C# Checkedlistbox hakkında

DyNoger

Katılımcı Üye
18 Mar 2017
356
0
checklistbox ta ki değerlerden birinin adı örneğin Ahmet e eşitse onun checkinin true olmasını istiyorum nasıl yaparım

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
508
24
Praise The Fool
Tam olarak ne istediğini belirtmemişsin, yani olay neye göre tetiklenecek ? Form açıldığı zaman mı işaretlenecek tüm ilgili kutucuklar ? Yoksa bir textbox'a yazdıracaksın da ona göre mi seçim yapmak istiyorsun ? Ben TextBox'a göre bir örnek yaptım, başka bir şey istiyorsan gerisini sen uyarlarsın herhalde.

// Textbox'ın textchanged event'ine göre.
Kod:
private **** tbx_ara_TextChanged(object sender, EventArgs e)
        {
            for (int i = 0; i < ckd_list.Items.Count; i++)
            {
                ckd_list.SetItemChecked(i, false);
            }

List<string> list = new List<string>();

foreach (var item in ckd_list.Items)
            {
                list.Add(item.ToString());
            }

for (int i = 0; i < list.Count; i++)
            {
                if (list[i].ToString().ToLower() == tbx_ara.Text.ToLower())
                {
                    ckd_list.SetItemChecked(i, true);
                }
            }
        }

giphy.gif

Son düzenleme:

DyNoger

Katılımcı Üye
18 Mar 2017
356
0
Tam olarak ne istediğini belirtmemişsin, yani olay neye göre tetiklenecek ? Form açıldığı zaman mı işaretlenecek tüm ilgili kutucuklar ? Yoksa bir textbox'a yazdıracaksın da ona göre mi seçim yapmak istiyorsun ? Ben TextBox'a göre bir örnek yaptım, başka bir şey istiyorsan gerisini sen uyarlarsın herhalde.

// Textbox'ın textchanged event'ine göre.
Kod:
private **** tbx_ara_TextChanged(object sender, EventArgs e)
        {
            for (int i = 0; i < ckd_list.Items.Count; i++)
            {
                ckd_list.SetItemChecked(i, false);
            }

List<string> list = new List<string>();

foreach (var item in ckd_list.Items)
            {
                list.Add(item.ToString());
            }

for (int i = 0; i < list.Count; i++)
            {
                if (list[i].ToString().ToLower() == tbx_ara.Text.ToLower())
                {
                    ckd_list.SetItemChecked(i, true);
                }
            }
        }

giphy.gif

teşekkürler hocam ben aslında form yüklendiğinde direk bunu yapcaktım bu kodu kendime göre düzenlerim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.