c# belli karakterler ile permutasyon, elinde kod olan?

theeee

Üye
14 Şub 2010
111
0
arkadaşlarbelirlenmiş ifadeler ile kombinasyon yapacak program veya kod varmı, mesela 346,ali,ke,43 4 tane kelıme kabul edersek,orneğin 346alike,43ali346ke,alike34643, böyle şifreler üretecek anladınızmı?

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Taban aritmetiği mantığıyla düşünürsek kolay.. Yani her kombinasyon parçası bir sayıyı ifade etsin, her kombinasyonumuz da o parçaların sıralamasını gösteren bir değer olsun.. Program kolay, visual studio da açıktı...

Kod:
string[] kombinasyonParcalari = new string[] { "abc", "cba", "123", "456", "deneme" };
            List<string> sonuclar=new List<string>();
            for (int i = 1; i < Math.Pow(kombinasyonParcalari.Length, kombinasyonParcalari.Length); i++)
            {
                List<int> secilenler = new List<int>();
                int k = i;
                bool ayniParcaTekrarlandi=false;
                while (k > 0)
                {
                    int yeniParca = k % kombinasyonParcalari.Length;
                    if (secilenler.Contains(yeniParca))
                    {
                        ayniParcaTekrarlandi = true;
                        break;
                    }
                    secilenler.Add(yeniParca);
                    k = (k - yeniParca) / kombinasyonParcalari.Length;
                }
                if (!ayniParcaTekrarlandi)
                {
                    string sonuc = "";
                    foreach (int parca in secilenler) sonuc += kombinasyonParcalari[parca];
                    sonuclar.Add(sonuc);
                }
            }

Aynı parçanın birden fazla kez kullanılmasına izin vermiyoruz.. kombinasyonParcalari istediğin miktarda olabilir. sonuclar değişkenini de canının istediği gibi output edersin sonra..

Edit: Hatam var.. ilk döngü 0'dan başlamalı, ama içindeki 'while' döngüsü 'do... while' döngüsüne dönüşmeli.. neyse onu da sen halledersin. Şu andaki haliyle sadece ilk kombinasyondan olan parça - benim örnekte "abc" listeye giremeyecek.

Son düzenleme:

theeee

Üye
14 Şub 2010
111
0
taban aritmetiği mantığıyla düşünürsek kolay.. Yani her kombinasyon parçası bir sayıyı ifade etsin, her kombinasyonumuz da o parçaların sıralamasını gösteren bir değer olsun.. Program kolay, visual studio da açıktı...

Kod:
string[] kombinasyonparcalari = new string[] { "abc", "cba", "123", "456", "deneme" };
            list<string> sonuclar=new list<string>();
            for (int i = 1; i < math.pow(kombinasyonparcalari.length, kombinasyonparcalari.length); i++)
            {
                list<int> secilenler = new list<int>();
                int k = i;
                bool ayniparcatekrarlandi=false;
                while (k > 0)
                {
                    int yeniparca = k % kombinasyonparcalari.length;
                    if (secilenler.contains(yeniparca))
                    {
                        ayniparcatekrarlandi = true;
                        break;
                    }
                    secilenler.add(yeniparca);
                    k = (k - yeniparca) / kombinasyonparcalari.length;
                }
                if (!ayniparcatekrarlandi)
                {
                    string sonuc = "";
                    foreach (int parca in secilenler) sonuc += kombinasyonparcalari[parca];
                    sonuclar.add(sonuc);
                }
            }

aynı parçanın birden fazla kez kullanılmasına izin vermiyoruz.. Kombinasyonparcalari istediğin miktarda olabilir. Sonuclar değişkenini de canının istediği gibi output edersin sonra..

Edit: Hatam var.. Ilk döngü 0'dan başlamalı, ama içindeki 'while' döngüsü 'do... While' döngüsüne dönüşmeli.. Neyse onu da sen halledersin. şu andaki haliyle sadece ilk kombinasyondan olan parça - benim örnekte "abc" listeye giremeyecek.

biraz eksik hesaplıyo

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Evet eksik hesaplıyor.. Bugün home office çalışıyorum, ondan geç kalktım sabah kahvemi ancak içecem, hemen ardından düzeltirim.. Daha nerde hata yaptım onu bile bilmiyorum. Hatayı gördüğün için teşekkürler.

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Kod:
            string[] kombinasyonParcalari = new string[] { "abc", "123", "$$$"};
            List<string> sonuclar=new List<string>();
            for (int i = 0; i < Math.Pow(kombinasyonParcalari.Length, kombinasyonParcalari.Length); i++)
            {
                List<int> secilenler = new List<int>();
                int k = i;
                do
                {
                    int yeniParca = k % kombinasyonParcalari.Length;
                    if (secilenler.Contains(yeniParca)) break;
                    secilenler.Add(yeniParca);
                    k = (k - yeniParca) / kombinasyonParcalari.Length;
                } while (k > 0);
                if (k==0)
                {
                    string sonuc = "";
                    foreach (int parca in secilenler) sonuc += kombinasyonParcalari[parca];
                    sonuclar.Add(sonuc);
                    if (!secilenler.Contains(0)) sonuclar.Add(sonuc+kombinasyonParcalari[0]);
                }
            }

Mantığım biraz hatalı imiş.. mesela yukardaki örnekte $$$abc123 benim programım için "012" sayısına denk, ama doğal olarak 0'la başlayan integer diye bir şey olmadığından kombinasyonun ilk parçası ile başlayıp bir daha o parçayı içermeyen bütün ihtimaller atlanmış.. Eski kontrolü azıcık optimize ettim, bir de sonuç hesaplarken 0 içermeyen sayıların kontrolünde bu ilk parçayı içeren ek kombinasyonu ayrıca kattım..

Kusura bakma hatalı kod göndermişim, ama bu sefer düzelmiştir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.