Bilgisayar toplarken Anakart Tercihi

17 Tem 2013
199
0
28
İzmir
Başlıkta da belirtmeye çalıştığım fakat arama motorlarına uygun bir dille soramadığım sorumu sizlere sormak için bu konuyu açma gereği duydum. Bunu belirtmek istedim çünkü araştırdığım halde tam emin olamadım ve artık birinin bana haklı olduğumu yada yanıldığımı söyleme vakti geldi.

Bir sistem toplayacağımızı ve ortalama 3000 liramızın olduğunu farz edelim.
Sistem için alacak olduğumuz bileşenler
Core i5 4590 – 675 TL
ASUS H81 Gamer – 380 TL
ASUS R9 285 STRIX OC Edition – 750 TL
Kingston HyperX Savage 8 GB 1600 MHz RAM – 220 TL
Kingston 120 GB HyperX 3K SSD – 250 TL
2 TB 7200 RPM HDD – 280 TL
Aerocool GT-RS Kasa – 200 TL
Alternatif kasa: Aerocool GT-A
Aerocool KCAS 600W Bronze PSU – 195 TL
Akasa Nero LX – 130 TL
Toplam 3080 TL tutuyor.

Bildiğiniz üzere pisayasada bir çok anakart mevcut. Bu topladığımız sistemde ise ASUS H81 Gamer anakart kullanacağız.
Aklıma takılan ve bir türlü aratamadığım fakat araştırmaya çalıştığım noktaysa şöyle;
Bu sistemde ASUS H81 Gamer anakart yerine bu bileşenleri üzerine takabileceğimi daha hesaplı bir anakart (böyle bir anakart var mı bilmiyorum ama önemli olan olup olmaması değil) kullansak. Sistemin performansına olumlu yada olumsuz bir etkisi olur mu?

Kısaca 2 anakartımız var birisinin daha ucuz olduğunu farzedelim. ama 2 anakarta da aynı işlemci ram ve ekran kartlarını takarak 2 farklı sistem oluşturduk. Bu sistemler arasıda anakarttan dolayı bir performans farkı olur mu?

TheDarkFire

Kıdemli Üye
18 Mar 2015
2,993
0
Performans istiyorsan fiyattan kaçmayacaksın :)
ASUS H81 GAMER Intel H81 Soket 1150 DDR3 1600MHz DVI&VGA Anakart - Vatan Bilgisayar
Dediğiniz anakart bu. Kullanmadım nasıldır bilmiyorum ama şu an ben bu anakartı kullanıyorum
ASUS Z97-K Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI&VGA Anakart - Vatan Bilgisayar
Ve çokta memnunum özellikle ilerde işlemciyi değiştirdiğinizde ve overclock yapılabilen bir işlemci aldığınızda uyum sağlayacak bi anakart.

Mesela o dediğiniz anakart ile SLI yapamazsın çünkü gördüğüm kadarıyla üzerinde tek ekran kartı slotu var yanlış görmediysem.

17 Tem 2013
199
0
28
İzmir
Tabi ki performans ve uzun ömür denilince maliyet ister istemez artıyor:RpS_biggrin:
Ama hiç bir değişiklik ve oc yapmadan performans farkı olur mu ki?
Ben aslında şöyle düşünüyorum. diğer bileşenler gigabyte, ghz, rpm gibi kapasitelerine göre ifade edilirken anakartlar slot sayıları gibi özelliklerine bakılarak tercih ediliyor.
Bende ister istemez ucuz anakart ile pahalı anakart arasında ki farkın sadece ram yuvalarının sayısı gibi giriş çıkış birimlerindeki sayıların değişiklik göstermesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Fakat doğrumu yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.

TheDarkFire

Kıdemli Üye
18 Mar 2015
2,993
0
Tabi ki performans ve uzun ömür denilince maliyet ister istemez artıyor:RpS_biggrin:
Ama hiç bir değişiklik ve oc yapmadan performans farkı olur mu ki?
Ben aslında şöyle düşünüyorum. diğer bileşenler gigabyte, ghz, rpm gibi kapasitelerine göre ifade edilirken anakartlar slot sayıları gibi özelliklerine bakılarak tercih ediliyor.
Bende ister istemez ucuz anakart ile pahalı anakart arasında ki farkın sadece ram yuvalarının sayısı gibi giriş çıkış birimlerindeki sayıların değişiklik göstermesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Fakat doğrumu yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.

OC yaptığınızda performans artar. Ama her işlemciye OC yapamazsınız.
Anakartın üzerindeki anakarta entegre ses kartının ve ethernet kartının da kalitesi vardır sanırım e dolayısıyla buda anakart fiyatını etkileyecektir.

Şahsi düşüncemdir ve ne kadar doğru bilmiyorum.

17 Tem 2013
199
0
28
İzmir
Peki net olarak bilgi sahibi olan biri var mı?
Yani hangi anakartı alacağımızı sadece işlemci uyumu ve kullanacağımız parçaları üzerinde barındırıp barındıramayacağıa göre mi seçmeliyiz?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.