Atatürk ile ilgili görüşüm Lütfen Bakın sorularım da var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Haylaz527

Katılımcı Üye
4 Tem 2015
627
0
Hocam kafamda bazı şorular ve görüşler var bunları off topic'e açtım lütfen bakın.

Önce 1 tane sorum var.

Hocam neden bazı kişiler kitapların Atatürkün tarihinin gerçeği yansıtmadığını söyliyorlar ?

Avrupalılar falan Atatürkü Türkiyeyi Avrupalaştırdığı için beğenmiş bence , Tabiki bende Atatürkçüyüm fakat benim bazı konularda farklı fikirlerim var Belkide yanılıyordumdur ama yinede söliyim
Kaç yıllık osmanlıca yerine avrupada kullanılan latinceyi getirdi evet modernleşme ve Avrupa dillerini daha kolay anlayabiliris fakat arapça falan zor kalabiliyor, Ayrıca kiyafet ve şapka devri , Şapka ve Kiyafet zaten Türklerin kültürünü gösteren bir şeydi yani bilmiyorum kültürü bozdu gibime geliyor.

Saltanatın kaldırılması bence iyi çünkü halkın eşitliğini sunuyor.

Kadınlara siyasi hak verilmeside iyi çünkü kuranda da zaten Kadın-Erkek eşittir diyor.

Takvim ve saat Avrupalaştırıldı bu kötü hem türk takvimi hemde hicri takvim kullanılabilirdi çünkü birisi türk birisi Hz. Mustafa Muhammed (S.A.V) peygamberimizin yaptığı bir takvim ve dini işlerde zaten hicri takvim kullanılıyor.

Tekke , zaviye ve türbelerin kapatılması iyi olabilir çünkü halk eşitlenmiş oldu.

Eğer yanlış düşündüğüm bir konu varsa lütfen özel mesaj atın teşekkürler.

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,756
90
34
Gökyüzü
Diyorsun ki fes kalktı avrupalıya döndük. Fes de zamanında başka kültürlerden geçmişti bize. Türk e ait değildi.

Diyorsun ki Latince ye geçirdi. İyi de dil hiç değişmedi daima Türkçe konuştuk biz Göktürklerden beri. Osmanlı dönemi de bizim asıl alfabetik olan Göktürkçe kaldırıldı yerine Arapça geldi. Ama bizim kendimize özel alfabemiz vardı. Neden kalktı? Osmanlıca o şekilde sorgulamıypruz ama Atatürk ü sorguluyoruz.

İkisi de suç değil şartlar bunu gerektirir tamam. Ama Göktürkçe ye dönüşebilir hala. Göktürkçe ayrı bir dil değil. Günlük Türkçe misin öz hali. Sadece alfabe farklı.

Takvim olayına gelince bu açıkçası önemli bir detay değil bence. Burda avrupalılaşma yok. Burda amaç ortak saati bulmak. Zamanında çok toplantılar kaçırılmış saat anlaşmazlığından.

Son olarak, Atatürk batılılaşma çalışmadı. Batının iyi yönlerini bizim doğu kültürümüze entegre ederek daha kaliteli bir millet oluşturmak istedi. Bu çok farklı bir durum.

ahmetk128

Kıdemli Üye
27 Ocak 2016
3,287
0
Ötüken
tamam anlıyorum ben ÜLKÜCÜYÜM yani Atatürke OSMANLIYA ve TÜRK e saygım sonsuzdur Atatürkü severim ama asla sadece Atatürk diye ölmem örneğin herkez kurtuluş savaşını Atatürk başlattı diye biliyor ama Kazım Karabekir başlattı biraz araştırsan görürsün OSMANLI yı tamamen ortadan kaldırdı ve ona daair sadece az şey kaldı ama latin alfebesine gelirsek sebepi TURAN idi rus çarlığı altında olan TÜRK illerini zorla latin alfebesine zorladılar
şimdilik bu kadar zaman kısıtlıydı sorun olursa Ö.M atarmısın

Haylaz527

Katılımcı Üye
4 Tem 2015
627
0
Diyorsun ki fes kalktı avrupalıya döndük. Fes de zamanında başka kültürlerden geçmişti bize. Türk e ait değildi.

Diyorsun ki Latince ye geçirdi. İyi de dil hiç değişmedi daima Türkçe konuştuk biz Göktürklerden beri. Osmanlı dönemi de bizim asıl alfabetik olan Göktürkçe kaldırıldı yerine Arapça geldi. Ama bizim kendimize özel alfabemiz vardı. Neden kalktı? Osmanlıca o şekilde sorgulamıypruz ama Atatürk ü sorguluyoruz.

İkisi de suç değil şartlar bunu gerektirir tamam. Ama Göktürkçe ye dönüşebilir hala. Göktürkçe ayrı bir dil değil. Günlük Türkçe misin öz hali. Sadece alfabe farklı.

Takvim olayına gelince bu açıkçası önemli bir detay değil bence. Burda avrupalılaşma yok. Burda amaç ortak saati bulmak. Zamanında çok toplantılar kaçırılmış saat anlaşmazlığından.

Son olarak, Atatürk batılılaşma çalışmadı. Batının iyi yönlerini bizim doğu kültürümüze entegre ederek daha kaliteli bir millet oluşturmak istedi. Bu çok farklı bir durum.

Teşekkür ederim gerçekten sorularımın cevabını verdin Allah razı olsun :)

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,756
90
34
Gökyüzü
Ha şimdi öyle konuştuk kafada şu algı kalmasın, bu Atatürk e tapıyor, ilahlaştırıyor. Elbette hayır. Atatürk'ün de hataları olmuş. Ki olacaktır da. Ben onu da eleştiririm. Ama birini örnek alacaksan ve ideolojisini sahipleneceksin bu Atatürk'tür, Atatürk Milliyetçiliğidir.

Konuyu kilitliyorum olası tartışmaları engellemek adına

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.