AnaKart Problemi.

ByMefta

Uzman üye
23 Eyl 2009
1,540
0
Asus P8H61-M LE / USB3 anakart H61 Soket LGA1155 i3 i5 i7 DDR3 16G uATX

Bu modelde bir anakartım var . Muhtemelen anakartta sıkıntı . Sıkıntı bilgisayarım ufak bir darbe aldığında tık kapanıyor .Kapandığında tekrar açılmıyor fakat kasa içinde tüm fanlar dönüyor. Yaptığım işlemler . Tüm donanımları sökmek oldu . İşlemci hariç tüm donanımları söktüm (Ram-Hdd-Ekran kartı) Yinede anakart kendini açmıyor fakat fanlar dönüyor. Tekrar nasıl çalıştırdığıma gelirsek Türk usulü yapıyorum tokatlıyorum anakartı düzeliveriyor. Ben çözemedim diye eski çalıştığım servise verdim . İşlemci söktüler sorunsuz dedi. Ana kartta soğuk lehim yada anakartta çatlak yok dedi .Bu sorunu yaşamış arkadaşlar varsa yardıma ihtiyacım var . Ben anakart Chipsetten şüpheleniyorum ama chipset ya çalışır yada çalışmaz .Mavi renk soğutucusu olan.Birde bu anakartın aynısından arıyorum.Piyasada stokta yok normaldir 9 sene önce topladığım pc ye ait .

YQkoG2.jpg

AlphaJakey

Kıdemli Üye
9 Ara 2017
2,235
1
Centaurus
Merhaba, bir kısa devre problemi olabilir. Her donanımı ayrı ayrı söküp denerseniz, sorunun kaynağını belirleyebilirsiniz. Her bir donanım sonrası kısa devre ile anakarta güç verin. Aşağıdaki video sizin için bir önizleme olacaktır.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=wb3EhiOP_Lo[/ame]

ByMefta

Uzman üye
23 Eyl 2009
1,540
0
Merhaba, bir kısa devre problemi olabilir. Her donanımı ayrı ayrı söküp denerseniz, sorunun kaynağını belirleyebilirsiniz. Her bir donanım sonrası kısa devre ile anakarta güç verin. Aşağıdaki video sizin için bir önizleme olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=wb3EhiOP_Lo

Cevabınız için teşekkür ederim fakat benim yaşadığım arıza türüyle hiç benzerlik göstermiyor hemde hiç . Sorumun içinde belirttim tüm donanımları söktüğümü. Anakartı tokatlıyorum hafif bir şekilde anakart açılıveriyor .Taki kasa herhangibi darbe alana kadar sorunsuz çalışıyor. Üzerine sert şekilde birşey koyayım tık kapanıyor.

Son düzenleme:

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
16
837
Semerkant
Merhabalar,
Anakart tüm donanımlara bağlıdır.Bir sorunda hiçbir şey çalışmaz.
Ama fan anakarta bağlı değilidir.Bağlı olduğu bilgisayarlarda vardır.
Bu sorunda bence mantıklı durum yeni bir anakart almak olacaktır.
Ya da tüm donanımları söküp temizleyip geri takınız.

ByMefta

Uzman üye
23 Eyl 2009
1,540
0
Merhabalar,
Anakart tüm donanımlara bağlıdır.Bir sorunda hiçbir şey çalışmaz.
Ama fan anakarta bağlı değilidir.Bağlı olduğu bilgisayarlarda vardır.
Bu sorunda bence mantıklı durum yeni bir anakart almak olacaktır.
Ya da tüm donanımları söküp temizleyip geri takınız.

Anakart çıplak haldeyken de açmıyor. Fanların dönmesi demek çalışması anlamına gelmediğini biliyorum. Yenisini almak en son çözüm . Ben 3 şeyden şüphe ediyorum . Mosfet , Chipset , Kondansatörler den bunlarıda şuanki imkanlar dahilinde test edemiyorum. Beni çıkmaza sokan durumsa kasaya hiç dokunmazsam sert birşekilde sorunsuz günlerce çalışması.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.