C# projeye veritabanı gömme / entegre etme.

Alparslan431907

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
633
1
Kütahya
Arkadaşlar çok büyük çaplı olmayan bir program yazdım. Programın yaptığı şeyler veri ekleme, güncelleme, silme ve verilerii görüntüleme. Kısacası veritabanındaki verileri yönetme ve görüntüleme işlemleri yapan bir program. Neyse çok uzatmadan ben bu projeyi setup haline getirdiğimde veritabanını da setup içerisine koyup yada herhangi bir şekilde projenin içine entegre edip başka bir bilgisayarda setup dosyasını çalıştırıp programı kurduğumda sorunsuz çalışmasını istiyorum. Ama bir türlü veritabanını entegre edemedim. ilk önce MySQL ile Navicat Premium arayüzünde çalıştım ama veritabanını herhangi bir mdb gibi bir uzantısıyla yada MsSQL de olduğu gibi fiziksel bir veritabanı dosyası oluşturamadım. Sonra nasıl olsa çok büyük çaplı program olmadığı için access veritabanı denedim bu sefer kurduğum makinelerde IIS olmadığı için localhost bağlantısındann dolayı sanırım Yerel Makine sağlayıcısı bulunamadı hatası verdi. Ben bu projeye veritabanını nasıl entegre ederim ?

Qwx

Kıdemli Üye
30 Nis 2012
2,728
13
İyi akşamlar,
Bu videoyu incelerseniz çözüme kavuşacaksınızdır.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=nzx_oaM1s-c[/ame]

Alparslan431907

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
633
1
Kütahya
sqllite'a bakındım biraz da normal sql kodlarıyla veritabanını oluşturup projeme normal sql veritabanı bağlarmış gibi mi bağlayacağım biraz açar mısın demek istediğini ?
Teşekkürler :)

kondanta

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
910
0
CNCF
sqllite'a bakındım biraz da normal sql kodlarıyla veritabanını oluşturup projeme normal sql veritabanı bağlarmış gibi mi bağlayacağım biraz açar mısın demek istediğini ?
Teşekkürler :)

sqlite normal sql serverlarin offline calisan ve daha "hafif" olan versiyonudur. Multiple connection'a izin vermez mesela. Bunun gibi trade-offlari var lakin senin projene gider. Google'a C# sqlite How to" yazsan bile gerekli dokumanlara ulasabilirsin. Basarilar.

white shade

Uzman üye
24 Eki 2014
1,832
1
13
Mars
C# ile MsSQL kullanabilirsin. Bunun için önce sql server kurup tabloları vs yapman gerek. Eğer çok büyük işler yapiyorsa program prosedür ve index ekle. Sonra zaten çıkan mdf dosyasıni her türlü programın yanında tasiyabilirsin. Setup haline getirebilirsin.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
4
390
Ankara
NSIS installer ile yapılır. Veya başka herhangi ufak, script ile çalışan installer'lar ile yapılır.

Ama ilk olarak veritabanı teknolojisi nedir? MSSQL mi, mysql mi, sqlcompact mı? Vaktim olursa - bir senedir ölmekle meşguldüm, beceremeyince şimdi yeni işe filan giriyorum - anlatabilirim.

Alparslan431907

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
633
1
Kütahya
NSIS installer ile yapılır. Veya başka herhangi ufak, script ile çalışan installer'lar ile yapılır.

Ama ilk olarak veritabanı teknolojisi nedir? MSSQL mi, mysql mi, sqlcompact mı? Vaktim olursa - bir senedir ölmekle meşguldüm, beceremeyince şimdi yeni işe filan giriyorum - anlatabilirim.

Sağolun ama çözdüm sorunumu ilerde olabilir :) :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.