Base64 Nedir ? | Decode Encode Nasıl Yapılır ? /Arge-Klubü

ATABÖRÜ

Kıdemli Üye
30 Tem 2017
3,359
7
Ötüken
BASE 64

Base 64 ikili verilerin sadece ASCII karakterlerinin kullanıldığı ortamlarda saklanmasına olanak tanıyan bir kodlama şemasıdır. Base 64, 8 bitlik verileri 64 bite çevirmek için kullanılır.

Çalışma Şekli

Kodlama sırasında 3 baytlık veriler 6 bitlik dörtlü gruplara dağıtılırlar. Her bir 6 bitlik grup 0 ile 63 arasında bir sayı oluşturur. Aşağıdaki tabloda bu işlemin görselleşmiş halini görebilirsiniz.

D7JBN6.png

Bir base64 kodlamasının uzunluğu daimi olarak 4' ün katları şeklindedir, uzunluğu 4' ün katı olmayan hiçbir metin geçerli bir base64 metin değildir.

Örnek; VGVrbm9ESUI= Bakıyoruz 12 haneli.. 4'ün katı... Demek ki base64 olabilir..
Ghvn2= Bakıyoruz 6 haneli 4'ün katı değil. Demek ki base64'de değil..

Not: Base64 kodlaması bitmiş bir verinin uzunluğu 4'ün katı değilse, gerektiği kadar '=' karakteri çıktının sonuna eklenir

Veri Neden " = " Karakteri İle Biter ?

Base64 veriyi 3 byte'lık gruplar halinde okur. Eğer veri 4'ün katı değilse olacak şekilde tamamlanır. Bu durumda çevrimin sonunda genellikle "=" karakteri ile biten string'ler elde ederiz. "=" karakteri Base64 çevrim tablosunda boşluk karakterine denk gelir.

Örnek; GY562 5 karakterlik bir değer çıktı metin yalnız 4'ün katına tamamlanması gerek ve 4'ün katı olana kadar = eklenir.
GY562=== gibi...

ENCODE

İlk olarak Base64 için genelde bu adresi kullanıyorum. (Click To Base64)

Şifrelenecek cümle : Encode to Base64 format

1. Adım : Şifrelenecek içeriği üst tarafta bulunan bölmeye yazalım...

2. Adım : Encode butonuna basalım...

3. Adım : Alt kutuda encode edilmiş bir şekilde şifrelenmek istenen içerik karşımıza çıkar...

G9zymV.png

DECODE

Çözülecek kripto : RW5jb2RlIHRvIEJhc2U2NCBmb3JtYXQ=

1. Adım : Decode edilecek kripto üst kutuya yazılır..

2. Adım : Decode butonuna basalım...

3. Adım : Alt kutuya kriptonun decode edilmiş çıktısı yazar..​

A1J1LL.png

"Şimdi sıra sizde .."

Sırasıyla decode yapalım.. ;

1- ) QmFzZTY0
2-) RGVjb2RlIHlhcG1hecSx
3-) w7bEn3Jlbml5b3J1bS4=
4-) VGVicmlrbGVyIGFydMSxayBkZWNvZGUgeWFwYWJpbGl5b3JzdW4u

Sırasıyla encode yapalım..

1-) Türk Hack Team
2-) My library is google... !
3-) SGFoYWhh
4-) Artık Base64 encode yapabiliyorum !

Alıntıdır.

Son düzenleme:

rufiqcavadov

Katılımcı Üye
21 Eyl 2019
897
135
Hocam herşeyi anladım ama bu 4'ün katı olayını anlatabilir misin?

Neyi neye bölüp alıyorsunuz o rakamı?

ChatGPT'ye sorduğumde farklı cevap veriyor.

Benim anlamadığım mesela Q = A değerine nasıl eşit oluyor nasıl çözüyor bilgisayar bunu nasıl anlıyor?

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.