bazı kasaları ve içeriklerini inceledim fakat performans ve gelecek konusunda çok arada kaldım.

1. Sistem AMD Ryzen 5 5500, RTX 3060 8GB lı bir sistem.

2. Sistem AMD Ryzen 5 5500 RX 6600 8GB lı bir sistem.

Hangisi daha iyi bir geleceğe sahip; hem oyun, hemde photoshop (blender vb.) tarzı uygulamalarda sıkıntı yaşatmayacak bir sistem hangisi olur?

3. Intel i3 11. Nesil mi daha iyi yoksa Ryzen 5 5500 mü daha iyi olur.

4. Anakart seçiminde de hazır kasaların seçmeli sunduğu anakartlar;
- gigabyte A520m K 1.0
- gigabyte A520m s2h
- MSI A520m A Pro
- Asus B450m Dragon (2. Sistemde var tek)

Bu anakartlardan hangisi yükseltmeye uygun olur.

Sistemleri "sistem" yazısının üstüne link olarak ekledim. Ordan erişim sağlayabilirsiniz. Kalın ve italik olarak değiştirdim.

BÖRÜ'

Uzman üye
12 Mar 2019
1,195
1,119
JİGK
Dostum selam sistem toplamak istiyorsan gaminggen ve itopya da güzel kasalar var. Yukarıdakilerine bakacak olursak RTX 3060 güzel bir ekran kartı rx6600'a göre daha kaliteli, Nvidia AMD'nin ekran kartlarına göre çok daha güzel işler yapıyor ve müşterilerini hep memnun etmek için uğraşıyor. Yine de RX6700xt ye bir göz atabilirsin, RTX3060'a göre daha iyi bir performansı mevcut ve fiyatı da ona göre uygun. Biraz arasındaki farkları anlaman için Donanım Arşivi'nin şu videosunu izlemeni öneririm.

Onun dışında Ryzen işlemcileri intele göre daha kaliteli diyebilirim. Çeşitli testlerini YouTube üzerinden izleyebilirsin. Anakartları ve diğerlerini karşılaştırabileceğin bir site bırakıyorum aşağıya:
Anakart için:

Ekran kartları için:
İşlemci için:

HNB879196

Katılımcı Üye
11 Haz 2016
257
2
İstanbul
Dostum selam sistem toplamak istiyorsan gaminggen ve itopya da güzel kasalar var. Yukarıdakilerine bakacak olursak RTX 3060 güzel bir ekran kartı rx6600'a göre daha kaliteli, Nvidia AMD'nin ekran kartlarına göre çok daha güzel işler yapıyor ve müşterilerini hep memnun etmek için uğraşıyor. Yine de RX6700xt ye bir göz atabilirsin, RTX3060'a göre daha iyi bir performansı mevcut ve fiyatı da ona göre uygun. Biraz arasındaki farkları anlaman için Donanım Arşivi'nin şu videosunu izlemeni öneririm.

Onun dışında Ryzen işlemcileri intele göre daha kaliteli diyebilirim. Çeşitli testlerini YouTube üzerinden izleyebilirsin. Anakartları ve diğerlerini karşılaştırabileceğin bir site bırakıyorum aşağıya:
Anakart için:

Ekran kartları için:
İşlemci için:
Peki sen olsan hangisini tercih edersin?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.