Bilgisayar Performans Kayıplarını Giderme!

-Akıncı-

Uzman üye
13 Nis 2013
1,847
12
Antalya
Bilgisayar Yavaşlama ve Performans Kaybını Giderme!

Kaynaklardan faydalanarak kendi yazdığım bir makaledir. İlave etmek istediğiniz şeyler varsa lütfen belirtiniz.

Bir çoğumuz bilgisayarımız yavaşladığı zaman bunu virüs, malware veya spyware nedeniyle kaynaklandığını düşünürüz. Bu böyle algılansa işin gerçeği böyle olmayabilir. Bilgisayarınızda performans düşüklüğü yaşanmasının sebebi disk parçalanması, disk hataları, bozuk sistem dosyaları, gereksiz servisler, yetersiz RAM, kirli donanım bileşenleri, çok fazla araç çubuğu gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Bu yazımızda sizler için bilgisayarınızın performansını geliştirmek için bazı önerilerde bulundum.

1- Bilgisayar Fanını Temizleyin!

depositphotos_85085562-stock-photo-dusty-processor-fan.jpg

Bilgisayar fanınız tozlandıysa bu büyük bir performans kaybına yol açabilir. Çünkü toz hava akışını engeller ve düzgün soğutmayı önler. Durum böyle olunca beklenmedik kapanmalar, kasmalar ve aşır ısınma gibi olaylar yaşanır. Bu yüzden 5 ayda bir düzenli bir şekilde bilgisayarınızın fanını temizlemekte fayda var. Ayrıca termal macunu da yenileneyiniz. Daha önce hiç temizlemediyseniz ve tecrübeniz yoksa bilgisayarcıya götürmenizde fayda var. Lakin youtubeden videoları izleyip kendinizde temizleyebilirsiniz.

2- Gereksiz Eklenti ve Uygulamaları Devre Dışı Bırakmak

Çok sayıda araç çubuğunuz ,eklentiniz ve tarayıcı uzantılarınız varsa bunları devre dışı bırakarak veya kaldırarak bilgisayarınızın performansının iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı durumlarda kullanmış olduğunuz eklentiler tarayıcının beklenmedik bir şekilde kapanmasına veya tarayıcınızın düzgün çalışmamasına yol açabilir. Ayrıca gereksiz üçüncü part uygulamaları bilgisayarınızın donmasına ve ağır çalışmasına neden olabilir.

3- Disk Hatalarını Kontrol Edin

1-21.jpg

Disk hatalarını kontrol etmeye özen gösterin. Diski Denetle iletişim kutusunda, " Bozuk kesimleri tara ve kurtarmayı dene onay kutusunu işaretleyin, "Başlat" ı tıklayın ve bulduğu her şeyi onarmasını sağlayın. Sabit sürücünüzü kullanırken, sabit disk performansını yavaşlatan ve veri yazmayı zor bir duruma getiren kötü sektörler yer alabilir. Bu sebepten ötürü belli aralıklarla disk hatalarını kontrol ediniz ve onarmaya çalışınız.

4- Arkaplanda Çalışan Gereksiz Windows Uygulamalarını Devre Dışı Bırakınız

Windows 10 işletim sisteminde arka planda çalışan bir çok gereksiz sistem uygulaması bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Windows defender ve benzeri gibi. Bu tür uygulamaları devre dışı bırakarak bilgisayarınızın performansının iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

5- Görsel Efektleri Devre Dışı Bırakmak

Performansı artırmak için Windows‘ta Görsel Efektleri devre dışı bırakın . Görsel süslemeler çekici olsa da, sistem kaynaklarını tüketme eğilimindedir ve bazılarının devre dışı bırakılması işletim sisteminin daha iyi performans göstermesini sağlar.

Son olarak arkadaşlar Windows 10 içerisinde Sistem performansını iyileştirmeyi, onarım yapmayı ve bilgisayarı ayarlamayı amaçlayan çok sayıda program vardır. Bir çok sitede görmüş olduğumuz Sistem performansını iyileştirmeyi, onarım yapmayı ve bilgisayarı ayarlama gibi özellikleri içeren programları kullanmamanızı tavsiye ederim. Bunlar birer pazarlama taktiğidir ve kısa süreli etkisi bulunmaktadır.

Son düzenleme:

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
Bilgisayar Bakımı Çok Önemli Performansta Sorun Yaşamamak İçin. Emeğinize Sağlık :)

scofield37

Yeni üye
13 Şub 2019
7
0
yazı güzel olmuş teşekkürler peki bir şey sormak istiyorum , işlemci sanırım benim 2 çekirdek ortasından bunu değiştirip 4 lük takarsam bilgisayarımda hız olurmu ?

-Akıncı-

Uzman üye
13 Nis 2013
1,847
12
Antalya
yazı güzel olmuş teşekkürler peki bir şey sormak istiyorum , işlemci sanırım benim 2 çekirdek ortasından bunu değiştirip 4 lük takarsam bilgisayarımda hız olurmu ?

Anakartın destek veriyor mu ona bir bak? Leptop ise pek önermem açıkçası. Hız sadece işlemciye bağlı değil, ram, harddisk ve diğer faktörlere de bağlı.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.